نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/5/15      8:23:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:220


نسخه چاپی
تحليلي بر سرقت طلاجات اطفال
گروه اجتماعی - يكي از جرايم شايع در فصل تابستان سرقت طلاجات اطفال است. وقوع اين جرم علاوه بر ايجاد آسيب جسمي براي كودكان، آسيب هاي روحي و رواني را نيز براي سال‌های سال براي آنها به دنبال دارد. به همین دلیل باید علل وقوع این جرایم را شناخت و برای جلوگیری از آنها تلاش کرد.
 

يكي از جرايمي كه در ايام تابستان شايع مي شود، سرقت طلاجات اطفال است كه متاسفانه علي رغم توصيه ها و هشدارهاي فراوان پليس به خانواده ها در خصوص رها نكردن فرزندانشان در كوچه و خيابان و پارك ها، بازهم شاهد گزارش هايي از اين دست هستيم. بايد اذعان کرد که وقوع اين جرم، علاوه بر اين كه در برخي مواقع باعث ايجاد آسيب هاي جسمي براي كودكان مي شود، آسيب ها و صدمات فراوان روحي و رواني را نیز برای سال‌های سال برای آنها در پی دارد و شايد کودکان هرگز نتوانند این اتفاق تلخ را حتي در بزرگسالي فراموش کنند و هميشه سايه سنگين مرد یا زنی که قصد سرقت طلاجات را از آنان دارد، حس می كنند.

در اين ميان، هرچند كه بيكاري، مشكلات اقتصادي، اعتياد و... مي تواند زمينه ساز بروز سرقت از جمله سرقت طلاجات اطفال باشد، اما پليس معتقد است كه پدران و مادران با نظارت و مراقبت دقيق از فرزندانشان و رها نكردن آنها با طلاجات و زيورآلات در كوچه، خيابان و پارك ها، مي توانند زمينه و بستر سرقت را از سارقان گرفته و از ايجاد آسيب و صدمات به فرزندان خود پيشگيري كنند.

نگاهی به علل و ريشه هاي سرقت در جامعه

علت ها و ريشه هايی كه يك فرد سالم را به سارق تبدیل مي کند، عبارت اند از:

الف. علل فردي

1. خانواده

2. فقر عاطفي

3. بحران و اضطراب

4. حسادت

5. ناامني

6. پرخاشگري

7. خودنمايي

8. محبت افراطي

9. مسخ شخصيت

ب. علل اجتماعي

1. اعتياد

2. فقر مالي

3. فقر فرهنگي

4. همنشيني با افراد بزهکار

تجزيه و تحليل

جرم و هنجارشكني داراي دلايل بسيار متعددي است که خانواده و جامعه از جمله نهادها هستند که در بروز آن نقش دارند و باید گفت متأسفانه به علت كم كاري اين نهادها، شاهد وقوع جرم هستیم.

سرقت نیز از جمله جرایمی است که جدا از اين كه باعث مي شود مالكي مال خود را از دست بدهد، اثرات زيان بار روحي و رواني و اجتماعي زیادی را نیز بر فرد و جامعه تحميل می كند.

از عوامل مهم وقوع جرم سرقت، مي توان به عدم تربيت صحیح، خانواده نابسامان، كنترل اجتماعي ضعيف، بي سازماني اجتماعي، بيكاري، اعتیاد و ارتباط با دوستان ناباب اشاره کرد.

در تحقيقی که کارشناسان اداره برآورد اجتماعی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان روی سارقان طلاجات اطفال انجام دادند، مشخص شد که از جمله مهمترين علل وقوع این جرم، اعتیاد و بيكاري است كه مي تواند منشأ موارد تشنج‌زا در جامعه باشد.

بر اساس نظريه دوركهيم اگر افراد را  به زور در مسائل اجتماعی همراه كرد، آنها منافع فردي خود را بر منافع جمعي تفوق مي دهند. در نتيجه این رفتار، جامعه با آسيب و انحراف روبه‌‎رو مي شود و اين آسيب ها و انحرافات با گرايش هاي فردگرايانه يا گرايش هاي خودگرايانه نمود پيدا مي كند، به اين ترتيب، وجود بي عدالتي اجتماعي و ناهماهنگي در ساختار اقتصادي- اجتماعي جامعه، رشد باورهاي غير اسلامي و رايج شدن خودخواهي و خودپسندي و حسادت هاي كوركورانه و رقابت ناسالم، به عنوان تهديدی به شمار مي رود كه به اين بن بست ها دامن زده و عواملي را به وجود مي آورد كه زمينه را براي ارتكاب سرقت از سوي جوانان آماده ساخته و در آنها بدبيني سرخوردگي و نااميدي ايجاد كرده است.

سرقت از شايع ترين ناهنجاری ها و جرایم مهم و پرتعداد است كه معمولا توسط افراد باهوش و زيرك صورت مي گيرد، به گونه ای که فرد سارق اغلب قبل از دزدي، محل را بازديد،كنترل، مراقبت، شناسايي و بررسي مي كند و درصدد رفع موانع احتمالي است.

يكي از عواملي كه مي تواند افراد را به دزدي بكشاند، اعتياد است. هنگامي كه فرد معتاد مي شود، مي توان از دو جنبه احتمال سرقت را در فرد پيدا كرد؛ اول اثرات فيزيولو‍‍ژيك مواد مخدر بر فرد معتاد و دوم تأمين هزينه هاي مواد مصرفی.

در مورد اول؛ مي توان به روي آوردن جامعه به استفاده از مواد مخدر صنعتي اشاره کرد كه مي تواند آثار بسيار مخربی روي سيستم مركزي اعصاب گذاشته و باعث مسخ شخصيتي افراد شود و آنها را به موجودی بي احساس و بي شعور تبدیل کند؛ در این شرایط سرقت از جواهرات اطفال اتفاق عجيبی نيست، چراكه این جنايت می تواند به علت از دست دادن شعور ذهني، امری ناچيز برای فرد مصرف کننده به شمار آيد.

در مورد دوم؛ همان گونه كه مي دانيم کسانی كه در دام اعتياد مي افتند، افراد بي مسئوليت و بي كاری هستند که به علت نداشتن درآمد كافي و احتياج مبرم به مواد مخدر، در پي كسب پول از هر راهی هستند كه اگر با اثرات ناهنجار مواد مخدر صنعتي جمع كنيم، خواهيم ديد كه فرد به حدي مي رسد كه به دزدی از اطفال روی آورده و به آنها هم رحم نمی كند.

يكي از عواملي كه مي تواند اين افراد مسخ شده را به اهدافشان برساند، سهل انگاري والدين و اعتماد به افراد ناشناس و آشنايي نداشتن به طرز عملكرد افراد بزهكار است كه متأسفانه به علت توجه نکردن والدین به اين نكات، کودکان در معرض دسترسي سارقان قرار مي گيرند.

پيشنهادات

در پایان به منظور پیشگیری از بروز این گونه سرقت ها، پیشنهادهایی در این زمینه ارائه می کنیم که امید است با رعایت این توصیه ها از سوی والدین، شاهد کاهش چشمگیر آمار سرقت از اطفال باشیم.

1. آموزش و اطلاع رساني به آحاد جامعه از نحوه سرقت سارقان

2. عزم جدي در ريشه كن كردن معضل بيكاري و افزايش درآمدها

3. ايجاد هرچه بيشتر مراكز فرهنگي براي تقويت اعتقادات مذهبي و آموزش مهارت هاي زندگي و شغلي

4. آموزش مداوم و مشاوره به خانواده ها در مورد كنترل و مراقبت از فرزندان

5. اهميت دادن هرچه بيشتر مسئولين به تأمين نيازهاي جسمي وروحي آحاد جامعه

6. بالا بردن سطح آگاهي مردم نسبت به اثرات مخرب اعتياد

7. ساخت فيلم و انيميشن هاي هشداردهنده و پخش آن از صدا و سيما

8. نصب دوربين هاي مداربسته در پارك ها، خيابان هاي اصلي شهر و محله هاي آسيب پذير

نویسنده: سرهنگ جهانگیر کریمی؛ معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون