نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/5/17      12:28:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:272


نسخه چاپی
راه کارهای علاقمندی به حجاب در دختران تازه به تکلیف رسیده
گروه اجتماعی - نشان دادن زیبایی های خود به دیگران برای دختر نوجوان شما لذت بخش است. اگر می خواهید این لذت زودگذر را از او بگیرید، باید لذتی بزرگتر را جایگزین آن کنید.

مقدمه

همه پدر و مادرها دوست دارند از بهترین داشته هایشان به فرزندانشان بدهند. یکی از داشته های مهم شما به عنوان والدین، سرمایه بزرگ عفاف و حجاب است. اینکه چطور می توانیم فرزندانمان را به عفاف و حجاب علاقمند کنیم موضوعی است که باید با ظرافت های خاصی آن را دنبال کرد. شما باید به عنوان والدین دختر نوجوانی که به سن تکلیف رسیده و باید از این پس حجاب را به عنوان یک دستور الهی رعایت کند باید این نکته را مد نظر داشته باشید که نشان دادن زیبایی های خود به دیگران برای دختر نوجوان شما لذت بخش است. اگر می خواهید این لذت زودگذر را از او بگیرید، باید لذتی بزرگتر را جایگزین آن کنید.

به طور مثال برای دخترتان زیباترین و جذاب ترین روسری، مقنعه و چادرها را تهیه کنید و هر باری که او حجابش را رعایت کرد، تشویقش کرده و برایش جایزه بگیرید و خرسندی خود از رعایت حجاب دخترتان را با لحن کلامتان نشان دهید. طوری رفتار کنید که پوشیدن روسری برای او خاطرات خوبی به همراه داشته باشد .برای علاقه مند کردن فرزندانتان به حجاب لازم است به نکات زیر توجه و دقت کافی داشته باشید :

1-وقت شناس باشید

مهم است که فرزندتان از همان کودکی به صورت تدریجی و عینی با حجاب آشنا شود . بچه ها در این سن، هنوز وارد مرحله ای نشده اند که مفاهیم انتزاعی را بفهمند. پس باید دریچه های دیگری را برای آموزش به آنها پیدا کنید . یکی از مهم ترین دریچه ها، قصه و بازی هستند .

2-به او حق انتخاب بدهید

اگر دختر شما دوست دارد بیرون از خانه روسری بپوشد و یا چادر به سر کند، از این انتخاب استقبال کنید. وقتی خسته شد و آنها را به شما داد او را با عباراتی مثل « خودت باید بیاوری»، «گفتم سرت نکن » و غیره سرزنش نکنید. به تمایلات کودکانه او احترام بگذارید. اگر دخترتان نوجوان است، به هیچ وجه او را به داشتن حجاب مطلوب خودتان مجبور نکنید. مرزهای حجاب را برای او مشخص کنید و در این چارچوب به او اجازه بدهید آنطور که دوست دارد پوشش داشته باشد.

3-از در بهشت وارد شوید

همسرانی که عفیف و محجوبند، به اهدافی که برای زندگی مشترکشان تعیین کرده اند، بیشتر پای بند می مانند.

با بچه های کوچک درباره جهنم و خشم خدا صحبت نکنید. برای مثال نگویید «اگر روسری سر نکنی خدا تو را دوست نخواهد داشت و یا تو را در آتش می اندازد». به جای آن بگویید:« خدا همیشه تو را خیلی دوست دارد، تو هم او را دوست داری؟» و چون همه بچه ها به این سؤال پاسخ مثبت می دهند به او بگویید «فکر می کنی چگونه می توانی به خدا نشان دهی دوستش داری؟» و وقتی او نظراتش را می گوید شما هم به مسئله حجاب اشاره کنید: « یکی از راه هایی که خدا می فهمد تو دوستش داری این است که وقتی از خانه بیرون می رویم روسری سرت کنی ».

4-خودتان عفاف و حجاب داشته باشید

امر به حجاب و عفاف را در منزل به صورت عملی پیاده کنید، مادران خودشان باید حجاب و عفاف داشته باشند چرا که آنان الگوی فرزندان خود هستند و دختران خود را در آینه مادرشان می بینند. از طرفی پدر هم در خانه باید پوشش مناسبی داشته باشد و اول خودش با حیا بودن را رعایت کرده و آن را به صورت عملی به فرزندانش چه دختر و چه پسر آموزش دهد.

در مقوله عفاف و حجاب، معمولاً به پسرها توجه کمتری می شود در حالی که آنها نیمی از ماجرا هستند. به همان اندازه که به دخترتان در این زمینه توجه می کنید به پسرتان هم توجه کنید و سعی کنید برای هر دوی آنها الگوهای عفاف را ارائه کنید .

5-به هیجاناتشان اجازه برون ریزی بدهید

دختر شما به خصوص در سن نوجوانی نیاز دارد تا هیجاناتش را بروز دهد. نمی شود از نوجوانی که به او فرصت درستی برای تخلیه هیجانی نمی دهیم، انتظار داشته باشیم که به عفاف و حجاب پایبند باشد .

6-به او احترام بگذارید

وقتی به دختران احترام می گذارید، او احساس می کند ارزشمند است و این احساس در آینده مانع از آن می شود به تمایلات زودگذر تن بدهد .

7-به او فرصت بدهید

همه آدم ها در دوران نوجوانی سردرگمی هویتی را تجربه می کنند. در این دوران سرنوشت ساز با دختر نوجوانتان مدارا کنید، او را نصیحت نکنید زیرا تأثیر بلندمدتی ندارد و ضمن اینکه از دور مراقب او هستید، به او اجازه دهید خودش را پیدا کند .

تهیه و تنظیم: سرهنگ جهانگیر کریمی - معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون