نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/5/17      12:33:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:199


نسخه چاپی
رابطه اوقات فراغت و جرم
گروه اجتماعی – از دیدگاه جرم شناسی می توان گفت که در فصل تابستان، با افزایش اوقات فراغت کودکان و نوجوانان، زمينه براي بزهکاری در میان برخی از آنان فراهم مي شود و والدین باید با غنی سازی اوقات فراغت فرزندان خود، برای سرگرمی های سازنده آنان تلاش کنند تا فرزندانشان فرصت گرفتار شدن در دامان جرم را نداشته باشند.

موضوع اوقات فراغت و داشتن تفريح و سرگرمي از جمله مباحثي است که غالبا هر ساله در فصل تابستان خود را نشان مي دهد و باید گفت هر چند تعطيلي مدارس برای بسياري از دانش آموزان باعث خوشحالي مي شود اما براي برخي والدين مشکلات و دغدغه هاي خود را به همراه دارد.

از ديدگاه روان شناسي، اوقات فراغت بخش مهمي از زندگي روزمره افراد را تشکيل مي دهد و غني سازي آن يک ضرورت مبرم براي جلوگيري از انحرافات و آسيب هاي اجتماعي است. اوقات فراغت، در اصل به زمان هایی اطلاق می شود که فرد فارغ از وظایف رسمی خود با آسودگی آن را سپری می کند. به طور کلی اوقات فراغت، وقت های آزادی است که در اختیار فرد قرار دارد و می تواند متناسب با علایق و سلیقه های خود آن را سپری کند و برایش لذت بخش هم باشد.

با توجه به تعداد  بسیار زیاد دانش آموزان و دانشجويان کشور، در بحث اوقات فراغت عمدتا بايد براي اين دو گروه برنامه ريزي هاي فراوان صورت گيرد. اين بحث براي اين دو قشر آسيب زا از جمله موضوعاتي است که اگر به درستي براي آن برنامه و طرح ريزي نشود، مشکلات عديده‌اي را به بار خواهد آورد، زيرا مانع رشد خلاقيت و شکوفايي اين دو قشر پرشور و هيجان مي شود.

از سوی دیگر، از آنجا که بخش عمده ای از اوقات فرزندان ما را در ایام تابستان، اوقات فراغت تشکیل می دهد، برخی از والدین با چالش های جدی در نحوه برخورد با فرزندان در این ایام مواجه اند و برخی دیگر در این باره احساس سردرگمی می کنند.

از دیدگاه جرم شناسی می توان گفت که در فصل تابستان، با افزایش اوقات فراغت کودکان و نوجوانان، زمينه بزهکاری در میان برخی از آنان فراهم مي شود و والدین باید با غنی سازی اوقات فراغت فرزندان خود، برای سرگرمی های سازنده آنان تلاش کنند تا فرزندانشان فرصت گرفتاری در دامان جرم را نداشته باشند.

بررسي ها و مطالعات پليس نشان مي دهد كه دستگیري نوجوانان سنين 14 تا 18 سال در تعطيلات تابستان 10 تا 15 درصد افزايش پيدا مي كند. این بررسی ها همچنین نشان مي دهد كه اين افراد فاقد سوء پيشينه هستند و قبلا هيچ جرمي مرتكب نشده اند و حتي يك آزار و اذيت کوچک هم در زندگي آنها ديده نمي شود. نكته جالب توجه اين است كه نوجوانان دستگير شده داراي خانواده هاي بسيار محترمي بوده و والدين آنها افرادي هستند كه هیچ گاه باور نمي كردند اين اتفاق براي فرزندان آنها رخ بدهد.

در اين جا نكته اي كه بسيار حائز اهميت به نظر می رسد، عدم مديريت صحيح اوقات فراغت نوجوانان در فصل تابستان است كه مي تواند عامل به وجود آمدن بزهكاري به شمار آید، زيرا نوجوانان و جوانان در اين دوران كه انسان بسيار حساس و ماجراجو است، همواره دوست دارند به كارهاي خطرناك دست بزنند. بسياري از تبهكاري‌ها، ستيزه‌جويي‌ها و انجام كارهاي خلاف در ايام فراغت نیز از سوی كساني روي مي‌دهد كه نمي‌‌دانند چگونه با انتخاب سرگرمي‌ها و تفريحات سالم، اوقات فراغت خود را به خوبی سپري كنند.

در اين خصوص بايد به نوجوانان هشدار داد كه بدانند چرخ دنده هاي قانون بسيار سخت و محكم بوده و براي افراد مجرم مجازات هاي سنگيني وجود دارد. ضمن اينكه به خانواده ها نيز توصيه مي شود حتما براي اوقات فراغت فرزندان خود برنامه ريزي كنند تا در دام باند هاي فساد و جرم نيافتند.

بديهي است مسئولان نیز وظیفه دارند اوقات فراغت نوجوانان و جوانان را بر اساس ارزش‌ها و هنجارهاي پذيرفته شده از سوي جامعه مهندسی کنند چراکه از اين رو با غني‌سازي آن فرصت ارتكاب جرم از افراد گرفته شده و ناهنجاري‌هاي اجتماعي كاهش پیدا می‌کند.

راهكارهاي پيشنهادي پليس

از آنجا كه ديدگاه نيروي انتظامي يك ديدگاه پيشگيرانه است، پيشنهاداتي را مبتنی بر همین دیدگاه در زمينه راهكارهاي پر كردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان زير ارائه مي شود:

1- ايجاد جذابيت در محيط خانواده

والدین برای پیشگیری از هرگونه آسیب زایی فرزندان در ایام تابستان، بايد به فکر غنی سازی اوقات فراغت آنان باشند و مانع پرسه زدن کودکان و نوجوانان در کوچه و خیابان شوند. با این کار جلوی فعالیت هاي نامناسب فرزندان گرفته می شود و خانواده ها می توانند با ایجاد مشغولیت های سالم، سلامت روانی، اخلاقی و اجتماعی را برای فرزندان خود فراهم کنند. همچنین خانواده ها در ایام تابستان می توانند با افزایش جذابیت محیط خانه به گونه‌ای که برای فرزندان جالب و مورد توجه باشد، زمینه جذب بیشتر را در میان خانواده ایجاد کنند.  

همچنین باید گفت استراحت کردن برای ایجاد آرامش در فرزندان امری لازم است، این امر به ویژه در فصل تابستان برای آنان ضروری تر به شمار می آید، چراکه کاهش زمان استراحت موجب افزایش پرخاشگری در آنان می شود و به این ترتیب فضای خانه ناامن و ناآرام می شود.

2- اوقات فراغت والدين

یکی از مشکلاتی که در دنیای امروز مشاهده می شود، پرکاری خانواده هاست. این مشکل برای پدر و مادرهایی که زیاد کار می کنند، بیشتر نمود دارد و باعث می شود این افراد نتوانند اوقات فراغت فرزندانشان را به خوبی پر کنند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد پدرانی که بیش از 45 ساعت در هفته کار می کنند، میزان بزهکاری در فرزندان آنان بیشتر است. بنابراین والدین باید از اوقات فراغت کافی برخوردار باشند تا بتوانند به تأمین اوقات فراغت فرزندانشان بپردازند؛ چراکه سرمایه گذاری برای اوقات فراغت و مدیریت صحیح آن، بهداشت روانی افراد را به دنبال دارد.

3- افزايش ارتباط والدين و فرزندان

والدین در ایام تابستان باید تلاش کنند تا ارتباط میان خود و فرزندانشان را تا حد ممکن بیشتر کنند. در این زمینه بهتر است پدر در ایام تابستان زودتر در خانه حضور یابد تا زمینه چنین ارتباط هایی بیشتر فراهم شود؛ البته به شرط این که گفت و گو ها موجب ایجاد آرامش و الفت و همدلی در بین اعضای خانواده شود و فرزندان فرصتی برای تخلیه هیجانی و پالایش روانی داشته باشند.

بهترین روش برای افزایش تعامل میان اعضای خانواده و بستگان توصیه اسلام عزیز یعنی صله ارحام است. اگر در طول سال تحصیلی کاستی هایی در روابط اقوام و بستگان پدید می‌آید، اوقات فراغت تابستان فرصت مناسبی برای عمل به این سفارش مهم است که رشد عاطفی فرزندان را نیز در پی دارد.

4- استفاده فرزندان از رايانه با نظارت والدين

برای اینکه فرزندان بتوانند در اوقات فراغت خود از اینترنت استفاده کنند و در عین حال، از آسیب های آن در امان باشند، راه هایی برای نظارت والدین بر این مساله وجود دارد. به عنوان مثال، می توان کامپیوتر را در اتاق نشیمن قرار داد و همچنین نرم افزارهایی که برای نظارت وجود دارد، روی گوشی، تبلت یا کامپیوتر نصب کرد. مهم این است که بینش صحیح نسبت به بچه ها ایجاد شود تا آنها بتوانند از این شاهراه بزرگ اطلاعاتی به سلامت عبور کنند.

همچنین یادمان باشد استفاده از بازی های رایانه ای که در آنها خشونت و رفتار های خشن به نمایش گذاشته می شود، افزایش عصبانیت و پرخاشگری کودکانمان را در پی دارد. یافته ها حکایت از آن دارد که استفاده زیاد از رایانه موجب چاقی بیشتر فرزندان می شود. خطر دیگر این است که وقتی فرزندان ما بیش از حد از اینترنت استفاده می کنند، روابط و مهارت های اجتماعی به نحو کافی رشد نمی کنند، زیرا آنها به جای ارتباط با دیگران با رسانه ها ارتباط برقرار می‌کنند.

5- سپردن مسئوليت به فرزندان

بچه ها در تابستان کار رسمی ندارند، ولی به این معنا نیست که از آنها کاری خواسته نشود. هر خانواده‌ای می تواند برای فرزندش برنامه ای را تعریف کند و مسئولیتی را به عهده او بگذارد. در این صورت، لذتی که فرزند از اوقات فراغت تجربه می کند، برایش جذابیت بیشتری خواهد داشت. از جمله این کارها می توان به کمک در امور خانه، جمع کردن وسایل شخصی، همکاری با مادر و ... اشاره کرد.

6- بردن خانواده به مسافرت

یکی دیگر از فعالیت ها برای پر کردن اوقات فراغت در تابستان، سیر و سیاحت است. بنابراین باید برای بردن خانواده به سفر برنامه‌ریزی کرد؛ البته اگر درآمد خانواده کافی نیست، می توان سفری در اطراف شهر در نظر گرفت و ساعاتی را در کنار پارک ها گذراند یا اینکه اعضای خانواده را به بوستان یا باغی برد که عموم مردم از آن استفاده می کنند. در این باره باید ترتیبی را اتخاذ کرد که بچه ها بتوانند به بازی بپردازند و در پرتو آن احساس شادی کنند تا موجبات دلخوشی آنها فراهم شود.

7- ساير موارد

پرورش اعتماد به نفس و استقلال در نوجوانان، پرورش روحیه احترام به قانون و التزام به رعایت آن، پرورش روحیه مشارکت و همکاری و ... از جمله مواردی است که می توان در صحت غنی سازی اوقات فراغت فرزندان برای آن برنامه‌ریزی کرد.

سخن پایانی

با برنامه‏ريزي متنوع و مناسب فرهنگي و اجتماعي، ورزشي، هنري و غيره... مي‏توان از بسياري وقايع تلخ بين نوجوانان و جوانان پيشگيري به عمل آورد. بر اين اساس، پر کردن اوقات فراغت و برنامه‏ريزي براي هدايت رفتارهاي نوجوانان و جوانان و شکوفا کردن استعدادهاي آنان از ارکان فلسفه وجودي اوقات فراغت است.

متخصصان تعليم و تربيت عقيده دارند وجود يک برنامه‏ريزي درست در زمينه فراغت و بهره‏گيري از آن مي‏تواند اثرات فراواني بر زندگي انسان داشته باشد. افراد خلاق با آزادانديشي مسائل مختلف را بررسي مي‏کنند که اين امر مستلزم داشتن اوقات فراغتی مفيد است. افرادي که اوقات فراغت بهتري دارند، از سلامت بهداشت رواني بالاتري بهره‏مند هستند. در حالي که نبود اين شرايط باعث افزايش اضطراب و فشارهاي رواني مي‏شود و زمينه را براي اختلال افسردگي در افراد فراهم مي‏کند.

متاسفانه کمبود امکانات و ضعف اقتصادي برخی از اقشار محروم و عدم امکان بهره‏گيري از برنامه‏هاي مختلف براي اوقات فراغت به خصوص در تعطيلات، زمينه را براي بزهکاري فراهم مي‏کند. مطالعات انجام شده در ارتباط با بزهکاري کودکان و نوجوانان حاکي از اين واقعيت تلخ است که اغلب موارد آسيب‏پذيري‏هاي اجتماعي با اوقات فراغت همبستگي دارد. اين مساله مي‏تواند از طرف برخي خانواده‏ها ملموس و مشهود باشد که اکثر آسيب‏هاي اجتماعي و بزهکاري کودکان و نوجوانان به دليل نداشتن اوقات فراغت درست و برنامه‏ريزي شده است، از اين رو، براي کاهش جرم‏هاي احتمالي بايد برنامه‏هاي مدون و درستي براي فرزندان در نظر گرفت.

نویسنده: سرهنگ جهانگیر کریمی؛ معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون