نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/5/23      10:48:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:381


نسخه چاپی
امضاء توافقنامه همکاری مشترک میان مرزبانی ایران و عراق/برگزاری مسابقات فرهنگی ورزشی مرزبانان دو کشور
گروه ناجا – فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق توافقنامه همکاری مشترک امضاء کردند.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، توافقنامه همکاری مشترک با حضور سردار "قاسم رضایی"؛ فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و سپبهد "حامد عبداله ابراهیم الحسینی "؛ فرمانده مرزبانی جمهوری عراق در ستاد فرماندهی مرزبانی کشورمان با حضور اصحاب رسانه امضاء شد.

سردار "قاسم رضایی" در حاشیه هفتمین اجلاس مشترک مرزی ایران و عراق و امضای توافقنامه همکاری مشترک، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به وجود قریب به 1609 کیلومتر مرز خشکی و آبی میان دو کشور برگزاری نشست و اجلاس های مشترک و تخصصی بین مرزبانان اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: امروز هفتمین اجلاس مرزی دو کشور ایران و عراق به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در ستاد فرماندهی مرزبانی برگزار و توافقنامه همکاری امضاء شد.

فرمانده مرزبانی کشور با تاکید بر اینکه  برگزاری چنین نشست هایی برای ارتقاء امنیت مرزی دو کشور ضروری است، یادآور شد: در گذشته نیز نشست های مشترک داشتیم و طی این جلسات توافقات بسیار خوبی چون اجرای گشت های همزمان، تبادل اطلاعات و تجربیات، برگزاری رزمایش های مشترک مرزی و ... صورت گرفته بود.

این مقام ارشد مرزبانی کشور در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: طی سال های اخیر از طرف استکبار، فتنه بزرگی چون داعش به منطقه به ویژه کشور دوست و برادر جمهوری عراق تحمیل شد و در این مدت ملت عراق با سختی های فراوانی روبه رو بودند و به لطف خداوند توطئه های دشمنان خنثی شد و فتنه شوم آمریکایی، عبری، تکفیری خنثی و ناکام ماند.

وی افزود: نابودی داعش باعث خوشحالی و خشنودی ملت مسلمان عراق شد و این توفیق مسئولیت ما را برای همکاری های مشترک و ارتقاء امنیت مرزی سنگین تر می کند.

سردار رضایی ادامه داد: در این نشست نیز بر اجرای  بندهایی از توافق های قبلی تأکید شد و همچنین تبادل اطلاعات، مبارزه با تحرکات اشرار و گروه های تروریستی و قاچاقچیان و ترددهای غیرمجاز از دیگر مفاد این توافقنامه است.

این مقام ارشد مرزبانی ناجا خاطر نشان کرد: با وجود مرزهای مشترک میان ایران و عراق بر تقویت تعاملات  تأکید داریم و معتقدیم که این همکاری های مشترک مرزی به امنیت بیشتر منتج می شود.

فرمانده مرزبانی کشور با بیان اینکه در حوزه آب های مشترک نیز توافقاتی داشتیم ، عنوان کرد: در سال های گذشته موردهایی در حوزه دریایی از جمله تعدی به قایق های بازرگانان و یا سرقت های دریایی مشاهده شد که خوشبختانه امروز در این حوزه تبادل اطلاعات کردیم و باید بگویم طی دو سال گذشته همکاری و هماهنگی خوبی بین مرزبانی ایران و عراق وجود داشته و این رویکرد به جد ادامه دارد.

عالی ترین مقام مرزبانی کشور یادآور شد: به جهت دارا بودن دو کشور از دین مشترک، برخی فرهنگ های مشترک و منافع مشترک و ... هماهنگی هایی صورت گرفت که طی بهار سال آینده بین مرزبانان دو کشور ایران و عراق مسابقات ورزشی و فرهنگی در شهر سلیمانیه برگزار شود که البته زمان دقیق آن اعلام می شود، برگزاری چنین مسابقاتی برای تعمیق بخشی روابط و تعاملات دو کشور است.

سردار رضایی در بخشی دیگری از سخنان با اشاره به در پیش بودن راهپیمایی بزرگ اربعین ، تصریح کرد: اربعین امام حسین (ع) که کنگره جهان اسلام است  ونمونه ندارد، در پیش است و امروز در راستای برگزاری هر چه بهتر راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی نیز توافقاتی داشتیم.

وی اضافه کرد: همزمان با این ایام حدود 4 میلیون ورود و خروج ظرف بیست روز از مرزهای سه گانه کشور ( مهران، شلمچه و چذابه) صورت می گیرد و برای ما  تسهیل  تردد زوار بسیار حائز اهمیت است.

فرمانده مرزبانی کشور ادامه داد: لازم است از دولت عراق و مرزبانان این کشور برای همکاری خوب  و بسترسازی استقبال از زوار تشکر کنم.

سردار رضایی در خاتمه گفت:  برای بازگشایی مرز خسروی نیز آمادگی داریم و باید زیرساخت ها از سوی دولت عراق هم آماده شود تا تردد زوار همزمان با ایام اربعین حسینی (ع) تسهیل شود. #


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون