نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/5/23      12:3:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:619


نسخه چاپی
چگونگی نهادینه کردن حجاب در دانشگاه
گروه اجتماعی- یکی از دغدغه های مهم ما جوانان این است چگونه می توان مسئله ی حجاب را در دانشگاه نهادینه کرد؟ باید چگونه تبلیغی موثر داشته باشیم؟ خوب در ادامه قصد داریم توضیحاتی در مورد این پرسش ها داشته باشیم.

 

مشکل عمده فرار بخشی از افراد جامعه به خصوص جوانان و دانشگاهیان از مسئله حجاب بیشتر به نوع زندگی خانوادگی و فرهنگ اجتماعی باز می گدد. جوانی که در محیط خانواده هیچ محدودیتی در روابط نداشته و پوشش حجاب برایش به درستی تعریف نشده و ملزم به رعایت حجاب نبوده، چگونه در دانشگاه می تواند خود را موظف به رعایت آن کند؟! بسیار دشوار است به او تفهیم شود که حجاب و چادر به معنای رهایی از دام شیطان و فرار از هر پلیدی است. چگونه باور کند که حجاب یعنی از زشتی ها گذشتن و درون را پاک کردن، دژ مستحکم زن و مرد است در برابر هزاران تیر زهر آلود دشمن.

دشمن با جملات فریب دهنده و به ظاهر زیبای خود از قبیل: دلت پاک باشد، حجاب یعنی چه؟ چادر یعنی چه؟! جلو می آید و جوانان ساده لوح ما را فریب می دهد، چادرها را از سر آنها خارج و حیا را از وجودشان پاک می کند. به آنها تلقین می کند که اگر بحث حجاب است، مانتو و مقنعه هم حجاب است، چادر که فقط حجاب نیست؟

بعد جلو می آید و می گوید اگر روسری کمی عقب تر باشد، گردی صورت بیرون باشد که اشکال شرعی ندارد، قدم به قدم جلو خواهد آمد تا چادر و حجاب را از زنان و دختران و ناموس مسلمان بگیرد و آزادی هایی را برای پسران بیان می کند که اصلا در صلاح آنها نیست و با حیله و ترفند، بذر بی و بند و باری و بی غیرتی را در جوانان می کارد و آن وقت در یک فرصت مناسب ضربه کاری را وارد می کند، که دیگر هیچ زمانی قابل جبران نخواهد بود.

اما چه باید کرد؟

به نظر من راهی جز آگاهی بخشی و بیان جایگاه ارزشمند حجاب بعنوان فرمان الهی و معرفی آسیب های بی حجابی و تشویق هایی که از جانب خدا و پیامبرش(ص) و معصومین(ع) تعیین و معرفی شده نیست. جوانان ما باید از نظر اعتقادی و باورهای مذهبی تقویت شوند. بسیاری از جوانان به دلیل عدم آگاهی تن به حجاب و پوشش اسلامی نمی دهند البته قابل انکار نیست که عده ای تعمدا سعی در کم رنگ کردن این باورها و اعتقادات دینی جوانان دارند و دشمنان هم مصمم به بی دین کردن جامعه و کم رنگ کردن آن هستند و در این هدف همه تلاش خود را از طریق ابزارهای مختلف فیلم و تلویزیون و ماهواره و گوشی های همرا ه و... انجام می دهد .

نهادینه سازی فرهنگ حجاب و عفاف به عنوان یکی از ضرورت های باورهای دینی مستلزم برنامه ریزی صحیح در سه حوزه فرد، خانواده و جامعه است.

نقش حکومت اسلامی در ایجاد و ترویج این باور انکارناپذیر بوده و در نگاهی عمیق تر، ضروری و اساسی است. پیش از برنامه ریزی صحیح باید عناصر مفهومی چون فرد انسانی، خانواده و جامعه را در زمینه فعالیت علمی و فرهنگی به خوبی شناخته و جایگاه هر یک را بررسی کرد. سپس در سه مرحله نهادینه سازی (تعمیق)، گسترش فرهنگ (ترویج) و حفظ و پاس داری از باورهای ترویج شده (تحفیظ)، با استفاده از ابزار و شیوه های کاملاً مدرن و مؤثر به فعالیت پرداخت.

برای اجرایی و عملیاتی شدن هر یک از مراحل پیش گفته، نیازمند حرکت جمعی پویایی در نهادهای فرهنگی ـ اعم از خصوصی و دولتی ـ خواهیم بود که اگر این هم سویی و هم پوشی در سطح فراگیر صورت نگیرد، به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید و گستره عمل فرهنگی هم چون گذشته، به گروه و دوره خاصی محدود خواهد شد. بنابراین، برای نهادینه سازی، گسترش و حفظ فرهنگ عفاف و حجاب باید از همه توانایی ها، اختیارات و امکانات موجود در نهادهای کشور بهره گرفت. آموزش و پرورش، حوزه ها، دانشگاه ها، نهادهای اقتصادی و فرهنگی و حتی بهداشتی کشور در رسیدن به هدف مورد نظر نقش بسزایی دارند. به ویژه آموزش و پرورش در همه دوره ها در رأس همه نهادها نقش دارد.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون