نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/5/23      13:56:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:354


نسخه چاپی
فال لعنتي و خط و نشان هاي عروس و مادر شوهر!
گروه اجتماعی - آن شب کنار همسرم نشسته بودم و مشغول خوردن چای و تماشای تلویزیون بوديم، اوضاع خيلي آرام بود و با خودم مي گفتم چقدر خوب است كه امشب حرفي پيش نيامده است، ناگهان دخترم از اتاق بیرون آمد و گفت: با گوشی همراهش برای من و مادرش فال بینی کرده است.
 

مانده ام  چه اختلافی بین همسر، مادر و خواهرم وجود دارد که سایه همدیگر را با تیر می زنند و برایم خیلی جالب است وقتی به هم می رسند با لبخندی به ظاهر شیرین آنچنان آبروداری می کنند که کسی نداند، مي گويد آنها از جان و دل همديگر را دوست دارند.

اما به محض آنکه از هم جدا می شوند گلایه های اعصاب خُردکن شان شروع و روي اعصاب من بيچاره راه مي روند.

مرد جوان می گوید با اینکه چند سال است از ازدواج مان می گذرد اما این حساسیت ها، ابراز نفرت و گلايه مندي ها نه تنها ذره ای کم نشده بلکه بغرنج تر هم شده است.

آنها از حدود یک ماه قبل به خاطر نظرهای مادرم درباره نوع چیدمان وسایل خانه با همدیگر کدورت پيدا كردند. در این چند روز نه همسرم به خانه پدرم آمد و نه مادرم به خانه ما پا مي گذاشت.

اعصابم به خاطر این رفتارهای کودکانه به هم ریخته بود و برای همین هم سعی می کردم قاطی حرف های شان نشوم ولی دست آخر ناخواسته وارد این معرکه شدم.

آن هم به خاطر حرف دخترم كه پايه و اساسي نداشت؛ یک دعوای الکی درست شد و متاسفانه من هم ديگر نتوانستم خودم را كنترل كنم و کارمان به کلانتری کشید، در اينجا براي كارشناس مشاوره تعريف كردم كه موضوع از چه قرار بوده است.

راستش را بخواهيد آن شب کنار همسرم نشسته بودم و مشغول خوردن چای و تماشای تلویزیون بوديم، اوضاع خيلي آرام بود و با خودم مي گفتم چقدر خوب است كه امشب حرفي پيش نيامده است، ناگهان دخترم از اتاق بیرون آمد و گفت: با گوشی همراهش برای من و مادرش فال بینی کرده است.

من به حرفش توجهی نشان ندادم ولي همسرم که حساس شد بود چنگ زد و گوشي را قاپيد . او فال را خواند و مثل اسپند رو آتش آشفته و بی قرار شد. در اين فال مجازی آمده بود که خانواده یکی از طرفین این ازدواج از روز اول راضی نبوده اند و باید خیلی مراقب باشیم چون بالاخره روزی زهر خودشان را خواهند ریخت و ... .

صورت همسرم گُر گرفته بود و نمی توانست آرامش خود را حفظ کند. با خنده به او گفتم این حرف ها چرند است و نباید به آنها توجه کرد اما او حاضر نبود کوتاه بیاید. با بد و بیراه مادرم را به باد ناسزا گرفته بود. باز هم همان گلایه های همیشگی را وسط کشید و می گفت: "پس بگو برای چه ننه فولاد زره ات راه می رود و از دختر خاله ورپريده ات تعریف می کند، حتما میخواد تو منو طلاق بدی و دختر توي خونه مونده خاله رو برات بگيره و به آرزوهاش برسه اما كور خونده و اين آرزو رو بايد به گورستون ببره".

او که خیلی عصبی شده بود به من هم توهین کرد و دیگر نفهمیدم چه شد که متاسفانه زد و خوردی بین مان در گرفت و دخترم نيز دور از چشم ما موضوع را به مادر همسرم اطلاع داده بود. هنوز سر همدیگر داد می کشیدیم که مادر و خواهر همسرم رسیدند و آتش بیار معرکه شدند.

همسرم به کلانتری رفت و ما به مرکز مشاوره آرامش پلیس معرفی شدیم. از کرده خود پشیمانم نباید از کوره در می رفتم و ای کاش من و همسرم زودتر به این مرکز آمده بودیم. همسرم حساسیت بیش از اندازه دارد و مادر و خواهرم نیز توقع و انتظارات بیش از حدی دارند.

در واقع قدر با هم بودن را نمی دانند و مدام از هم گلایه می کنند. امیدوارم این مشکلات هرچه زودتر حل و فصل شود.

نظر كارشناس

درباره اين ماجرا نظر يكي از مدرسان مهارت هاي زندگي را جويا شديم.

دكتر "سيدمجيد موسوي راد" گفت: افراد در زمان مجردی در مرزهای خانواده پدری خود زندگی می کنند که با ورود به مراحل ازدواج لزوما این مرزها نیازمند تغییر آرام و بازنویسی مجدد هستند.

وي افزود: گاهی اوقات این مرز نویسی مجدد به درستی انجام نمی شود و بعضی اوقات نیز خانواده زوجين نمی خواهند این مرزهای جدید را بپذیرند که این موضوع منجر به ایجاد تنش در روابط افراد می شود.

دكتر موسوي راد گفت: منظور از مرز، نوع و شیوه ارتباط افراد با یکدیگر، میزان، شدت، عمق، سطح دسترسی و آگاهی افراد از اطلاعات درونی، سبک زندگی و ... یکدیگر است. مسلما هنگام زندگی یک فرد با خانواده در زمان مجردی گفت و گوهایی انجام می شود که در زمان تاهل این گفت و گوها تبادل نخواهد شد.

از سوی دیگر مهارت ارتباط موثر به عنوان یکی از مهم ترین مهارت های زندگی نقش بسزایی در تسهیل یا تخریب روابط بین افراد را داراست.

وي خاطرنشان كرد: نکته دیگر وجود تفاوت های فردی بین افراد است. مسلما تفکرات، انتظارت و رفتارهای این زن با مادر شوهر و یا خواهر شوهرش متفاوت خواهد بود.

با توجه به موارد از پیش گفته، زوجین نیازمند بازنگری در نوع کلام و گفت و گوهای خود با یکدیگر و با خانواده های اصلی خود هستند. همچنین بهره گیری از فنون ارتباط موثر، تسهیل گر روابط آنان خواهد شد. ضمن آنکه آموزش کنترل خشم نیز از الزامات بهبود شرایط است.

 

نويسنده: غلامرضا تديني راد؛ كارشناس رسانه معاونت اجتماعي - خراسان رضوي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعد



فهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون