نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/6/20      17:26:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:487


نسخه چاپی
جنگ ترکیبی و راهکارهای مقابله با آن
گروه اجتماعی- جنگ ترکیبی جنگی است که استراتژی و رویکرد مشخصی ندارد و همین مسئله نیروهای حریف را سردرگم می کند و به همین دلیل در مقابل این جنگ ها، باید استراتژی های غیرکلاسیک و کاملا متغیر و مختلف را به کار برد.

 

 

پایان جنگ سرد و روش های خاص نبردِ دو قطب دنیا در آن زمان، آغازی بود بر پدید آمدن روش های جدید نظامی و غیرنظامی به منظور زمین گیر کردن دشمنان و افزایش سیطره نفوذ بر جوامع آن ها در راستای دستیابی هر چه سریعتر به اهداف و ارتقای امنیت کشورها و برآیند تمامی تئوری های مهم مطرح شده در آن زمان، به وجود آمدن تئوری جنگ ترکیبی یا Hybrid War بود.

به گفته "فرانک هافمن" نظریه پرداز آمریکایی؛ روابط بین الملل این بحث‌ها را با توجه به درک کامل این نکته که جهان در حال ورود به دوران زمانی خاصی است (زمانی‌که دشمنان آمریکا و غرب انواع مختلفی از جنگ را بطور هم‌زمان به‌کار می‌گیرند) مطرح می‌کند؛ وی این ایده را "جنگ ترکیبی" می‌نامد.

هافمن اشاره می‌کند که دشمنان امروز و آینده، مجموعه الگویی از جنگ‌های مختلف را بکار خواهند گرفت. نیروهای شبه‌دولتی، اغلب ممکن است حالت‌هایی از جنگ غیرمعمول را بکار بگیرند، اما اگر نبرد معمول(سنتی)، آن‌ها را به اهدافشان برساند، در آن حضور خواهند یافت. بطور مشابه ممکن است که حکومت‌ها علاوه بر روش‌های مرسوم جنگ(برای رسیدن به اهدافشان) در نبردهای غیرمعمول نیز شرکت کنند.

مبدأ و توسعه جنگ‌های ترکیبی

در جنگ‌های نظامی و غیرنظامی که با اهداف ملی و فراملی روی می‌دهند، معمولاً محدوده جنگ قابل پیش‌بینی است و می‌توان در آن‌ها از تمام ابزار موجود و روش‌های ترکیبی استفاده کرد.

همین مدل بود که حالا در ناتو و دیگر ارتش های جهان به صورت آشکار و پنهان در حال واکاوی و تدریس و اجرایی شدن است. جنگ های هیبریدی را جنگ های ترکیبی تعریف کرده اند که استراتژی و رویکرد مشخصی ندارد و همین مسئله نیروهای حریف را سردرگم می کند. به همین دلیل در مقابل این جنگ ها، باید استراتژی های غیرکلاسیک و کاملا متغیر و مختلف را به کار برد.

8 محور اصلی جنگ ترکیبی

در گزارش منتشر شده از اجلاس امنیتی مونیخ در سال 2015، ملزومات یک جنگ هیبریدی 8 مورد ذکر شده است: دیپلماسی، جنگ اطلاعاتی و تبلیغاتی، حمایت از نابسامانی ها و شورش های محلی، نیروهای نامنظم و چریکی، نیروهای ویژه، نیروهای کلاسیک نظامی، جنگ اقتصادی و حملات سایبری.

در واقع اصلی ترین ویژگی این مدل از جنگ ها، ابهام و غافلگیریِ ناشی از ابهام است. نقطه عطف تغییر جنگ های کلاسیک و جنگ های هیبریدی، جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی و حزب الله لبنان در سال 2006 بود. جایی که سید حسن نصرالله اعلام کرد: «مقاومت دیگر قواعد جنگ را رعایت نخواهد کرد و ما این حق را داریم تا در هر زمان، هر مکان و به هر شیوه ای، با دشمن روبرو شویم.» عدم رعایت قواعد جنگ باعث شد الگوی جدیدی در میدان جنگ به نمایش گذاشته شود.

کنفرانس امنیتی مونیخ در سال 2015 نقطه عطفی در پذیرش جنگ هیبریدی به عنوان یک مدل جنگی بود. این کنفرانس چنان اعتباری یافته است که به آن «داووس امنیتی» می گویند. در این کنفرانس گفته شد که جنگ های ترکیبی شامل مولفه های مختلف جنگی است. جنگ اقتصادی، حمله سایبری، جنگ با نیروهای منظم، جنگ های نامنظم (چریکی)، جنگ اطلاعاتی و تبلیغاتی، حمایت از ناآرامی های داخلی و دیپلماسی، مؤلفه های ارائه شده درباره جنگ ترکیبی بوده است.

راهکارهای مقابله با جنگ ترکیبی

نظر دکترینی و دقیق ارتش آمریکا که در دستورالعمل عملیات‌های یکپارچه زمینی، روش‌های مختلفِ برخورد با جنبه‌های تهدیدات هیبریدی را بیان کردند نیز قابل توجه است. به‌طور خاص، این دکترین توصیه می‌کند که «از روش‌های امنیتی مربوط به عملیات‌های ضد شورش در مناطق پرجمعیت و گسترده برای مقابله با بخش‌های غیرمتداولِ تهدیدات هیبریدی و از روش‌های مانور ترکیبی نظامی برای مقابله با بخش‌های متداولِ تهدیداتِ هیبریدی استفاده شود».

فضای مجازی و سایبری یکی از مهمترین کانال هایی است که معاندین نظام در این مدت بر آن تمرکز کرده اند و تلاش می کنند با ایجاد گروه های متعدد و سم پاشی در آن، تصویری سیاه از کشور و عملکرد نظام اسلامی به مردم نشان دهند و زمینه های تضعیف مواضع کشور در سطح داخلی و بین المللی را فراهم کنند.

به طور قطع آگاه سازی جامعه از چنین تهدیداتی، اولین و مهمترین راهکار برای مقابله با تهدیدات جنگ ترکیبی است.  مادامی که مردم جامعه از وقوع چنین جنگی بی اطلاع باشند، تمایل چندانی به رعایت موارد امنیتی از خود نشان نداده و متعاقبا از رفتار فرزندان خود در فضای مجازی غافل خواهند ماند. آگاه کردن مردم از تهدیدات این چنین جنگی، استحکام و وحدت آن ها در مقابل مشکلات را بالا برده و می تواند زمینه ساز بسیج همگانی برای رفع مشکلات شود. بسیجی که در زیر سایه رهبری جامعه و رهنمودهای آن به طور قطع سد محکمی در مقابل تهاجم دشمن خواهد بود.

اقتصاد مقاومتی و مقابله با جنگ ترکیبی

در کنار آن، افزایش تاب آوری اقتصاد در مقابل تهدیدات بین المللی و کاهش وابستگی، دیگر ویژگی مهمی است که باید به تقویت آن پرداخت و در سیاست های 24 گانه ابلاغی مقام معظم رهبری تحت عنوان سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، این موارد به ظرافت مورد اشاره قرار گرفته اند.

در اصلِ 21 این قانون، تبیین مفاهیم اقتصاد مقاومتی به جامعه به عنوان یکی از محورهای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی و مقابله با فشارهای اقتصادی دشمنان مطرح شده و جا دارد این مقوله با جدیت بیشتری در نزد همه سازمان های مرتبط با مردم در دستور کار قرار گیرد.

پلیس نیز تلاش کرده در کنار وظایف مهم خود در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و برخورد با جرایم اقتصادی، تبیین مضرات قاچاق و ضربه زدن به تولید ملی را در قالب برنامه های آموزشی دنبال کند.

پرواضح است که عرصه جنگ ترکیبی، عرصه وسیعی است و از این رو می طلبد همه دستگاه ها، نهادها، سمن ها و فعالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با افزایش آگاهی مردم نسبت به ابعاد این جنگ، کشور را از خطرهای پیش رو مصون دارند.

 

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی، فرمانده انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون