نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/6/22      15:27:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:96


نسخه چاپی
امر به معروف و نهی از منکر دخالت در زندگی دیگران نیست
گروه استان ها - سیستان و بلوچستان - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان بیان داشت: امر به معروف و نهی از منکر از مصادیق جهاد لسانی بوده و بر خلاف گمان برخی از افراد، دخالت در زندگی دیگران نیست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، آیت الله "عباسعلی سلیمانی" در شب سوم از ماه محرم در ستاد انتظامی استان گفت: اهمیت امر به معروف و نهی از منکر به گونه‌ای پیچیده و با اهمیت است که بزرگان دین ما با مطالعه در قرآن و احادیث در تبیین جایگاه والای آن هنوز نتوانسته اند به یک اجماع واحد دست پیدا کنند.

وی افزود: برخی از بزرگان و محققان بحث امر به معروف و نهی از منکر را در پایان مباحث مربوط به جهاد مطرح و از آن به "جهاد لسانی" یاد کرده اند و به تعبیری این فریضه به عنوان یک جهاد تبلیغاتی محسوب می شود.

آیت الله سلیمانی در ادامه تصریح کرد: مباحث اعتقادی زیر بنای مکتب اسلام است و ترک آن موجب لغزش می‌شود چرا که با توحید، نبوت و معاد مرتبط است و انکار آن باعث کفر می شود اما فقه و مباحث عملی اگر ترک شود موجب به وجود آمدن فسق و فجور خواهند شد.

وی بیان داشت: علما و دانشمندان اسلام این فریضه مهم را در هر سه حوزه اعتقادی، فقهی و عملی بسط و گسترش و در مورد آن مطالعات فراوانی انجام داده اند.

امام جمعه زاهدان در ادامه تبیین کرد: اندیشمندان مسلمان در موارد اعتقادی هیچ چیز را به اندازه امر به معروف و نهی از منکر مهم نمی دانند و برخی آن را هم ردیف با توحید و نبوت (اصول دین)، تعدادی آن را برابر با نماز و روزه (احکام عملی) و برخی دیگر آن را در مقام امانت و صداقت (اخلاقیات) دانسته اند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد، انحراف و دعوت به کارهای نیک ضرورتی انکار ناپذیر است و برخلاف گمان برخی افراد ناآگاه دخالت در زندگی دیگران نیست.

وی با اشاره به هدف قیام سرور و سالار شهیدان بیان کرد: فلسفه این عزاداری ها در یک جمله خلاصه می شود و آن احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است چرا که امام حسین (ع) فرمودند: انگیزه من از این قیام، امر به نیکی ها و نهی از بدی ها و اصلاح امت جدم رسول الله است.

آیت الله سلیمانی با تأکید بر اینکه احیای امر به معروف و نهی از منکر راه زنده نگهداشتن ارزش های اسلامی و اصلاح امت مسلمان است یادآور شد: اگر به این فریضه به خوبی پرداخته شود، یقینا بقیه فرایض با آن بر پا، امنیت برقرار، کسب و کار مردم حلال و حقوق افراد تامین مى شود.

نماینده ولی فقیه در استان در پایان گفت: امر به معروف و نهی از منکر دفاع از حقوق فردی و اجتماعی و امری پسندیده و عقلایی است و امیدواریم در دهه اول محرم که به "احیای امر به معروف و نهی از منکر" نامگذاری شده است، بتوانیم آرمان ها و نهضت حسینی را به خوبی در جامعه گسترش دهیم و فرهنگ عاشورایی را در بین مردم به ویژه جوانان غنی تر کنیم#.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون