نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/2      15:21:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:264


نسخه چاپی
ماه محرم و كاهش آسیب‌های اجتماعي
گروه اجتماعی - پزشکان دریافته‌اند که دین و مذهب در ایجاد آرامش روحی و روانی افراد، بسیار مؤثر است.
 

ماه محرم در کنار سیاه‌پوش شدن چهره شهر و نوای روضه و بوی اسپند و نذری، نمادهای دیگری هم در جامعه دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، کاهش چشمگیر جرم و جنایت در این ماه است.

مسئله کاهش گرایش مردم به بزه‌های اجتماعی در ماه محرم، پیش از هرچیز بازمی‌گردد به باورهای مذهبی ما ایرانی‌ها؛ همه ما بدون توجه به اینکه از خانواده‌های مذهبی باشیم یا از خانواده‌هایی که دغدغه‌های مذهبی چندانی ندارند، درهرحال ماه‌های محرم را از دیرباز به عزاداری امام حسینی نشسته‌ایم که نماد دین و باورهای اعتقادی ما است.

افراد مذهبی کمتر دچار بحران‌هایی چون بحران هویت می‌شوند و کمتر در میان آنان بزه‌های اجتماعی گسترش یا رواج می‌یابد؛ همچنين پزشکان دریافته‌اند که دین و مذهب در ایجاد آرامش روحی و روانی افراد، بسیار مؤثر است.

ایام مذهبی و تأثیر آن بر افراد

زمان‌ها و مناسبت‌های مذهبی، تأثیر شگفتی در نحوه برخوردهای اجتماعی افراد داشته و حتی کسانی‌که غیرمذهبی به‌شمار می‌آیند، در زمان‌های مشخصی چون ماه رمضان و ماه محرم، از رفتار متعادل‌تری نسبت به ماه‌های دیگر برخوردار بوده‌اند.

نرخ وقوع جرایم و بزه‌های اجتماعی در ایام ماه مبارک رمضان و ماه محرم، تا حد بسیاری کاهش پیدا می‌کند و اکثر جوانان به‌دلیل اعتقادات مذهبی، تمایلی برای بروز رفتارهای ناشایست و خلاف عرف جامعه در این ماه‌ها را ندارند.

تحقیقات نشان می‌دهد هرساله آمار و ارقام جرایم در ماه محرم، تا حدود بسیاری کاهش‌یافته و این امر، ناشی از اثرگذاری این ماه در درون انسان‌ها است.

قرارگرفتن انسان در زمان معنوی همچون محرم، باعث می‌شود تا از پدیده‌هایی که مغایر با ارزش‌های والای او دارد، دوری كند و این نوع رفتار، ناشی از سرشت درونی و همچنین اعتقادات دینی و مذهبی است.

حال بايد ديد که این زمان‌ها چه ویژگی‌هایی دارند كه به اين‌گونه در کاهش جرایم و تخلفات مؤثر هستند یا انسان‌ها را چه می‌شود که در این زمان‌ها، به‌طور طبیعی در شرایطی قرار می‌گیرند که از جرم‌پرهیز می‌کنند؟

تقویت باورهای مذهبی

تقویت باورهای مذهبی و بهره‌گیری از ماه‌های محرم و رمضان، به این عنوان که در این زمان، محیط اجتماعی سالم‌تر و رفتارهای مردم بر پایه فطرت سالم و اسلامی شکل می‌گیرد، می‌تواند در تعمیم و گسترش فضایی سالم در بقیه ماه‌های سال مفید باشد.

به‌یقین، نقش اعتقادات مذهبی و باورهای دینی، در کاهش تخلف و جرم بر کسی پوشیده نیست؛ بنابراین لازم است تا با کارهای فرهنگی در جامعه، موجب تقویت باورهای دینی و اعتقادات مذهبی افراد شده و در راستای پیشگیری از جرم و جنایت، از آن بهره گیرند.

منبع:  هفته نامه امین جامعه شماره 506

نویسنده: سرتيپ دوم ستاد احمدعلی گودرزي؛ فرمانده انتظامی استان فارس


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون