نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/18      18:2:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:164


نسخه چاپی
پلیس، انضباط، اقتدار وامنیت پایدار
گروه اجتماعی - امنیت، اصطلاحی فراگیر با مؤلفه‌های حقیقی و حقوقی است که علاوه‌ بر تعهدات ایمانی، به ارکان دیگر همچون انضباط و اقتدار که از قوی‌ترین مفاهیم برای شکل‌گیری امنیت پایدار هستند، نیاز دارد.

ارتقاء بینش و پایبندی به اصول دینی به‌گونه‌‎ای که انسان‌ها با کسب و درک مفاهیم اسلامی و رعایت آن‌ها از تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی و امنیتی فاصله بگیرند و به‌صورت اعتقادی از آن‌ها دور شوند. عالی‌ترین درجه، تأمین امنیت به‌شمار رفته و بالاترین امتیاز را به خود اختصاص می‌دهد.

این جایگاه با پیوستگی معنوی و تقویت اعتقاد به قدرت ربانی و انتخاب تقوای الهی و ترس از قیامت حاصل‌شده و می‌تواند ابزاری مهم برای دوری از افراط‌گری و انحراف و تعدی به حقوق دیگران و نهایتا ناامنی باشد.

این باور می‌تواند افراد را از تکبر و تکاثر و خودخواهی دور ساخته و عاملی برای تنظیم و کنترل آن‌ها، در ایجاد امنیت باشد؛ اما امنیت، اصطلاحی فراگیر با مؤلفه‌های حقیقی و حقوقی است که علاوه‌بر تعهدات ایمانی، به ارکان دیگر همچون انضباط و اقتدار که از قوی‌ترین مفاهیم برای شکل‌گیری امنیت پایدار هستند، نیاز دارد.

جهت‌گیری پلیس در رسیدن به امنیت همه‌جانبه و پایدار با تکیه بر قواعد مستحکم و تعیین‌کننده‌ای مانند انضباط و اقتدار، به این لحاظ است که این مؤلفه‌ها، شالوده و اساس کار پلیس را تشکیل داده و این نهاد انتظامی، بدون آنها نمی‌تواند اعلام موجودیت کرده و به وظایف خود عمل کند. جنس انضباط و اقتدار نیروی‌انتظامی، انضباطی معنوی و اقتداری مشروع است. اقتداری برگرفته از قدرت الهی است،(ان القوه لله جمیعا، بقره165) که به بندگان خاص عنایت می‌شود.

در این اقتدار، بغض و تعصب جایی ندارد؛ بلکه تمامی آن از پروردگار و برای رضایت او اعمال می‌شود. در این نوع از اقتدار، به کسی ظلم نمی‌شود و عدالت به یغما نمی‌رود؛ بلکه به‌وسیله آن، ظالمان و غارتگران مجازات و عدالت و انصاف، حکمفرما می‌شود.

اقتدار چه به‌صورت درون‌فردی که موجب خودباوری و عزت‌نفس کارکنان نیروی‌انتظامی می‌شود و چه به‌صورت بیرونی که به جلوه‌های اجتماعی و انتظامی ناجا، زیبایی می‌بخشد؛ برای پلیس امری الزامی و اجتناب‌ناپذیر است.

این دو ویژگی، در مرحله اول با شعار و تهدید تحقق پیدا نمی‌کنند؛ یعنی با خودنمایی و تحقیر دیگران یا به‌کارگیری ابزارهای قدرت، به ثبت نمی‌رسند و در مرحله بعدی، همگانی و دائمی‌بودن این ویژگی‌ها است تا اینکه به‌تناسب شرایط، دچار شدت و ضعف نشوند.

هماهنگی و توازن در به‌کارگیری انضباط در بخش عمومی، باید با نیاز جامعه همخوانی داشته باشد و هرگز از کادر قانونی و شکلی خود خارج نشود؛ همچنان که اعمال قدرت و توان رزمی در اجتماع نیز مستلزم نیازسنجی و انجام اقدامات هم‌وزن خواهد بود؛ برای مثال، جهت اجرای یک مأموریت نمی‌توان به بهانه انضباط‌بخشی و نشان‌دادن اقتدار به امور عمومی جامعه آسیب رساند یا آنان را از تمام حقوق اجتماعی محروم کرد؛ هم انضباط و هم اقتدار از اجزای انفکاک‌ناپذیر تحقق امنیت پایدار هستند که باید همسنگ با شرایط و نیاز جامعه، به میدان آورده شوند.

به‌نظر می‌رسد میزان سنجش و ارزیابی پلیس، می‌تواند همین اقتدار و انضباط او باشد؛ چراکه می‌توان در کنار نفوذ معنوی پلیس، نفوذ اجتماعی او را نیز مشاهده کرد و در این عرصه، مردم از روی ترس و وحشت، به دستورات و پیشنهادات پلیس عمل نمی‌کنند؛ بلکه در فضایی شفاف و اطمینان‌آفرین و به دور از نگرانی، به گفتار و رفتار او اعتنا کرده و خود را در شکل‌گیری امنیتی پایدار، شریک می‌کنند.

 

نویسنده: سردار کاظم مجتبایی جانشین رئیس پلیس اینترپل ناجا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون