نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/18      18:9:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:139


نسخه چاپی
جايگاه پليس در اجراي امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر در جامعه
گروه اجتماعی - در مصیبت‌ها صبر کنید و در فتنه‌ها پایدار باشید و با پیشوایان خود رابطه برقرار سازید.
انسان از قدیمی‌ترین روزگار حیات خویش، ملت واحدی بوده و تنظیم روابط انسانی براساس وحدت اجتماعی، همواره از آرمان‌های مقدس او است. در جوامع بشری، رشد و اجتماعی‌ بودن، تکامل تدریجی داشته است؛ بنابراین فلسفه ارسال پیامبران الهی(ع) برای این است که با اختلافات، تعارضات، انحرافات و آسیب‌هایی که اجتماع بشری را تهدید می‌کند، برخورد تا همواره جامعه انسانی در مسیر الهی خویش هدایت شود. آنچه مهم به‌نظر می‌آید، آن است که در یک جامعه الهی، کیفیت ارتباط سالم و حیات‌بخش و تضمین‌کننده سعادت جامعه، باید براساس آموزه‌های الهی تبیین و تحقق یابد. بر این اساس، برای ضمانت اجرای احکام اجتماعی در اسلام، دو راهکار مهم درنظر گرفته شده است؛ یکی وجود سازمان حکومتی اسلام که موظف به حفظ شعائر عمومی دین و حدود آن‌ها و دیگری، انجام فریضه امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر که بر تمام مسلمین واجب است. جوامع بشری درطول تاریخ خود، با مشکلات، انحرافات و آسیب‌های زیادی روبه‌رو بوده‌اند؛ بنابراین راهکارهای اسلامی برای معالجه این انحرافات و نابسامانی‌ها براساس آموزه‌های قرآن کریم، عبارتند از:

1- گسترش تعلیم و تربیت دینی و تعمیم تبلیغات مذهبی

2- وجود روحیه گذشت و ارفاق در محیط تربیت‌بدنی و انتظار یکسان از مردم نداشتن

3- تعمیق و گسترش عنصر بصیرت و بینایی

در اندیشه اسلامی، ارتباط مستمر بین آحاد جامعه با مقام معظم رهبری که براساس تقوا خواهد بود، می‌تواند در نهایت جامعه را به‌ سمت فلاح و رستگاری و سعادت رهنمون شود و اشکال عمده جوامع اسلامی چه در عصر امامت و چه در عصر غیبت امام زمان(عج)، این بود که این ارتباط مستمر قطع شده است؛ بنابراین در چنین شرایطی است که امام(عج) به‌ عنوان یک مصلح حقیقی، باید جامعه را بر مسیر اصلی سعادت خویش برگرداند؛ آنچنان ‌که امام صادق(ع) در ذیل آیه200 سوره آل‌عمران می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» در مورد کلمه «رابطوا» می‌فرمایند: «در مصیبت‌ها صبر کنید و در فتنه‌ها پایدار باشید و با پیشوایان خود رابطه برقرار سازید.» در یک دیدگاه کلی، قابل‌توجه است که همه‌ پیامبران الهی(ع) مکلف به تبلیغ دین و تنها بعضی از آن‌ها مکلف به تشریع و قانون‌گذاری بوده‌اند؛ لذا فریضه مهم امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر در اسلام، همان حکم عملی و تشریعی مُبلّغ و بنابراین وظیفه‌ای مضاعف بر عنصر تبلیغ است.

هر جامعه‌ای برای پویایی خویش، نیازمند آرامش و امنیت از جانب داخل و خارج است. از مهم‌ترین آثار اجتماعی امربه‌معروف و نهی‌ازمنكر، حفظ امنیت است و سایر آثار اجتماعی این فریضه مثل بقای جامعه، وحدت، اجرای احكام، آبادانی و سازندگی و...، همگی در راستای برقراری امنیت در جامعه قرار می‌گیرند و وجود آن‌ها، به‌نوعی با ایجاد امنیت مرتبط است.

امام باقر(ع) درباره تأثیر امربه‌معروف و نهی‌ازمنكر در امنیت اجتماعی، می‌فرمایند: «به‌ وسیله امربه‌معروف و نهی‌ازمنكر، راه‌ها ایمن و از دشمنان انتقام گرفته می‌شود.»

گسترش و تعمیق این فریضه الهی، درحقیقت نیازمند یک عزم ملی و همگانی است. وقتي آحاد مردم جامعه يكديگر را امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر می‌کنند، در آن جامعه يك نوع انضباط اجتماعي به‌وجود می‌آید و بسياري از مشكلات جزئی كه به امنيت اجتماعي لطمه می‌زند، برطرف می‌شود. در اينجا اين سؤال مطرح می‌شود كه آيا اگر امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر توسط مردم جامعه اجرا شود، بازهم مشكلي به‌وجود می‌آید؟ بايد گفت اگر مردم دخالت و يكديگر را امرونهی نكنند، همين می‌شود كه الان در آن هستيم؛ با موضوعاتي مواجه می‌شویم كه در همه کارها، نيروي‌انتظامي وارد عمل شود كه آن‌هم با تنش روبه‌رو می‌شود.

هم‌اکنون آن‌قدر كارهاي جزئی و خرد وقت نيروي‌انتظامي را گرفته كه اين نيرو نمی‌تواند به كار اصلي خود بپردازد كه اگر امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر نهادينه شود، مشكلات جزئی و خرد حل می‌شود و پليس هم تمركز خود را روي باندها، دانه‌درشت‌ها و شبکه‌های جرم و فساد قرار می‌دهد.

اگر با اين شيوه و اين اطلاعات در زندگي عمل كنيم، خواهيم ديد كه چقدر از مشكلات ما حل می‌شود. اگر مسلط به اين كار شويم، جامعه ما رو به رشد و ترقي خواهد رفت و امنيت اجتماعي، بهتر و مطلوب‌تر در جامعه برقرار خواهد شد.

مجموعه یگان‌های پليس جمهوري اسلامي ايران به‌ مقتضای وظایف خود، دارای معروف‌ها و منکرهایی هستند که بیان یک به یک آن‌ها، نیازمند احصاء و واکاوی بیشتر است. آنچه مهم است، اینکه درحقیقت، هرآنچه بر کارآیی یک سازمان، عوامل و کارکنان آن، دارای تأثیر مثبت باشد، «معروف» و هرآنچه از کارآیی یک سازمان یا نیروی انسانی مربوط بکاهد و سبب خسارت معنوی و مادی برای سازمان یا کاهش اعتماد مردم به بخش مربوط شود، «منکر» تلقی می‌شود.

گفتنی است که منکرها و معروف‌های موجود در مأموریت‌های نيروي‌انتظامي، همگی دارای مستندات و مبانی عقلی، شرعی، فقهی و عرفی هستند و می‌توان هریک از این موارد را به ذکر آیه‌ای از قرآن کریم یا روایتی از معصومین(ع) یا استنباطی فقهی و اجتهادی یا اصول عقلی و استدلالی مستظهر کرد.

در ادامه، فرازي از انتظارهای رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) از نيروي‌انتظامي را كه در قالب يك رهنمود سازنده بيان شده است، ذکر می‌کنیم. امید است با توجه به ابعاد اين مطالبه برحق، خويش را در تحقق امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر فردی و سازمانی، بیش‌ازپیش مسئول دانسته و درجهت دستیابی به آن تلاش کنیم:

«بزرگترین وظیفه نيروي‌انتظامي، حفظ ارزش‌ها است. قدرت و عزت و رحمت، در چارچوب حفظ ارزش‌های اسلامی و قرآنی است. مردم یک نفر از شما را در هرجا ـ چه در پاسگاه‌های دورافتاده کشور، چه در خیابان‌های مرکز کشور، چه در شهرها، چه در روستاها و چه در جاده‌ها ـ مشاهده می‌کنند، باید مظهری از تقوا و پرهیزکاری و معنویت و دوری از فساد و دشمنی با هرگونه کج‌روی در وجود شما ببینند. کسی‌که اهل فساد است، باید از شما بترسد. کسی‌که اهل رشوه‌گرفتن و رشوه‌دادن است، باید از شما بترسد. کسی‌که اهل بی‌تقوایی است، باید از شما بترسد. کسی‌که متقی است، باید با دیدن شما، شاد و دلگرم و امیدوار شود و احساس کند که دنیا و محیط جامعه، محیط خوبی است و می‌توان در آن تنفس و زندگی کرد. این، آن نيروي‌انتظامي مطلوبِ اسلام و قرآن است. البته امید ما این است و ان‌شاءاللّه این اطمینان را داریم که نيروي‌انتظامي ما، با داشتن مسئولان مؤمن و متدین و عناصر خوب و ترتیبات و برنامه‌ها و مقررات نافع و مفید؛ به‌همین‌سمت هم حرکت کند و روزبه‌روز پیشرفت نماید.»

 

منبع: هفته نامه امین جامعه شماره 508

نویسنده: سرهنگ کاووس محمدی؛ معاون اجتماعی - فارس


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون