نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/18      18:14:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:247


نسخه چاپی
پلیس و تخصص‌گرایی
گروه اجتماعی - روزانه هر یک از یگان‌های نیروی‌انتظامی، باید با انسان‌ها از تیپ‌های شخصیتی گوناگون و فرهنگ‌های مختلف، ارتباط برقرار کنند و ازسوی دیگر، مجرمان در جرایم خود با استفاده از تکنولوژی و فضای سایبری، پیچیده‌تر از گذشته عمل می‌کنند.
شغل پلیس، بسیار سخت و دشوار است؛ چرا که سازمانی است انسان‌ محور و نه تجهیزات‌ محور و این سختی، به‌ علت پیچیده و ناشناخته‌ بودن انسان است. روزانه هر یک از یگان‌های نیروی‌انتظامی، باید با انسان‌ها از تیپ‌های شخصیتی گوناگون و فرهنگ‌های مختلف، ارتباط برقرار کنند و از سوی دیگر، مجرمان در جرایم خود با استفاده از تکنولوژی و فضای سایبری، پیچیده‌تر از گذشته عمل می‌کنند.

این سختی کار پلیس، نیازمند تجهیزات پیشرفته و به‌روز برای کشف جرم است و علاوه بر این تجهیزات و امکانات مدرن، پلیس نیازمند شناخت انسان و علوم مرتبط با او از جمله روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم تربیتی، کالبدشناسی، فیزیولوژی و... است.

در تمدن نوین بشری که مهم‌ترین ویژگی‌اش ارائه خدمات متنوع مبتنی‌بر علم و فناوری است، نیروی‌انتظامی برای تخصصی و حرفه‌ای‌ شدن و هر چه بهتر انجام‌ دادن مأموریت‌ها و وظایف محوله، چند اقدام راهبردی را اجرایی کرده است.

برای تخصصی‌کردن امور و علمی‌کردن نیروی انسانی، پلیس‌های تخصصی را تأسیس و در همین راستا برای هر پلیس تخصصی، دانشکده‌ای تخصصی در ساختار دانشگاه پلیس ایجاد کرده و کارکنان در این دانشکده‌های تخصصی دانش‌ آموخته و براساس تخصص و تحصیلات در پلیس‌های تخصصی، به‌ کارگیری می‌شوند.

همچنین برای علمی برخورد کردن با نظم و امنیت و مقوله‌های مرتبط با آن، در ابتدای دهه70، اقدام به راه‌اندازی پژوهشگاه مطالعات و تحقیقات انتظامی کرده است که در همین راستا در تمامی استان‌ها و نیز پلیس‌های تخصصی، دفاتر تحقیقات کاربردی راه‌اندازی شده تا تصمیم‌ها و اقدام‌ها، مبتنی‌ بر نتایج علمی و پژوهشی باشد.

یکی دیگر از اقدام‌های نیروی‌انتظامی برای علمی‌شدن، تأسیس پلیس اجتماعی است که یکی از وظایف مهم این پلیس، ارتباط‌گیری و مشارکت‌دادن نخبگان، اندیشمندان، سازمان‌ها و نهادهای تخصصی در حوزه‌های مرتبط با مأموریت پلیس، برای جامعه‌محور کردن پلیس، پیشگیری اجتماعی و هرچه بهتر ارائه‌کردن خدمات انتظامی در راستای برقراری امنیت پایدار است.

نتیجه همه این مواردی که اشاره شد، به‌علاوه دوره‌های کوتاه‌ مدت و دوره‌های مهارت‌افزایی که به‌ صورت مستمر در تمامی یگان‌های پلیس در حال برگزاری است، این است که در سالیان اخیر، شاهد کارآمدی بیش‌ازپیش پلیس هستیم؛ به‌طوری‌که کار و رفتار پلیس با چند دهه قبل، قابل‌مقایسه نیست.

 

نویسنده: علی محمدرضایی؛ دکترای جامعه شناسی- تهران بزرگ


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون