نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/18      18:15:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:334


نسخه چاپی
تحلیلی بر شعار "پلیس مقتدر، امین مردم"
گروه اجتماعی - شعار هفته ناجا در سال جاري "پلیس مقتدر، امین مردم " انتخاب شده تا مردم در این هفته با چهره مقتدر و امین نیروی انتظامی بیشتر از گذشته آشنا شده و به خادمان خود در عرصه حفاظت از نظم و امنیت جامعه دلگرم شوند.
 

نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران هر ساله در دهه دوم مهر ماه را كه در تقويم رسمي كشور به نام هفته گراميداشت نيروي انتظامي نامگذاري شده است،  شعاري را كه گوياي اولويت ها و ماموريت هاي موجود در حوزه تامين امنيت مي باشد، تعيين نموده و سرلوحه برنامه هاي اين هفته قرار مي دهد تا از اين طريق مقدمات هماهنگي و هم انديشي و مشاركت عمومي در تحقق آن شعار در سطح جامعه فراهم شود و به يك تفاهم كارآمد و پايدار در راستاي توليد و گسترش امنيت دست پیدا کند.

در همين راستا شعار هفته ناجا در سال جاري "پلیس مقتدر، امین مردم " انتخاب شده تا مردم در این هفته با چهره مقتدر و امین نیروی انتظامی بیشتر از گذشته آشنا شده و به خادمان خود در عرصه حفاظت از نظم و امنیت جامعه دلگرم شوند چرا که مردم همیشه سرمایه اجتماعی پلیس بوده و هستند و پلیس بدون حمایت و پشتیبانی این سرمایه اجتماعی قادر به انجام بهتر ماموریت های خود نخواهد بود.

بر همين اساس و بر حسب احساس ضرورت به تحليل و بررسي شعار هفته ناجا پرداخته می پردازیم.

دلایل  انتخاب شعار سال

اقتدار و امنیت دو واژه متصل و مکمل هم هستند که نبود هر یک در سطح جامعه، شالوده جامعه و حاکمیت آن را به خطر می اندازد. در جامعه فاقد اقتدار، هرج و مرج افزایش یافته و مخلان نظم و امنیت جرأت پیدا می کنند که اعمال خود را با صراحت بیشتری بروز داده و امنیت جامعه را به خطر اندازند.

در کنار آن، کاهش اقتدار حاکمیت، اعتماد مردم به این نهاد و نهادهای تامین کننده امنیت را کاهش داده و موجب سقوط سرمایه اجتماعی می شود؛ سقوط سرمایه اجتماعی نیز مادر بحران ها و سر آغاز سلسله مشکلات در هر کشوری است. از این رو اقتدار پلیس به عنوان نماد امنیت یک کشور، جزو مهمترین نیازهای هر کشوری است و با توجه به این که افزایش این اقتدار در مدت زمان کوتاهی امکان پذیر نیست، باید در درجه اول در حفظ آن همت گماشت و از ذره ذره آن محافظت به عمل آورد.

اقتدار چیست؟

اقتدار به معنای توانمند شدن، توانایی و قدرت است. اقتدار از مهم‌ترین‌ موضوعات‌ روابط‌ بین‌الملل بوده و در ادبیات سیاسی به معنای «قدرت مشروع» می‌باشد، آن‌چنان‌که گاهی‌ هم‌راستای‌ «مشروعیت» به کار می‌رود. اگر چه صاحب‌نظران، اختلاف نظرهایی درباره معنا و مفهوم‌ قدرت‌ و اقتدار‌ دارند، اما همگی بر اهمیت این دو مفهوم (قدرت و مشروعیت) در ساختار نظام جهانی‌ تأکید‌ می‌کنند.

ویژگی های پلیس مقتدر

با تفكر در تعريف اقتدار که به آن اشاره گرديد، با توجه به شعار هفته ناجا در سال جاري مي‏توان مهمترين ويژگي هاي پليس مقتدر را 1- خدامحوری 2- قانونمند بودن 3- دانایی محوری 4- قاطع بودن 5- مجهز شدن به تجهیزات به روز و کارآمد

در خصوص ويژگي هاي ذكر شده در بالا سه گزينه اول به صورت مستقيم و بقيه گزينه ها به صورت غير مستقيم با شعار هفته ناجا داراي ارتباط مي باشند كه در ذيل به توضيح مختصري از آنها بسنده مي كنيم:

1- خدامحوری

يعني مومن و نمازگزار و كسي كه همه واجبات را به جا آورد. پليس مقتدر فردي است كه با توكل به خداوند و انجام واجبات و دوري از محرمات به عنوان الگوي فرد متدين و متقي وظايف خود را به عنوان فريضه الهي انجام دهد. در اين خصوص نيز رهبر انقلاب مي‏فرمايند: هرگاه مردم، يك نفر از نيروي پليس را در هر كجا مشاهده نمايند بايد مظهري از تقوا و ديانت ديده شود كه با دوري از فساد و كجروي به مبارزه با تخلفات مبادرت مي‏ورزد.

2- قانون مند بودن

قانونمداري كه يكي ویژگی های نیروی انتظامی به شمار می آید و  پليس مقتدر، خود  اشراف بر قانون دارد و متعهد به اجرای قانون است و چنانچه کسی از قانون تخطی کرد با آن مقابله می کند. رهبر معظم انقلاب نیز در این باره مي فرمايند: " آنچه نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران بايد به طور كامل آن را رعايت كند اول كسب اقتدار قانوني به طور كامل است. بايد اين اقتدار قانوني را در حد كامل و اعلا براي خودتان تامين كنيد"

3- دانایی محوری

قدرت علمي توانايي توليد دانش، تربيت منابع انساني ماهر و فناوري براي تحقق اهداف مربوطه است، دانايي مردمي ترين نوع قدرت است چون زور و پول را افراد قوي و دارا دارند ولي دانايي را حتي افراد ضعيف وفادار نيز مي توانند به چنگ آورند. بنابراين اقتدار علمي پليس امكانات شايستگي ها و توانايي هايي است كه پليس بتواند با استفاده از داده ها، روش ها ،تجهيزات فرصت های فردي اثربخش و نوآور باشد و با تلفيق تدين و تخصص در رسته مربوطه توليد دانش انتظامي كند.

4- قاطع بودن

منظور از قاطع بودن پليس مقتدر اين است كه پليس صلابت توانايي و امكانات لازم را از جهت حفظ اعتقادات و ارزش ها در مقابل تجاوز و تهديدات داخلي و خارجي داشته باشد.

5- مجهز شدن به تجهیزات به روز و کارآمد

تجهیزات پلیسی همیشه مهم بوده است، هر چند همه مساله نیست، اما تسلط مناسب بر حوزه استحفاظی از طریق بکارگیری جدیدترین و به روزترین امکانات پلیس روز دنیا میسر است و این مهم، پلیس را در چشم مردم مقتدرتر و رفتار او را عالمانه تر جلوه خواهد داد و در نتیجه اعتماد مردم را بیشتر خواهد ساخت.

لزوم امین بودن پلیس 

امین در زبان فارسی امانتدار، طرف اعتماد، معتمد، (در اعلام) از القاب حضرت محمد (ص) پیش از بعثت، لقب جبرئیل - مورد اطمینان، درستکار، لقب پیامبر (ص)، به صورت پسوند و پیشوند همراه با بعضی نامها معنا شده است. امین در اصطلاح به عنوان صفت فرد امانتدار استفاده می شود و در اینجا، پلیس امین به معنای پلیسی است که امانتداری ویژگی اصلی او است.

از دیگر سو، پلیس امین پلیسی است که حضور آن در جامعه، به مردم احساس امنیت دهد. احساس امنيت همواره از نيازهاي اوليه بشر بوده است. امنيت در زندگي اجتماعي مردم نقش بسيار مهمي دارد. البته بايد توجه داشت كه امنيت يك توليد اجتماعي و جمعي است، بدين معنا كه تمامي سازمان ها و نهادهاي اجتماعي بايد با انجام درست وظيفه خود به توليد امنيت بپردازد و پلیس به عنوان امین مردم مهم ترین رابط بین حاکمیت و مردم به شمار می رود.

پلیس و امانت داری

امانت در لغت ضد خیانت و به معنای اعتماد نمودن است. (فیروز آبادی ، 1991 ج 4 ، 281 ) بر این اساس، به فردی که مورد اعتماد است امین گویند. امانت در نظر اسلام، از ارزش و جایگاه والائی برخوردار است و نمونه های فراوانی از سفارش ها و توجهات الهی قرآن و احادیث و روایات ائمه معصومین (ع) وجود دارد که در جای خود جای مجال بحث و کاوش دارد و در این میان، پست ها و مقام ها نیز به عنوان امانت، مطرح می باشد.

و بر این اساس، افرادی که دارای مناصب در دستگاههای حکومتی هستند ضامن امانت هایی هستند که برعهده آنان نهاده شده است.

پس باید چنین افرادی، از پست و مقام خود در جهت رضایت عامه مردم استفاده کنند و از مال اندوزی و شخصیت گرائی نامطلوب و رشوه خواری دوری کنند.

در این باب، امام علی (ع) در نامه ای به یکی از فرماندارانش که ظاهرا از مقام خود سوء استفاده کرده بود، نوشت " از تو به من خبر رسیده، اگر چنان کرده باشی، پروردگار خود را به خشم آورده و امام خود را نافرمانی کرده و امانت خود را از دست داده ای" (نهج البلاغه، ص 313، نامه 4 )

 

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی؛ فرمانده انتظامی استان اصفهان

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون