نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/18      18:25:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:169


نسخه چاپی
نقش پررنگ طرح مکنا در حفظ اقتدار سازمانی
گروه اجتماعی - استان فارس با داشتن جاذبه‌های متعدد و متنوع تاريخي و فرهنگي، یکی از استان‌های مهم برای گردشگری کشور ایران به‌شمار می‌رود.
استان فارس يكي از استان‌های جنوبي كشور است كه درطول تاريخ، همواره از مراكز شكوفايي و گسترش تمدن پارسي در نقاط گوناگون جهان به‌شمار می‌آمده است. استان فارس به‌دليل دارا بودن ویژگی‌های منحصربه‌فرد، از حساسيت ویژه‌ای درخصوص امنيت برخوردار است؛ به‌ همين‌ دليل با سردار "احمدعلی گودرزي" كه از سال93، مسئوليت فرماندهي انتظامي استان را برعهده گرفته است، گفت‌وگوي مفصلي انجام داديم.

- سردار به‌نظر شما استان فارس چه ویژگی‌های شاخصي دارد؟

فارس يكي از استان‌های بزرگ كشور و از زيباترين استان‌های ايران اسلامي است. آب‌وهوای استان فارس، در نقاط مختلف این استان به سه گونه کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم می‌شود و با مساحتی حدود 122هزار و 608 کیلومترمربع، چهارمین استان بزرگ و با جمعیتی معادل چهارميليون و 851هزار و 274نفر، بر طبق برآورد جمعیتی سال۱۳۹۵، چهارمین استان پرجمعیت ایران به‌شمار می‌رود. استان فارس داراي 29شهرستان است و در اين استان، 499مقر انتظامي براي تأمين نظم و امنيت در سطح اين استان پهناور وجود دارد. به جرأت می‌توان گفت كه استان فارس، هم انتظامي، هم عملياتي و هم ترافيكي است؛ يعني اين سه مؤلفه در اين استان، به‌ وضوح ديده می‌شود كه با برنامه‌ریزی منسجم، اقدامات شاخصي انجام پذيرفته كه باعث شده امروز شاهد هيچ گره امنيتي در سطح استان نباشيم.

- استان فارس همواره مقصد گردشگران داخلي و خارجي بوده است، پليس در اين راستا چه برنامه‌هایی براي تأمين امنيت آن‌ها داشته است؟

استان فارس با داشتن جاذبه‌های متعدد و متنوع تاريخي و فرهنگي، یکی از استان‌های مهم برای گردشگری کشور ایران به‌شمار می‌رود؛ چون مهم‌ترین آثار تاریخی و طبیعی و تمدن ایران در این استان قرار دارد. مهم‌ترین آثار تاریخی ایران بلکه جهان، به نام تخت‌جمشید در این استان و در شهرستان مرودشت قرار گرفته که خود سند معتبر تمدن ایران به‌حساب می‌آید. شهر زیبای شیراز نیز با داشتن شعرایی همچون حافظ و سعدی، یکی از مشهورترین شهرهای ایران و جهان است. پليس فارس همواره سعي كرده است با همه امكانات خود در راستاي تأمين نظم و امنيت گردشگران، اقدامات خود را انجام دهد كه به‌نظر در اين مسير، موفق عمل کرده‌ایم؛ چراکه گردشگران و مسافران خارجي، از اين امنيت موجود ابراز رضايت كرده و تقدير و قدرداني خود را از پليس اعلام می‌کنند.

- سردار شما مبدع طرح مكنا در نيروي‌انتظامي بوده‌اید؛ اجراي اين طرح در استان فارس به چه صورت بوده است؟

طرح مكنا يا همان مديريت كيفيت در نيروي‌انتظامي، از بدو ورود بنده به استان فارس اجرايي شد و بيش از 180مقر انتظامي در سطح استان، مورد بازسازي و نوسازي قرار گرفت كه نقش بسيار پررنگي در حفظ اقتدار سازمانی، بالابردن آستانه تحمل کارکنان و رعایت حقوق شهروندی داشته است. در اينجا لازم می‌دانم به نکته‌ای اشاره كنم؛ مردم استان فارس، مردمي خير هستند كه در مسير اجراي طرح مكنا در استان، کمک‌های بسيار شاياني به نيروي‌انتظامي كردند كه جا دارد از مردم بافرهنگ استان و خيران امنيت‌ساز نيز تقدير و تشكر كنم.

- استان فارس به‌عنوان قطب پزشكي كشور نيز شناخته می‌شود؛ در اين خصوص توضيح دهيد؟

بله درست است؛ استان فارس به‌ دليل قطب پزشكي كشور بودن، سالانه پذيراي تعداد زيادي از بيماران از ساير استان‌ها و حتي كشورهاي حاشيه خلیج‌فارس است كه براي انجام امور درماني خود به استان فارس و به‌ویژه شهر شيراز سفر می‌کنند كه اين موضوع، نيازمند تأمين نظم و امنيت آنان و همچنين بازگشايي گره‌های ترافيكي شديد ناشي از تردد در اطراف مراكز درماني دارد. پليس فارس در اين خصوص نيز با برنامه‌ریزی‌های لازم و تعامل با ساير دستگاه‌های مربوطه موفق عمل كرده است.

- وجود طوايف و قومیت‌های گوناگون در سطح استان فارس را چگونه ارزيابي می‌کنید؟

طوايف و قومیت‌های گوناگوني در سطح استان فارس زندگي می‌کنند كه پليس فارس ضمن تعامل و هماهنگي با همه اين قومیت‌ها، از اين ظرفيت عظيم براي ايجاد نظم و امنيت در جامعه استفاده می‌کند.

- درخصوص تعامل و همكاري مردم استان فارس با پليس صحبتي داريد؟

مردم استان فارس، مردمي بافرهنگ هستند كه بيشترين تعامل و همكاري را با پليس دارند و همواره پليس را در راستاي ايجاد نظم و امنيت مطلوب، ياري می‌رسانند. در اين خصوص طي دو نظرسنجی معتبري كه در سال‌های اخير در سطح كشور صورت گرفته است، استان فارس داراي بالاترين احساس امنيت در سطح كشور بوده كه اين موضوع نشان‌دهنده درك درست مردم استان از وضعيت امنيت و آرامش و همچنين تلاش‌های شبانه‌روزی كاركنان انتظامي است.

- با توجه به هفته گراميداشت ناجا،‌ برنامه‌های پليس فارس در اين هفته را تشريح كنيد؟

هفته ناجا فرصت مغتنمی است برای معرفی عملکرد و فعالیت‌های پلیس تا اقدامات انتظامی و جلوه‌های اجتماعی ناجا و شاخصه‌های برنامه‌های سالیانه در راستای توسعه امنیت و آرامش جامعه به عموم مردم معرفی شود و می‌توان با تعامل، همکاری و جلب اعتماد عمومی و مشارکت همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و اقشار اجتماعی، نظم و امنیت جامعه را تأمین کرد. با توجه به شعار هفته ناجا به‌ عنوان «پليس مقتدر - امين مردم»، اجراي مراسم صبحگاه مشترك با حضور مسئولان، فرماندهان نظامي و انتظامي استان، اهدای خون، ارائه آموزش‌های همگاني، اقدامات مضاعف در راستاي مطالبات مردمي، حضور در مركز197 و رسيدگي به مشكلات مردم، توجه بیش‌ازپیش به معيشت كاركنان، همايش همياران و فرهنگ یاران پليس، ‌اجراي رزمايش اقتدار و حركات نمايشي، اجراي مسابقات ورزشي ويژه خانواده كاركنان ناجا، حضور فرماندهان در برنامه‌های صداوسیمای استان فارس، غبارروبي مزار شهدا و تجديد عهد با آرمان‌های آنان، از جمله برنامه‌های هفته ناجا در استان فارس است كه اين هفته را به همه سبزپوشان دلاور و غيورمردان نيروي‌انتظامي در سراسر كشور تبريك عرض می‌کنم.

- برنامه‌های پليس فارس براي ارتقاء بیش‌ از پیش نحوه خدمت، بالا بردن آستانه تحمل كاركنان و همچنين توجه به معيشت آنان چيست؟

در اين خصوص با توجه به تأكيدات فرمانده محترم ناجا، اقدامات خوبي در سطح نيروي‌انتظامي استان صورت گرفته است كه بازسازي و نوسازي مقرهاي انتظامي و همچنين تهيه سبد كالا در مناسبت‌های مختلفي از جمله هفته ناجا، تعطيلات نوروزي و ماه مبارك رمضان براي كاركنان از منابع استاني، از مهم‌ترین آن‌ها است. همچنين ساختمان سه‌طبقه‌ای شامل سالن همايش، سالن مراسم و سوئیت‌های مجهز در مجتمع طلائيه شيراز واقع در دروازه قرآن ساخته شده است كه نشان از توجه خاص اين فرماندهي به مسئله معيشت و آسايش و آرامش كاركنان انتظامي و خانواده‌های گرانقدر آنان دارد.

- در پايان اگر صحبتي داريد، بفرماييد؟

استان فارس مهد تمدن و فرهنگ ايران اسلامي است و نيروي‌انتظامي استان فارس نيز علی‌رغم حساسيت و سنگيني مأموریت‌ها، باتوجه به پهناور بودن استان، همه توان و تلاش خود را براي تأمين نظم و امنيت در جامعه و همچنين حفظ و ارتقاء ارزش‌های انقلاب‌اسلامي به كار خواهد بست. در پايان، با افتخار می‌گویم كه خدمت به مردم فهيم و بافرهنگ استان فارس، توفيقي الهي است كه نصيب اينجانب شده است.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون