نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/18      18:26:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:417


نسخه چاپی
نگاهي به هجمه‌های علیه پليس در برخورد با بدحجابي
گروه اجتماعی -بحث عفاف و حجاب جزو بحث‌های فرهنگی و مذهبی به‌شمار می‌رود که بیش از امور نظامی، سیاسی و اجتماعی به برنامه‌ریزی تدریجی و ریشه‌ای نیاز دارد.
 

عفاف و حجاب، از مهم‌ترین و متمایزترین ارزش‌های فرهنگي و اجتماعي، جوامع اسلامي به‌ویژه کشور عزيزمان ايران است. نهادينه‌کردن اين ارزش در بطن جامعه، مخصوصا در بین نسل‌های جوان و آینده‌ساز در اثر اطلاعات و ارتباطات فعلي و در کنار انبوه هجمه‌های تبليغاتي براي کمرنگ‌کردن آن، مستلزم توسعه، تکوين و ترويج دانش‌های بنيادين، تبيين درست و اصولی فلسفه وجودي، ماهيت، نقش و تأثرات فردي و اجتماعي و روابط آن است؛ به‌نحوی‌که به يک برنامه‌ریزی جامع و کامل براي پوشش همه ابعاد فرهنگ و ساختارهای آن نيازمند است تا بتواند تدابيري مناسب براي انجام وظايف درست و پيوسته خانواده‌ها و نهادهای فرهنگي و تربيتي جامعه ازجمله مدارس، دانشگاه‌ها، صداوسيما، سازمان‌های تبليغاتي و رسانه‌های مختلف، انديشيده و به كار بندد.

بحث عفاف و حجاب جزو بحث‌های فرهنگی و مذهبی به‌شمار می‌رود که بیش از امور نظامی، سیاسی و اجتماعی به برنامه‌ریزی تدریجی و ریشه‌ای نیاز دارد.

تقريبا تمام نهادها و سازمان‌ها(27سازمان و نهاد) اعم از خصوصی و دولتی و شهروندان در فرهنگ‌سازی عفاف و حجاب، نقش دارند؛ بنابراین بدون ریشه‌یابی، آسیب‌شناسی و شناسایی ورودی‌های فرهنگی و شناخت عوامل ویرانگر و آشنایی با شیوه‌های مبارزه با این عوامل، نمی‌توان برنامه‌ای درست و کارآمد براي حل مسئله بدحجابي طراحی و اجرا کرد.

دكتر محمدعلی خورسنديان، دكتري حقوق و عضو هیئت‌علمی دانشگاه شيراز در اين رابطه، می‌گوید: براساس قوانین مختلف موجود، هفت قانون حجاب را الزامی کرده که آخرین آن در سال92 تصویب شده است؛ پس باید گفت که بله؛ حجاب اجباری است.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز می‌افزاید: در نظام حقوقی، آن قسمتی که مربوط به پلیس می‌شود، به پلیس این اختیار را نمی‌دهد که قانونی را اجرا کند یا اینکه نکند؛ پس پلیس باید قانون را حتما اجرا کند. درصورتی‌که پلیس قوانین را اجرا نکند، این فروپاشی نظام حقوقی خواهد بود.

خورسندیان ادامه می‌دهد: کلیت قانون ازلحاظ اجتماعی قابل انجام نیست. حتی اگر این امر را به دست پلیس دهیم، کارآیی خود را از دست می‌دهند. پلیس باید در لایه‌های اجتماعی وارد شود و به انجام فعالیت در راستای پیشگیری از این معضل، دست به اقدامات مقتضی بزند؛ البته این هم کار پلیس نیست.

وی تصریح می‌کند: کار اصلی پلیس، برخورد با کسی است که قانون را می‌شکند. در چنین شرایطی، دو چیز دست‌به‌دست هم می‌دهد؛ اول اینکه مردم می‌خواهند قالب‌ها را از بین ببرند و به‌گونه‌ای که می‌خواهند عمل کنند و دوم اینکه بسیاری از این تحرکات، از بیرون از کشور شروع‌شده و به درون کشور کشیده می‌شود. این‌گونه حرکات، تبدیل به نافرمانی مدنی یا بی‌قانونی می‌شود. این به‌معنای فروپاشی نظام حاکم بر قانون است.

دكتر نورالله محمدي دكتري روان‌شناسي، عضو هیئت‌علمی و رئيس گروه روان‌شناسي دانشگاه شيراز نیز درخصوص عفاف و حجاب، می‌افزاید: زمانی‌که از حجاب صحبت می‌کنیم، جنبه‌ای از یک‌چیز کلی است. بخش‌های دیگر، هیجان، شخصیت و دیگر چیزها است.

وقتی فردی کم‌حجاب است، باید شخصیت او را وارسی کنیم. ما باید نیازهای افراد را بررسی و رفتارهای‌شان را نیز بر همان اساس تأیید یا رد کنیم. یکی از مهم‌ترین نیازهای انسان، نیاز به امنیت است. این امنیت در سلسله‌مراتب نیازها، بعد از نیازهای جسمی، در مرتبه‌ دوم قرار می‌گیرد. طبیعتا آنچه در جامعه ما این نیاز را تأمین می‌کند، همین قوانین و هنجارها هستند. پلیس هم قسمتی از آن است. یکسری سازه‌ها و خواسته‌ها هستند که امنیت را به چالش می‌کشند؛ ازجمله مفهوم آزادی؛ با آنکه می‌تواند شرایط رشد را فراهم کند.

وقتی تعریفی عریان از آن ارائه می‌کنیم، امنیت را از بین برده‌ایم؛ پس اجبار اصلا کار خوبی نیست و آزادی مطلق هم خوب نیست. حتی جوامع غربی هم این را می‌گویند که آزادی باید در چارچوب قوانين اتفاق بیفتد تا در جامعه بتوان از آن به‌عنوان ابزار رشد استفاده کرد. خیلی از ویژگی‌های ما، در حد پتانسیل می‌ماند؛ ولی همه‌ آن‌ها، نیازهای اجتماعی شده‌اند.

نتیجه‌گیری

بحث بدحجابی به‌ظاهر ساده، ولی در باطن بسیار پیچیده است. این بحث، پدیده‌ای چندوجهی است و متغیرهای برونی زیادی دارد. مسائل مختلفی در آن تأثیر دارند. رویکرد برخورد، کنترل و مواجهه با آن باید غیرمکانیکی و غیرساده‌انگارانه باشد.

پليس ازنظر قانونی براي برخورد با مظاهر بدحجابي، هیچ مشکلی ندارد؛ چون قانون صراحتا بدحجابی را جرم دانسته و از 10روز تا دوماه تا 74ضربه شلاق مجازات تعیین کرده است؛ اما مشکل ما، در عدم پذيرش اجتماعي موضوع و هجمه‌های سمت ناجا به‌جهت برخورد با بدحجابي است. طي بررسی‌های صورت‌گرفته، نظر اکثر افراد برخورد فرهنگي با مسئله است؛ نه سلبي و قهري.

منبع: هفته نامه امین جامعه شماره508

نویسنده: سرگرد حمید افرامن کارشناس معاونت اجتماعی - فارس


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون