نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/8/9      12:23:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:386


نسخه چاپی
آثار و برکات امر به معروف ونهی از منکر
گروه اجتماعی - امام باقر(ع)می فرماید: "هر کس امر به معروف و نهی از منکر را یاری کند خداوند به او عزت می دهد و هر کس خوارش کند خدا او را خوار می کند".

امیر المومنین (ع)  فرمود: هر کس منکر و خلافی را دید و قلبا از آن ناراحت شد، همانا از قهر خدا نجات پیدا کرده و تن به سلامت برده است و هر کس با زبان، کار خلاف، نهی کرد به پاداش رسیده است.

زمانی که انسان دچار قهر خداوند شود به سقوط و تنزل گرفتار می شود. تنها زمانی انسان می تواند از این گرفتاری نجات پیدا کند که طبق فرمایش حضرت علی (ع) به امر به معروف و نهی از منکر باید پایبند باشد. به نوعی میتوان این موضوع را به ابعاد اجتماعی بسط داد. یعنی اگر در جامعه ای منکری دیده شود و ملت آن جامعه بی تفاوت باشند  قهر خدا شامل آن جامعه شده، مردم آن به عقوبت الهی گرفتار می شوند.

بهره از الطاف خدا

به طور کلی اگر هرکس بدعت گذاری را با نهی از منکر بترساند خداوند قلبش را از ایمان پر کند ولی اگر نسبت به او نرمش نشان دهد قانون خدا را تحقیر کرده است. این موضوع به خوبی می تواند خط تمیز برای تشخیص حق از باطل باشد؛ یعنی جسارت در مقابله با بدعت گذاری بسیار مهم است و در اجرای قوانین الهی  هیچ گونه انعطاف و تسامحی قابل قبول نیست.

نشانه بهترین بودن

در روایتی از حضرت رسول اکرم (ص) بهترین مردم شخص آمر به معروف و ناهی از منکر معرفی می شود.

این فریضه مهم الهی علاوه بر هدایت شخص مقابل باعث علو درجات فردی که این کار را انجام می دهد نیز می شود، یعنی اگر انسان به فکر هدایت جامعه به سمت اهداف الهی باشد همگام با جامعه خودش نیز به درجات عالی خواهد رسید.

اثر امر به معروف در خود انسان

توصیه به کار خیر به مثابه شراکت در انجام فعل کار خیر است. در روایت از حضرت امیر المومنین(ع) به فرزندش آمده است امر به معروف کن تا اهل معروف باشی، تاثیر امر به معروف و نهی از منکر در خود آدمی بسیار زیاد است به گونه ای که انسان می تواند با انجام این فریضه الهی را سعادت خویش را هموار کند، به طور کلی هر کس لباس می شوید دست خودش نیز پاک می شود.

شرکت در همه ثواب ها

در روایات متعدد داریم که هرکس فردی را به کار خیر راهنمایی و سفارش و دعوت کند خود فرد در انجام آن کار شریک خواهد شد.

 برکات اقتصادی امر به معروف و نهی از منکر

امام باقر (ع) می فرماید: با امر به معروف و نهی از منکر کسب ها حلال و زمین ها آباد می شوند.

مردم یک جامعه در صورتی که به امر به معروف و نهی از منکر اهتمام نورزند گناه جامعه را فرا می گیرد و هر گناهی مسبب یک اتفاق در جامعه می شود، امام باقر(ع) در ادامه به نحوه ایجاد مشکلات می پردازد و می فرماید:

زنا باعث سکته و مرگ ناگهانی شده، کم فروشی قطحی می آورد، زکات ندادن کم شدن برکات زمین را به دنبال خواهد داشت و اگر امر به معروف و نهی از منکر ترک شود، اشرار بر مردم مسلط شده به نحوی که فریادها بی اثر می شود.

 برکات اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر

بهترین جامعه از نظر خداوند در قران کریم جامعه ای است که در آن امر به معروف و نهی از منکر زنده باشد. امام باقر در این خصوص می فرماید هر کس امر به معروف و نهی از منکر را یاری کند خداوند به او عزت می دهد و هر کس خوارش کند خدا او را خوار می کند، یعنی در ابعاد اجتماعی تعالی مردم یک جامعه در گرو عمل به این فریضه مهم است.

 برکات سیاسی امر به معروف و نهی از منکر

در روایات بسیاری تاکید شده است که بی اعتنایی به امر به معروف و نهی ازمنکر باید حاکم شدن اشرار بر جامعه می شوند. زمانی که اشرار و ناحقان حاکمیت یک جامعه را بدست بگیرند انقدر انحرافات در جامعه زیاد می شود که مردم در فشار قرار خواهند گرفت که هر چه خوبان دعا می کنند مستجاب نمی شود.

 

نویسنده: حجت الاسلام والمسلمین سید حسین موجانی؛ رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی استان قم


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون