نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/9/13      15:12:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:88


نسخه چاپی
زندگی اسلامی راه مصون ماندن از آسیب های اجتماعی است
گروه اجتماعی- همكاری تمامی دستگاه های فعال در حوزه های اجتماعی و همچنین توجه به معیارهای زندگی اسلامی و ایرانی و در پیش گرفتن آن بهترین راه برای مصون ماندن از آسیب های اجتماعی است.

ظهور تکنولوژي هاي نوين ارتباطي در عصر حاضر به همراه تحولاتي که در فضاي مجازي به وجود آمده، بسياري از کارکردهاي خانواده ها را دچار اختلال کرده است. در مباحث آسيب شناختى نهاد خانواده، يکى از محورهاى مهم، بررسى آسيب هاى ناشى از تحولات خانواده است.

از زمانى که اينترنت و استفاده از شبكه هاي مجازي و اجتماعي وارد فضاى زندگى انسان شده تا به امروز، علیرغم تمام محاسن و مزاياى آن، يکسرى دغدغه ها و نگرانى هايى را بر خانواده ها تحميل کرده است.

به دليل ويژگي هاي خاص فضاي مجازي و نو بودن اين پديده، بسياري از والدين، فرصت يا توان كافي براي شناخت دقيق اين فضا و كاربردهاي آن را به دست نياورده اند.

عدم آشنايي مناسب والدین با فضای مجازی و در مقابل استفاده روزمره نوجوانان و جوانان و حتي كودكان از اين فضا باعث شده است كه يک فضاي محرمانه و خصوصي در داخل خانه براي فرزندان ايجاد شود و آنها بدون دغدغه و بدون احساس وجود ناظر بيروني به سايت هاي مختلف در اين فضا دسترسي يابند.

با توجه به اينکه بيشتر استفاده کنندگان از فضاي مجازي، نوجوانان و جوانان هستند، فرهنگ سازي براي کاهش پيامدهاي آن ضروري است. بنابراین اطلاع رساني، آموزش نحوه استفاده صحيح از اين فناوري مي تواند مؤثر واقع شود.

استفاده از ظرفيت رسانه هاي ديداري و شنيداري، روزنامه ها، مجلات، نشريات براي نهادينه شدن فرهنگ سايبري و برگزاري كلاس هاي آموزشي در مدارس برای آگاهي دادن به نوجوانان و جوانان در مورد مزايا و معايب فناوري هاي جديد و نحوه استفاده صحيح از آنها در پیشگیری از آسیب های اجتماعی فضای مجازی موثر است.

با توجه به اینکه در منابع دینی اسلامی به نكات و ظرایف شیوه زندگی پاک و سالم بسیار پرداخته شده است لذا باید آداب مهارت های درست زندگی كردن از جمله توانایی مدیریت، خلاقیت، كنترل هیجان و عواطف را به كودكان و نوجوانان خود بیاموزیم.

 

 سرتیپ دوم علیرضا مظاهری؛ فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون