نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/9/13      15:15:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:949


نسخه چاپی
کارکردهای حجاب و عفاف در جامعه اسلامی
گروه اجتماعی- یکی از کارکردهای مهم حجاب و عفاف برای بانوان این است که آنان به راحتی و بدون هیچ نگرانی از اینكه ویژگی های انسانی وتوانمندی های فردی آنها تحت الشعاع ویژگی های ظاهری و جذابیت های جنسیشان قرار گیرد، به عرصه فعالیت های اجتماعی روی آورند.

در مورد فلسفه و چرایی حجاب و پوشش اسلامی بانوان بسیار سخن گفته اند و بسیاری از صاحب نظران با بهره گیری از آیات و روایت یا با استفاده از دستاوردهای علوم مختلف به بررسی این موضوع پرداخته اند. با توجه به اهمیت موضوع یاد شده، در اینجا به اختصار سه كاركرد حجاب را بررسی می كنیم تا به درك روشن تری از فلسفه و چرایی آن برسیم.

1. حجاب و حضور اجتماعی زنان

اسلام حضور اجتماعی زنان را به رسمیت شناخته و با پرده نشینی و انزوا گزینی آنان مخالفت كرده است. لازمه حضور زنان در اجتماع، فراهم آوردن زمینه ای است كه در آن شخصیت انسانی و ویژگی های متعالی زنان تحت تاثیر جمال ظاهری و ویژگی های زنان آنان قرار نگیرد و همواره به عنوان بخش جدایی ناپذیر جامعه كه در همه ویژگی های انسانی با مردان مشتركند، پذیرفته شوند.

اسلام با واجب كردن پوشش خاص بر زنان و الزام آنان به پوشاندن جمال خود در برابر مردان نامحرم، این زمینه را فراهم آورده است كه زنان به راحتی و بدون هیچ نگرانی از اینكه ویژگی های انسانی و توانمندی های فردی آنها تحت الشعاع ویژگی های ظاهری و جذابیت های جنسی آنها قرار گیرد، به عرصه فعالیت های اجتماعی روی آورند و از تبدیل شدن به كالای جنسی در امان مانند.

2. حجاب و ارضای درست قوای شهوانی

مكتب اسلام با پرهیز از هر گونه افراط و تفریط و نگاهی كاملا متعادل به انسان و ویژگی های طبیعی او، امكان بروز و ظهور همه قوای طبیعی انسان ها را فراهم آورده و بر خلاف برخی ادیان و مذاهب خواستار سركوب كردن برخی قوا، از جمله قوه شهوت نشده است.

این مكتب انسان ساز، برای آنكه همه قوای طبیعی انسان در مسیر درست و متعادل امكان بروز و ظهور بیابند و گرفتار طغیان و سركشی نشوند، شرایط و چارچوب هایی را برای به فعلیت رسیدن هر یك از قوا و ارضای آنها پیش بینی كرده است. از جمله، این مكتب ضمن به رسمیت شناختن قوه شهوت و میل به جنس مخالف، ارضای این قوه را تنها در چارچوب ازدواج شرعی پذیرفته و انسان ها را از اینكه قوای شهوانی خود را رها سازند وجامعه را به محلی برای ارضای این قوا تبدیل كنند، بر حذر داشته است.

یكی از عوامل و زمینه هایی كه موجب، مهار قوای شهوانی انسان و محدود ماندن آن در فضای خانواده و ازدواج شرعی می شود، رعایت پوشش و حجاب اسلامی از یك سو و نگاه داشتن چشم از نگاه های حرام از سوی دیگر است.

به بیان دیگر، مكتب اسلام از یك سو، با موظف كردن زنان به پوشش وعفاف و پرهیز از خودنمایی و جلوه گری در جامعه و از سوی دیگر با مكلف كردن مردان به حفظ چشم های خود از نگاه های حرام، زمینه های تحریك جنسی در جامعه را به حداقل رسانده و شرایط را برای محدود ماندن راه ارضای جنسی به فضای خانواده و ازدواج شرعی، فراهم آورده است.

3. حجاب و تحكیم بنیاد خانواده

خانواده از منظر اسلام، اساسی ترین نهاد اجتماعی و هسته اولیه جامعه است. بر همین اساس، در مكتب اسلام، از خانواده به عنوان كانون مقدسی یاد شده است كه باید از هر گونه آسیب و آفت در امان باشد. به بیان دیگر، از منظر اسلام نباید هیچ عاملی اساس این كانون را متزلزل كند و مودت و رحمتی را كه در پی ازدواج میان زن و شوهر ایجاد شده، خدشه دار سازد.

بر همین اساس، مكتب حیات بخش اسلام، از زنان و مردان خواسته است كه تمام مهر و محبت و عواطف و احساسات خود را تنها در كانون خانوده بروز دهند و با هر عاملی كه موجب كم رنگ شدن مهر و محبت آنان نسبت به یكدیگر می شود، مقابله كنند.

حجاب و عفاف زنان در جامعه و پرهیز آنها از هر گونه گفتار و كردار تحریك آمیز، در گفتار و رفتار عفیفانه مردان و خودداری آنان از چشم چرانی ونگاه به نامحرم، موجب مصونیت بخشیدن به كانون خانواده و پایداری مهر و محبت همسران نسبت به یكدیگر می شود.

بی تردید مردی كه در سرتاسر روز درمعرض تحریكات مختلف جنسی قرار می گیرد و چشم و گوش او از دیدن چهره زنان نامحرم یا شنیدن صدای آنان پر می شود، به هنگام بازگشت به خانه هیچ میل و انگیزه ای نسبت به همسر خود نخواهد داشت. این موضوع مهم ترین زمینه ساز كم رنگ شدن روابط زناشویی و سست شدن بنیاد خانواده است.

گرد آورنده: سرهنگ محمد رضا خدادوست فرمانده انتظامی شهرستان نجف آباد


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون