نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/9/14      14:40:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:204


نسخه چاپی
ارتباط مسجد، نماز و نمازگزاران با پلیس
گروه اجتماعی - همزمان با برگزاری اجلاسیه سراسری نماز با حضور رئیس جمهور و دیگر مقامات کشوری و لشکری در سمنان سردار روح الامین قاسمی فرمانده انتظامی استان در یادداشتی به تبیین ارتباط مسجد، نماز و نمازگزاران با پلیس و کارکردهای این تعامل در امنیت آفرینی پرداخت.

 

مسجد پايگاه انسجام و يکپارچگي مسلمانان و نماز جماعت و تشکيل صفوف به هم فشرده نمازگزاران به خوبي بيانگر هماهنگي و انسجامي است که حضور در مسجد فراهم مي آورد. در اينجاست که نمازگزاران همچون قطره هاي آب به يکديگر مي پيوندند تا دريايي از اتحاد را به نمايش درآورند.

به روايت تاريخ، پيامبر گرامي اسلام(ص) پايه گذار اولين مسجد است. او مکاني را پايه گذاري کرد که علاوه بر عهده دار بودن نقش روحاني و معنوي، کانون فعاليت هاي اجتماعي مسلمانان نيز به شمار مي رفت و به همين دليل مسجد در طول تاريخ اسلام از ويژگي برجسته اي برخوردار بود.

در گذشته همه امور مسلمين در ابعاد مختلف ازجمله عقايد و فعاليت هاي فرهنگي، عبادي، سياسي و اقتصادي در مساجد انجام مي شد. پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي خود مي تواند مويد نقش فرهنگي والا و غني مساجد باشد چرا که در دوران ستمشاهي مساجد جايگاه اوليه خود را بازيافته و محل تجمع مسلمين، تبادل اطلاعات، انسجام گروه ها، ايجاد تشکل هاي اسلامي، محل روشنگري و اطلاع رساني همچنين محل مبارزه با طاغوتيان در ابعاد مختلف بود.

به اين ترتيب مي توان نتيجه اين بهره گيري از محيط معنوي مساجد را پيروزي انقلاب اسلامي قلمداد کرد چرا که انقلاب ايران يک معجزه بود و بي ترديد اين عظمت و بزرگي به واسطه برخورداري و بهره گيري مناسب از محيط معنوي مساجد است.

در شرایط کنونی جامعه نیز می توان از ظرفیت های بی شمار مساجد در بسیاری از حوزه ها از جمله توانمندسازی اقشار ضعیف، ارائه مشاوره به شهروندان، تحکیم بنیان خانواده، پیشگیری از شکل گیری آسیب های نوین اجتماعی، افزایش مشارکت های مردمی و البته تامین و تقویت نظم و امنیت بهره برد.

در راستای سیاست های محله محوری نیروی انتظامی در تامین امنیت است که نقش مساجد که به واقع قلب تپنده محلات هستند، بسیار پررنگ تر از قبل مشهود و ملموس است. ائمه جماعات و فعالان فرهنگی و اجتماعی مستقر در مساجد می توانند در حوزه های آگاهسازی شهروندان و آموزش اصول پیشگیری از وقوع جرایم، شناسایی افراد دارای مشکل و معرفی آنها به نهادهای مرتبط، تقویت احساس امنیت در مردم، انتقال مطالبات مردمی به کلانتری ها و پاسگاه ها و مشارکت در طرح های اجتماعی پلیس به فرآیند تامین امنیت کمک نمایند.

از سوی دیگر پایگاه های مقاومت بسیج مستقر در مساجد نیز ظرفیت فوق العاده برای معرفی پلیس های افتخاری، نگهبان محله و همکاری با یگان های انتظامی دارند. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز یکی از مکان هایی که آنجا را محلی برای ملاقات مستقیم و ارتباط بی واسطه با مردم قرار داده است، مسجد است.

در این اماکن معنوی است که همراهی و همکاری مردم با پلیس شکل منسجم تری به خود می گیرد و از این طریق است که نمازگزاران با فرماندهان، مسئولان و ماموران انتظامی بی هیچ دغدغه ای سخن گفته، خواسته ها، مطالبات و پیشنهادهای خود را به سهولت با پلیس درمیان می گذارند.

فرماندهی انتظامی استان سمنان نیز در سراسر این استان پهناور با تشکیل شورای معتمد پلیس در محلات با محوریت مساجد، سعی بر آن دارد تا اثرگذاری این اماکن مهم مذهبی و معنوی را در ارتقاء امنیت اجتماعی بیش از پیش نمایان سازد و در این مسیر چشم انتظار همراهی دلسوزانه اهالی مسجد می باشد.

شایان ذکر است اجلاسیه سراسری نماز عصر امروز چهارشنبه 14 آذر ماه با حضور رئیس جمهور و دیگر مقامات کشوری و لشکری در دانشگاه سمنان برگزارمی شود.

 

 

نویسنده: فرمانده انتظامی استان سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون