نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/9/14      14:42:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:911


نسخه چاپی
جایگاه عفاف و حجاب و نقش آن در تأمین امنیت و آرامش جامعه/ انسان در پناه محافظ، احساس آرامش بیشتری دارد
گروه اجتماعی- حجاب هدیه‌ای الهی است که خدا به بندگان عطا کرده تا در سایه‌ آن، زنان به سعادت حقیقی خود دست پیدا کنند، چرا که پوشش و لباس هر بشری، پرچم کشور وجود اوست پرچمی که وی بر خانه وجودش نصب کرده و ثابت می كند از کدام فرهنگ تبعیت می کند.

حفظ حجاب کانون خانواده را استحکام می‌بخشد، به طوری که رسیدن به آرامش و اطمینان قلبی و تعادل شخصیتی در پرتو حجاب محقق می‌ شود. انسان در پناه محافظ، احساس آرامش بیشتری دارد، پوشش اسلامی نیز نگهبان زن است، هر چه این پوشش کامل‌تر شود درصد امنیت زنان بالا می رود چرا که پوشش زنان در کاهش مفاسد اجتماعی نقش موثری دارد.

عفاف و پاکدامنی، پیامد نیکوی تقوای الهی و مایه قرب خداوندی و بازایستادن از حرام و زشتی است. حجاب با اين كه مانع، پرده و پوشش است داراى دو بعد ایجابى و سلبى است، بعد ایجابى وجوب پوشش بدن و بعد سلبى خودنمایی به نامحرم است و این دو بعد باید در کنار یکدیگر باشند تا حجاب اسلامى محقق شود، بنابراین حجاب و پوشش زن نیز به منزله یک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرم است که قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند.

امنیت اجتماعی همواره به عنوان یکی از نیازهای اساسی هر جامعه انسانی مطرح بوده است، زیرا وجود این پدیده در سطح جوامع نظم و بقاء را به عنوان مهمترین کارکرد اساسی خود به وجود می آورد. در واقع این پدیده از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین کارویژه‌های نهاد اجتماعی حکومت یا همان دولت است که مردم حق خود را در دفاع از حریم عمومی و خصوصی و حفظ جامعه به نهاد اجتماعی حکومت تفویض می‌کنند که این مسئله بر اساس دیدگاه نخبه گرایی، بیانگر نقش بارز نهاد اجتماعی حاکمیت در تأمین امنیت در سطح جامعه است.

بنابراین استمرار وجود ارزش های فرهنگی، فرآیند اجتماعی شدن، وفاق و همکاری اجتماعی بین شهروندان می تواند از مهمترین عوامل ارتقاء و تقویت امنیت اجتماعی به صورت واقعی باشد. امنیت اجتماعی حلقه واسط بین امنیت فردی و امنیت ملی است که در تلاش است با یک نگاه کلان و جامع، یکپارچگی و انسجام لازم را میان امنیت، شهروندان و حاکمیت بسترسازی کند. در واقع هدف آن است که امنیت را به مثابه یک فرآیند اجتماعی مطرح سازد که بدون آن اساساً زندگی بی معنا و پرخطر می باشد.

در هر جامعه ای برخورداری از امنیت در هر سطحی به صورت پایدار و همه جانبه از اهداف اساسی هر نظام اجتماعی است بنابراین جامعه تا حد زیادی از بنیان‌های خود تأثیر می پذیرد. بر این اساس می‌توان گفت كه امنیت اجتماعی از مهمترین مؤلفه های اساسی و پایدار امنیت در هر جامعه‌ای است، هر چه میزان این مؤلفه در بین سایر عوامل پایدار امنیت قوی تر و بیشتر باشد، امنیت ملی پایدارتر، کم هزینه تر و شکوفاتر خواهد بود.

بنابراین نقش کارویژه‌های امنیت اجتماعی در سطح هر جامعه ای به طور اجماع بر این مباحث متمرکز است که این پدیده در سطح نظام اجتماعی باعث شده انسان ها کنار هم جمع شوند و از نیروهای جمعی هم بهره مند شوند و در مسئولیت های اجتماعی مشارکت داشته باشند تا آسوده و راحت تر زندگی كنند. جامعه ای که می خواهد از توسعه و پیشرفت لازم، ظرفیت ها و فرصت های لازم اجتماعی و فرهنگی بهره ببرد، همواره نیازمند به این است که در هر بُعد از امنیت، بالاخص امنیت اجتماعی بهره مند شود.

آنچه موجب تحکیم پیوند خانوادگی و سبب صمیمیت رابطه زوجین شود، برای تقویت کانون خانواده مفید است و در ایجاد آن باید حداکثر تلاش را مبذول داشت و برعکس هر چیزی که موجبات سستی روابط زوجین و دلسردی آنان را فراهم می کند و برای زندگی خانوادگی آنها زیانبار است، باید با آن مبارزه کرد. بدیهی است رعایت حجاب صحیح عامل مؤثری در حفظ زینت‌های زنان از نامحرمان و عامل مهمی در تقویت بنیان‌های خانواده است.

حجاب و پوشش اسلامی علاوه بر کارکرد فردی از کارکرد اجتماعی نیز برخوردار است؛ حجاب غرایز، التهابات جسمی و معاشرت های بی بند و بار را کنترل كرده و بر تحکیم نظام خانواده می افزاید از این رو به مسئله حجاب نیز به عنوان راهبردی کارساز جهت تأیید و ترویج ارزش های اجتماعی، تأمین کننده سعادت آدمی و منشأ قرب الهی می نگرند.

بنابراین، پوشش اسلامی به منزله یک حفاظ ظاهری و باطنی در برابر افراد نامحرم، قلمداد می شود که مصونیت اخلاقی، خانوادگی و پیوند عمیق میان حجاب ظاهری و بازداری باطنی و از همه مهمتر امنیت اجتماعی را فراهم می سازد و پیشینه آن به اندازه تاریخ آفرینش انسان است.

در واقع پوشش و لباس هر بشری، پرچم کشور وجود اوست، پرچمی که وی بر خانه وجودش نصب کرده و با آن اعلام می دارد که از کدام فرهنگ تبعیت می کند. یکی از فلسفه های حقیقی وجوب حجاب، حفظ آرامش زن، مصونیت جامعه از فساد و معنا بخشیدن به امنیت اجتماعی با توسعه آن می باشد زیرا نفس آدمی، دریایی مواج از تمایلات و خواسته های اوست که مهمترین آنها به خوراکی ها، امور جنسی، مال و جاه و مقام، مربوط می شود.

پوشش دینی به عنوان پیام عفت و شخصیت خداترس از ویژگی های زن مسلمان است و مردان جامعه نه تنها به چنین بانویی چشم طمع نخواهند داشت که او را نیرویی بالفعل در هرچه وسعت بخشیدن امنیت اجتماعی دانسته و نجابتش را می ستایند در این صورت زن از تیر نگاه های زهرآلود، سخنان آزاردهنده و برخوردهای اراذل جامعه در امان خواهد بود و امنیت و آرامش درونی خود و اجتماع خویش را برقرار خواهد کرد.

حفظ حجاب و امنیت اجتماعی باعث تبلیغ فرهنگ ناب اسلامی و تشویق جوانان به ازدواج موفق اسلامی می‌شود و جوانان را جهت تقویت روحیه و حفظ آرامش درونی به جای سوق دادن به محیط فحشا و اعمال مبتذل، به شرکت در فعالیت‌های هنری، ورزشی، فرهنگی و مذهبی رهنمون می شوند.

 

سرتيپ دوم پاسدار حاجي محمد مهديان نسب؛ فرمانده انتظامي استان لرستان

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون