نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/9/26      16:50:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:694


نسخه چاپی
عفاف و حجاب در سینما
گروه اجتماعی- رسانه اقسام مختلفی دارد از جمله جراید، مجلات، سایت ها، خبرگزاری ها، شبکه های اجتماعی، رادیو، تلویزیون، تئاتر و سینما. مورد آخر یکی از پرطرفداراترین اقسام آن است که از نظر فرهنگی نیز بازخوردهای فراوانی همراه خود دارد.

عفاف و حجاب و مقابله با پدیده بد پوششی و بی حجابی، مسئله ای است که متخصصان فرهنگی برای حل آن راهکارهای متعددی را پیشنهاد کرده اند. هر یک از این راهکارها نیز ابزار اجرایی مختص به خود دارد.

رسانه‌هاي جمعي اعم از ديدارى، شنيداري و مكتوب، نقش انكارناپذيري در ترويج يا تضعيف فرهنگ حجاب و عفاف در سطح عمومی جامعه دارند. به جرأت مي‌توان گفت مسئله حجاب و عفاف زنان از معدود مسائلي است كه رسانه‌هاي داخلي بدون هيچ‌گونه طرح مدوني به آن پرداخته‌اند و بيشتر دچار سردرگمي شده اند.

نبود برنامه مدون، عدم پرداخت به ویژگی های مثبت و تاثیرگذار مسئله حجاب و تناقض در محتواهای ارائه شده از جمله مشکلاتی است که رسانه ها در ترویج حجاب ایجاد کرده و بعضاً اقدامات آن ها موجب بروز اثرات منفی به جای اثرات مثبت شده است.

تأثیرپذیری حجاب بانوان از کاراکترهای سینما

رسانه اقسام مختلفی دارد از جمله جراید، مجلات، سایت ها، خبرگزاری ها، شبکه های اجتماعی، رادیو، تلویزیون، تئاتر و سینما. مورد آخر یکی از پرطرفداراترین اقسام آن است که از نظر فرهنگی نیز بازخوردهای فراوانی همراه خود دارد و برخی بررسی ها نشان می دهد بیشترین اثرگذاری فرهنگی از سوی این رسانه بر جوامع تحمیل می شود.

یکی از موارد بسیار مهم در تغییر دیدگاه های افراد به خصوص نزد بانوان، تصویر است. هم ذات پنداری با کاراکترهایی شناخته شده، نگاه های جدیدی در افراد ایجاد می کند که انواع رخنه های موجود در سال های اخیر که توسط رسانه های مغایر با دیدگاه اسلام بر مغز و روح برخی از زنان ایرانی شکل گرفت، از آن جمله است.

از طرفی تلاش استعمار در زدودن پوشش موجب بسط اندیشه ها و الگوهای ناهنجار در جامعه شده و دگرگونی ارزش ها را در پروسه ای چند ساله در بر خواهد داشت و برای مبارزه با این جریان ناصواب نیاز است با نیرویی تعقل گرایانه با پدیده بی حجابی نزد برخی جوانان برخورد کرد.

تلاش دشمن برای ترویج بی حجابی از کانال سینما

ستیز با حجاب بانوی مسلمان یکی از پلیدترین توطئه‌‌های دشمنان اسلام در تاریخ معاصر بوده که همچنان به روش هایی نوین در فضای شبکه های اجتماعی از طریق اشاعه بی حیایی ارائه می شود.

جایی که تصاویری زننده و فیلم هایی شیطانی به بهانه جذب مخاطب بر پرده سینماها و بر دیده تماشای جهانیان می نشیند و حتی به طور مستقیم پروژه های خاص سینمایی با پرسوناژهایی حاوی نشانه هایی از اسلام و ایران توسط هالیوود ساخته می شود تا پایه و اساس بانوی مسلمان ایرانی را زیر سوال برده و تصویری دروغین را در جهت دین زدایی و حذف نشانه های دینی چون حجاب ارائه دهد. تولید فیلم هایی همچون «بدون دخترم هرگز» تا «دختری تنها در شب پیاده به خانه می رود» همچنان ادامه دارد.

در داخل کشور نیز این پروژه با رنگ و رویی متفاوت اما تاثیرگذار در حال انجام است و در طی سال های اخیر فیلم هایی تولید شده اند که مستقیما مروج بی بند و باری و عناصر ضد دین بوده و با تکرار پر شمار این مفاهیم ضد ارزشی سعی در عادی سازی آن ها در ذهن مخاطب دارند.

عادی سازی روابط مردان و زنان متاهل با سایرین، بی اعتقادی جوانان، شرکت در میهمانی های مختلط و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی همه از جمله اتفاقاتی است که در سینمای ایران متداول شده و نتیجه آن در بی اعتقادی جوانان و برخورد متفاوت آن با مسئله حجاب، منعکس می شود. این در حالی است که جریان معاند با فکری برنامه ریزی شده و جهشی خزنده در صدد برافکندن نگاه های معصوم جوانان ایرانی است و سعی دارد با زیبا جلوه دادن عناصری شیطانی، مسیر خود را در انحراف نسل های جدید بگشاید. اما علت عدم تولید آثاری متناسب با سبک زندگی اسلامی- ایرانی که فرهنگ پوشش بخشی مهم از آن است، چیست؟

گزارش های دریافتی از فعالیت های جبهه مخالف مبنی بر اجرای برنامه هایی ویژه و زیرکانه در ارائه پوشش هایی زننده حکایت دارد و باید از طریق رسانه ای فراگیر چون سینما و با ساخت آثاری هویت مند و آگاه کننده به مقابله با این جریان منحرف پرداخت. تقابل با آن ها که در تالارهایی پنهانی به برگزاری فشن شوهای غیرمجاز می پردازند و عدم کنترل این پدیده در میان بخشی از جامعه می تواند آفت های شدیدی را به دنبال داشته باشد، چرا که ترویج مانکنیسم، رواج لباس های مصداقِ عریان نمایی و … از مصادیق حیا زدایی در این فشن شوهای زیرزمینی هستند.

نقش بازیگران سینما در ترویج حجاب و عفاف

از طرفی تاسف برانگیزتر اینکه در خلال برپایی جشنواره ها و برگزاری جلسات فیلم، برخی از هنرمندانی را می توان یافت که به جای فعالیت در تبلیغ حجاب متناسب با زنی ایرانی در جبهه مخالف حضور دارند. در جامعه امروز ما الگوهای اجتماعی همچون هنرمندان وجود دارند که به شدت بر سنین جوان و نوجوان تاثیر می گذارند پس باید بیشتر تحت نظر قانون های فرهنگی حوزه تابعه خود باشند. افراد نوجوان و جوان آمال و آرزوهای خود را در شخصیت محبوب اجتماعی خود می بیند پس پایبند بودن چنین شخصیت هایی به قوانین حجاب الزامی است چراکه تاثیر آن را می توان در نسل های بعد دید.

برخی هنرمندان عرصه سینما به عنوان افراد محبوب و البته تاثیرگذار بر اقشار جامعه، گاه در فضای مجازی به نحوی حاضر می شوند که حریم های حجاب را زیر پا می گذارند. بنابراین نظارت مسئولان فرهنگی بر حوزه مجازی باید بیشتر باشد چرا که حوزه مجازی حوزه خصوصی نیست و حتی گاه در حد یک رسانه مستقل تاثیرگذار است.

نتیجه گیری

مسئله حجاب اگرچه در رسانه هایی نظیر صدا و سیما با جدیت بیشتری از سوی مسئولان دنبال می شود اما سینما همچون حیاط خلوت برخی جریان ها، به فراموشی کامل سپرده شده و نفع اقتصادی اجرای برخی پروژه ها، سینماگران و مسئولان سینمایی ما را از وظیفه و تعهد تولید محتوای ارزشی دور ساخته است.

تجربه چند ساله اخیر نشان داده که ورود برخی سرمایه گذاران به صنعت سینما و تمرکز آن ها بر مباحث ارزشی، نه تنها باعث شکست آن ها نشده بلکه طیف های جدیدی از مردم را به سینماها کشانده و طبقه متوسط جامعه را که مدتی به دلیل رواج ابتذال از سینما دور شده بودند را با این پدیده فرهنگی آشتی داده است.

تولید فیلم هایی همچون ماجرای نیم روز، به وقت شام، تنگه ابوقریب و نظایر آنها از جمله این اتفاقات موفق است. این چنین تجاربی نشان می دهد، جامعه ایرانی هنوز متوجه محتواهای مثبت و ارزشمند بوده و کم کاری تولیدکنندگان و غفلت مسئولان باعث شده تا گوی رقابت به دست جریان های ضد ارزشی و ضد مکتبی بیافتد.

وقت آن رسیده که برای این مسئله که اکنون رنگ و بوی بحران نیز به خود گرفته، اقدامی عاجل صورت گیرد و نیروهای ارزشی در حوزه سینما نیز حرکتی جهادگونه داشته و عرصه را خالی نکنند.

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ جهانگیر کریمی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون