نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/5      17:19:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:219


نسخه چاپی
پلیس و پیشگیری از جرم با رویکرد جامعه محوری

گروه اجتماعی - پیشگیری اجتماعی از جرایم فقط وظیفه پلیس نیست بلکه کلیه نهادهای مسئول در جامعه باید با هم همکاری داشته باشند و با اتحاد با یکدیگر به این مهم عمل کنند.

 

سالهاست که در جهان اهتمام زیادی جهت کاهش نرخ بزهکاری صورت می گیرد لیکن متاسفانه تاثیر عملی آن کمتر مملوس بوده است شاید علت عمده عدم موفقیت در این زمینه به کار نگرفتن درست عوامل پیشگیرانه، عدم توجه به منافع واقعی موجود و عدم درک صحیح مصالح بلند مدت در مقابل منافع زود گذر در جوامع و ویژگی های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی جامعه است.پیشگیری اجتماعی بر این نکته تاکید دارد که انسان تحت تاثیر علل و عوامل اجتماعی، زیستی و ... دست به ارتکاب جرم می زند و طبعاٌ یک سلسله علل و عوامل در فرایند پیدایش جرم ایفا نقش می کنند از همین رو، اغلب مراجع قضائی ملاحضاتی را در جرایم گوناگون و بعضا خشن در کیفر خواست مجرمین در نظر می گیرند، که از آن جمله در برخی از نظام های حقوقی صدور رای به نفع متشاکی می باشد و یا اعتقادات دینی و برخورد های احساسی باعث انفعال مجرمان نسبت به جرم را رقم زده است.

 شاید بر همین اساس است که برخی کیفر ها از بازدارندگی کمی برخوردارند، ضمن اینکه تدوین قوانین کم اثر و مقررات موازی که هر دستگاه اجرایی برداشت متفاوتی را از آن دارند، پیشگیری از جرایم را با چالش هایی در سال های اخیر مواجه کرده است حال باید اعتراف نمود که بازنگری در رفتارها و سرمایه گذاری فکری و اخلاقی خانواده ها با تکیه بر آموزه های دینی در کنار رسانه های جمعی، به عنوان اهرم های قوی بیش از پیش احساس می شود.

پیشگیری اجتماعی از بزهکاری شامل مجموعه اقدام های پیشگیرانه است که به دنبال حذف یا خنثی کردن آن دسته از عواملی هستند که در تکوین جرم موثر بوده اند با نگاهی به آموزه های دینی آشکار می شود که آنچه امروزه از آن به عنوان پیشگیری از جرم یاد می شود در تار و پود پیام های آسانی و رهنمود های انبیاء و اولیاء بوده است البته نحوه پیشگیری از جرم در شریعت اسلام با سایر نظام های موضوعه بشری متفاوت است  چون اسلام با اهتمام در نشر تعلیمات اخلاقی و تهذیب نفوس آموزش مبانی عقیدتی و راهنمایی مردم به انجام کارهای نیک و پرهیز از جرایم منکرات امیدوار است که تا حد ممکن افراد را از دست زدن به ارتکاب جرم باز دارد به عبارتی رویکرد پیشگیری اجتماعی از جرم شامل اقداماتی می باشد که آموزه های اسلامی از سال ها پیشتر به آن توجه داشته و رهنمود هایی در این زمینه صادر کرده است.

در بسیاری از کشور های جهان مهم ترین وظیفه در امر پیشگیری از جرم بر عهده دستگاه پلیس است برای مثال در کشور انگلیس این نقش بر عهده پلیس آن کشور است اما آیا در هر جامعه این وظیفه فقط بر عهده پلیس است؟ چنانچه با دیدی وسیع و منطقی به این موضوع بنگریم قطعا پاسخ منفی خواهد بود درست است که پیشگیری از جرم از شاخص ترین و بارز ترین وظایف پلیس است ولی این امر منحصراً وظیفه پلیس نیست.

زیرا در هر جامعه، دستگاه ها، نهادها و سازمان های گوناگون فعالیت دارند که هر یک با کارکرد های مثبت و منفی خود در اجتماعی شدن افراد به ویژه جوانان و نوجوانان نقش بسزایی دارند بنابراین تمرکز بر پیشگیری اجتماعی در قیاس با سایر انواع پیشگیری برای پلیس و سایر نهادها بسیار مفید خواهد بود.

در نتیجه می توان گفت پیشگیری اجتماعی از جرایم فقط وظیفه پلیس نیست بلکه کلیه نهاد های مسئول در جامعه باید با هم همکاری داشته باشند و با اتحاد با یکدیگر به این مهم عمل کنند چنانچه هر دستگاه وظیفه خود را به شایستگی انجام دهد و از آن غفلت نورزد قرار گرفتن در مسیر پیشگیری اجتماعی و اتحاد دستگاه ها با یکدیگر بسیار ساده تر خواهد بود.

افزایش ارائه خدمات انتظامی، اجتماعی، افزایش اطلاع رسانی، توزیع مناسب خدمات، آموزش همگانی، تخصصی شدن خدمات، افکار سنجی، از جمله پیشنهادات مناسب در برقراری و تعامل سازنده بین پلیس و مردم به شمار می رود.

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار غلامعباس غلامزاده؛ فرمانده انتظامی استان چهار محال و بختیاری   


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون