نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/8      17:13:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:375


نسخه چاپی
رعايت حجاب و عفاف در جامعه تضمين كننده امنيت اجتماعي
گروه اجتماعی - پوشش اسلامی به منزله یک حفاظ ظاهری و باطنی در برابر افراد نامحرم، قلمداد می شود که مصونیت اخلاقی، خانوادگی و پیوند عمیق میان حجاب ظاهری و بازداری باطنی و از همه مهمّ تر تضمین کننده امنیّت اجتماعی است.

 

حجاب، به معناى پوشش اسلامى بانوان، داراى دو بعد ایجابى و سلبى است. بعد ایجابى آن، وجوب پوشش بدن و بعد سلبى آن، حرام بودن خودنمایی به نامحرم است، این دو بعد باید در کنار یکدیگر باشند تا حجاب اسلامى محقق شود؛ گاهى ممکن است بعد اول باشد، ولى بعد دوم نباشد، در این صورت نمى توان گفت حجاب اسلامى محقق شده است؛ حجاب و پوشش زن نیز به منزله یک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرم است که قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند.

حجاب، هدیه‌ای الهی است که خداوند به بندگان خود عطا کرده تا در سایه‌ آن، زنان به سعادت حقیقی خود دست پیدا کنند.

بی‌توجهی به این مقوله هرگز به نفع فرد و جامعه نیست، حفظ حجاب در بخش خانوادگی استواری آن را در پی داشته و کانون خانواده را استحکام می‌بخشد، به طوری که رسیدن به آرامش، اطمینان قلبی و تعادل شخصیتی در پرتو حجاب محقق می‌گردد.

با حفظ حجاب و پوشش مناسب دختران و زنان، بسیاری از بیماری‌های اخلاقی جنسی ریشه‌کن شده و یا حداقل کاهش می‌یابد.

امنیت اجتماعی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین کار ویژه‌های نهاد اجتماعی حکومت یا همان دولت است که مردم حق خود را در دفاع از حریم عمومی و خصوصی و حفظ جامعه به نهاد اجتماعی حکومت تفویض می‌کنند که این مسئله بر اساس دیدگاه نخبه گرایی، بیانگر نقش بارز نهاد اجتماعی حاکمیت در تأمین امنیت در سطح جامعه است.

پوشش اسلامی به منزله یک حفاظ ظاهری و باطنی در برابر افراد نامحرم، قلمداد می شود که مصونیت اخلاقی، خانوادگی و پیوند عمیق میان حجاب ظاهری و بازداری باطنی و از همه مهمّ تر امنیّت اجتماعی را فراهم می کند و پیشینه آن به اندازه تاریخ آفرینش انسان است؛ چرا که پوشش و لباس هر بشری، پرچم کشور وجود اوست، پرچمی که وی بر خانه وجودش نصب کرده و با آن اعلام می کند که از کدام فرهنگ تبعیّت می کند.

ريشه اصلي خطرات بدحجابی كه زمينه ساز بسياري از ناهنجاري ها و بزهكاري هاي اجتماعي می باشد، فقدان آموزش هاي ديني در خانواده است.

علماي علوم تربيتي معتقدند مهمترين نهاد تاثيرگذار در رشد فرهنگي ديني و تربيتي انسان خانواده است بنابراين زماني كه يك دختر جوان با مسائل و مفاهيم ديني در خانواده آشنا نشده و والدين نسبت به تربيت صحيح و اسلامي او كاملا بي تفاوت بوده چگونه مي تواند حجاب كامل داشته باشد و مسائل محرم و نامحرم را رعايت كند بایستی قبل از آنكه شخصيت دختران با بدحجابي رشد كند آنان را با فرهنگ زيباي حجاب پرورش دهيم.

پوشش دینی پیام عفت و شخصیّت و خداترسی از ویژگی های بارز زن و مرد مسلمان است و قطعا رعایت این از سوی زنان موحب می شود تا مردان جامعه نه تنها به چنین بانویی چشم طمع نخواهندداشت که او را نیرویی بالفعل در هر چه وسعت بخشیدن امنیّت اجتماعی دانسته و نجابتش را می ستایند، در این صورت است که زن نه تنها در سنگر حجاب خود، از تیر نگاه های زهرآلود، سخنان آزاردهنده و برخوردهای اراذل جامعه در امان خواهد بود، بلکه امنیّت و آرامش درونی خود و اجتماع خویش را برقرار خواهد کرد.

عفاف و حجاب دو ارزش اخلاقی در جامعه بشری به ویژه جوامع اسلامی است و این مسئله وجود دارد که حجاب مصونیت است نه محدودیت زیرا زنان با رعایت حجاب و عفاف می توانند شان و شخصیت خویش را حفظ و نقش مهم خود در خانواده و جامعه را به خوبی ایفا کنند.

برای حجاب و پوشش و حفظ حریم میان زن و مرد، فواید بسیاری ذکر شده که آرامش روانی، استحکام و پیوند خانوادگی، امنیت اجتماعی و حفظ ارزش و اعتبار زن نمونه ای از آنها است.

در روابط اجتماعی، عفاف و حجاب رمز بهداشت و سلامت روانی جامعه است و یکی از ارزش‏های والای انسانی و اسلامی که سرچشمه ارزش‏های دیگر، موجب آثار درخشان معنوی است، که می ‏توان آنها را از پایه‏ های اخلاق و صفت کلیدی برای عقب زدن رذایل در روابط اجتماعی و سوق دهنده به سوی تکامل و درجات عالی و کمالات متعالی زنان و مردان در جامعه دانست.

در نتیجه ترويج فرهنگ اصيل اسلامي و قرآني در مدارس به شکل علمي و به روز بودن حرفهاي ديني و پاسخ دادن به شبهات جديد مردم که اين باعث جلب و تاثيرگذاري بعد فرهنگي و ديني در جامعه شده که اين امر باعث بيمه شدن و ارتقاء ضريب امنيت فردي و اجتماعي مي شود.

جلوگيري از توليد و فروش محصولات غيرفرهنگي و البسه هاي نامناسب البته بعد از فرهنگ سازي و جايگزيني لباسهاي مدرن، متنوع، بومي و اسلامي با رنگهاي متنوع  به شیوه تبليغ و یا برگزاری نمايشگاه هاي متعدد که مردم به استفاده از لباسهاي داخلي تشويق شوند و جامعه به جای مدل های غربی و ناهنجار، مملو از مدلهاي بومي و اسلامي باشد.

ايجاد اشتغال براي جوانان و سرگرم كردن اين قشر عظيم به كار و تلاش از دیگر اقداماتی است که برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه موثر است .*

تهیه و تنظیم: فرمانده انتظامی استان زنجان؛ سرهنگ رحیم جهانبخش


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون