نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/12      17:53:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:204


نسخه چاپی
شبکه های اجتماعی، یکی از ده ها عامل طلاق عاطفی
گروه اجتماعی - این که شبکه های اجتماعی روزگار ما، تا چه حد توانسته نقش مخرب در روابط زوجین ایرانی ایفا کند و بستر بروز طلاق عاطفی شود، مقوله ای نیست که تا کنون به طور علمی و دقیق و آماری بر روی آن فعالیتی صورت گرفته باشد.

یافته های تجربی و شواهدی که بعضاً در زندگی روزمره با آن رو به رو می شویم ما را به این درک می رساند که افزایش استفاده اعتیادآمیز از فناوری اطلاعات و ارتباطات به خصوص شبکه های اجتماعی، می­ تواند محرک خوبی برای بروز طلاق های عاطفی میان زوجین و حتی دیگر اعضای خانواده شود.

وقتی فرزندان، بسیاری از زمان زندگی خود را به ابزارهای دیجیتالی، مانند بازی های رایانه ای و پرسه زدن در شبکه های اینترنتی صرف کنند و مادر و پدر نیز به جای صحبت با یکدیگر و ارتباط با فرزندان، در بهترین حالت مشغول فور وارد کردن عکس ها و ویدئو های جالب به یکدیگر در فضای پیام رسان ها باشند قطعاً، مهارت های ارتباطی، تبادل تجربه و شناخت اعضای خانواده کاهش پیدا می کند.

این حالت، زمانی در بین زوجین رخ می دهد که آنها با حضور زیاد در کانال ها و گروه های مختلف شبکه های اجتماعی، با افراد گوناگون آشنا شده و تبادل اطلاعات می کنند؛ در این فضا، بستر برای بد بینی و سوء تفاهم، بسیار گسترده خواهد بود.

در واقع بدبینی های منشعب از فضای دیجیتالی، یکی از بستر های توسعه طلاق عاطفی در کشور بوده که این موضوع در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های موبایلی که گروهی از افراد، بدون هیچ ضابطه ای به تبادل اطلاعات و ارتباطات اقدام می کنند، به وفور قابل مشاهده است، برای مثال، زوجین با کاربرانی در شبکه های اجتماعی آشنا شده و ارتباط حسی و مجازی با آن برقرار کرده و به تبادل عکس و اطلاعات اقدام می کنند.

زوجین در شبکه های اجتماعی وارد حریم خصوصی زوجین دیگر یا افراد مجرد شده و مشغول لایک، کامنت، پست و فوروارد در زیر مطالب افراد متاهل یا مجرد می شوند که این امر فضا را برای بدبینی و سوء تفاهم های گوناگون و حتی خیانت فراهم می کند.

روش های مقابله

روش های بسیاری برای مقابله با بروز پدیده زشت طلاق عاطفی در جوامع مدرن پیشنهاد شده، یکی از بهترین راهکار ها،  زوج درمانی است، در این شیوه در جلسه‌های مشترک بین زن و شوهر به ‌منظور بهبود روابط آنها با همکاری مشاوران و کارشناسان، تلاش برای سازش مشکلات شان انجام که این امر موجب افزایش شناخت زوج‌ها از یکدیگر و روابط زناشویی می شود.

راهکار بعدی، استفاده مسئولانه و اثر بخش از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی توسط زوجین است؛ شبکه های اجتماعی، هم چون شمشیر دو لبه می تواند روابط اجتماعی افراد را تقویت یا آن را به شدت تضعیف کند.

این هنر کاربر فضای مجازی است که می تواند بر اساس نیاز ها و ظرفیت های خود،‌ دنیایی از فرصت ها را برای خود و خانواده از این طریق فراهم کند یا عاملی برای طلاق های عاطفی و در نهایت فروپاشی خانواده شود.

رسانه ملی می بایست در زمینه طلاق های عاطفی و شبکه های اجتماعی، بی پرواتر به تولید برنامه و شفاف سازی در جامعه برای آگاه سازی اثربخش اقدام کند، پرهیز از ارائه آمار و اطلاعات و نیز شفاف سازی و طرح مسئله،‌ آتش را هم چنان زیر خاکستر پنهان می کند و شمار کلاهبرداری های سایبر و مجرمان اینترنتی و ناقضان حریم خصوصی را کاهش نخواهد داد.

برای مقابله با پدیده شوم طلاق های عاطفی در جامعه جوان ازدواج زده ایران، آگاهی بخشی کاربردی به طیف جوان و حتی مسن جامعه، در زمینه آسیب های شبکه های اجتماعی ضرورت دارد، برهمین اساس بایستی این امر از مدارس آغاز شود، نه از ماه های اول ازدواج!*

تهیه و تنظیم: حسن عبدالرضایی؛ کارشناس معاونت اجتماعی قم


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون