نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/12      18:18:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:202


نسخه چاپی
پليس، مكلف و مقدم بر نظم و اخلاق است
گروه اجتماعي - برای رسيدن به تمامي اهداف عالي نيروي انتظامي، نيازمند دو ركن نظم و اخلاق هستیم و پليس بايد اهتمام جدي و بيشتري براي انجام تكاليف و ماموريت هاي خود داشته باشد.

 

نظم و انضباط زير بناي جهان خلقت است و خداوند تبارك و تعالي بر اين اصل، نظام هستي را خلق كرد. آنچه مي تواند قاعده نظم را در جهان خلقت چارچوب مشخصي بدهد اخلاق است؛ طبيعت، اخلاق خاص خود را دارد و طبيعت انسان ها نيز از اين قواره مستثني نيست.

"قيوم لايزال"، انسان را اشرف مخلوقات که دارای قوه تفكر و تعقل است را در مرحله انتخاب قرار داد تا بتواند با تنظيم اهدافي مشخص و رعايت نظم و انضباط به نقطه شكوفايي و رشد و تعالي خود برسد.

همه انسان ها از اين شرايط برخوردار هستند و فرصت هاي بي شماري در پيش روي خود دارند تا بتوانند مسير سعادت و خوشبختي را بيابند و هدفمند و منظم به سوي اهداف عالي خود پيش بروند.

در طبيعت انسان ها، اخلاق نیز روشنگر مسير سعادت بوده و توجه يه اين مفاهيم، راهگشا و كارگشا است و افراد را در حوزه های زندگي فردي و اجتماعي از احساس امنيت و سلامت اجتماعي بهره مند مي سازد.

در جامعه انساني، مسئوليت برخي از افراد سنگين تر از همنوعان شان است و گاه آنچنان اين مسئوليت جنبه حياتي و ارزشمندي پيدا مي كند كه به تكليف و سرمشق زندگي آنها تبديل شده و عهده دار خط مقدم جبهه توسعه، پيشرفت و تحول به سوي تعالي و رشد و شكوفايي در جامعه مي شوند.

بي هيچ ترديدي بايد بگوئيم همه كساني كه در كسوت پليس، عزم خدمت به جامعه مي كنند و در اين لباس مقدس هدفي جز رضايت خلق خدا كه همانا رضايت خداوند تبارك و تعالي است، ندارند مكلف و مقدم بر نظم و اخلاق هستند و اگر بر اين 2 اصل مقيد و آگاه نباشند، نه تنها در زندگي اجتماعي خود بلكه در زندگي فردي شان پيشرفتي نخواهند داشت.

قبول مسئوليت و تكليف سنگين خدمت در راه خدا و برقراري نظم و امنيت جامعه، كاري سخت و طاقت فرسا است. اما آن گاه كه با درك درست شرايط، خودشناسي و خودآگاهي انجام مي شود و مجريان نظم، قانون و اخلاق مي دانند كه كارشان عبادت در مسير خدا است انگيزه اي قوي براي خدمت سالم و عالمانه پيدا مي كنند و بنا بر فرمايش فرمانده معظم كل قوا، حضرت امام خامنه اي (مدظله العالي) مجهز به رفتار حكيمانه با مردم مي شوند.

رهبر معظم انقلاب به خاطر حساسيت ها و اهميت كار پليس، كاركنان نيروي انتظامي را مجاهدان في سبيل الله خواندند و در ديدار با فرماندهان ناجا با تشكر از تلاش هاي حافظان نظم و امنيت، پليس را در معرض نگاه و قضاوت عمومي دانستند و تاكيد كردند: كاري كنيد نيروي انتظامي در چشم مردم، مقتدر، عادل و هوشيار باشد.

رسيدن به تمامي اين اهداف عالي، نيازمند 2 ركن نظم و اخلاق است. پليس بايد اهتمام جدي و بيشتري براي انجام تكاليف و ماموريت هاي خود داشته باشد.

در اين عرصه، خوشا به سعادت سبز قامتاني كه خادمان نظم و امنيت حريم مقدس رضوي در اين خطه از بهشت هستند و خدمت به مردم و برقراري نظم و انضباط اجتماعي را توفيقي بزرگ براي خود مي دانند.

مجريان نظم و قانون به فرمايش امام حسين (علیه السلام) بايد در مسير خدمت از کساني نباشند كه به سبب گناهان بندگان خدا بر سرنوشت آنان بيمناك بوده و خود را از سزاي گناهان خود ايمن بدانند. پس خود مراقبتي و ايمن سازي روح و روان و پرهيز از گناه و معصيت از مهم ترين مسئوليت هاي افرادي است كه در اين حرفه مقدس حضور دارند.

مسئوليت مهم ديگر پليس نيز بنا بر فرمايش گرانبهاي مولاي متقيان حضرت علي (علیه السلام) در حكمت 62 نهج البلاغه اين است كه" يار مهرباني واقعي مردم باشد و چون او را ستودند بهتر از آنان ستايش كند و چون به او اهانت كنند بيشتر از آنان بخشنده باشد و پاداش خود را در پيشگام شدن اخلاق و معرفت دريافت كند".

اميدواريم با درك هر چه بيشتر اين شرايط و موقعيت هاي بي بديل و ارزشمند بتوانيم ناظم جامعه و معلم اخلاق در مسير خدمت و زندگي خود باشند.*

 

تهیه و تنظیم: سردار "محمدكاظم تقوي"؛ فرمانده انتظامي خراسان رضوي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون