نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/16      17:12:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:398


نسخه چاپی
نماز زیربنای رفتار حکیمانه پلیس
گروه اجتماعی - کارکنان نیروی انتظامی به عنوان نماینده حاکمیت اسلامی در بین مردم بایستی برای تقویت سرمایه اجتماعی و افزایش رضایت مردم از پلیس، تلاش های لازم برای تهذیب نفس که یکی از مهمترین آن ترویج فرهنگ نماز است را در دستورکار قرار دهند.

در جامعه اسلامی، نماز به عنوان یک ارزش دینی و هنجاری قابل تعریف است. هنجارها، رهنمودهای مشترکی هستند که رفتار را در وضعیت مطلوبی قرار می دهند.

نماز در قالب یک هنجار دینی و اجتماعی، افق مقبولی را پیش روی نمازگزار قرار می دهد و حس همبستگی و انسجام را در فرد تقویت می کند، این حس زمانی بیشتر نمود می یابد که نماز به صورت جماعت برگزار شود. مانند نماز جماعت در مسجد، ادارات، سازمان ها، نماز جمعه و ... .

نیروی انتظامی به دلیل برخورداری از ساختار گسترده اعم از سازمان ها، دانشگاه، مراکز آموزشی و منازل مسکونی و ... استعداد قابل توجهی برای بهره برداری از این ارزش دینی و هنجار اجتماعی دارد.

 فریضه نماز به لحاظ نقشی که در ناجا ایفا می کند، کارکردهای مختلفی را در جنبه‌های تربیتی، عقیدتی، اخلاقی و فرهنگی می تواند داشته باشد، از جمله، پیوند گفتار و رفتار کارکنان و جلوگیری از کج روی های رفتاری.

نماز با اذکار و آدابی که دارد بهترین مجال تمرین ایمان و اعتماد اجتماعی می باشد. حال اگر پلیس این اعتماد درونی را که منشا آن نماز است به صورت کمی و کیفی تقویت کند پدیده ای به نام اعتماد اجتماعی در سطح جامعه شکل می گیرد.

از طرفی، نماز، زمانی صحیح است که احکام آن به درستی رعایت شود. یکی از این احکام، داشتن آرامش و تمرکز است. به عبارت دیگر، در نماز علاوه بر توجه به معانی عمیق الفاظ، باید آرامش جسمی و ترتیب ارکان و اعمال نماز هم رعایت شود؛ این آرامش فردی با کثرت نمازگزاران در جامعه گسترش یافته و به سایر افراد منتقل می شود و پدیده آرامش اجتماعی را باعث می‌شود.

زمانی که پلیس با این آرامش در صحنه اجتماعی حضور پیدا کند، برخوردی توام با عطوفت، کرامت و حکمت با مردم دارد. آنجا که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرمودند: "نماز آنگاه که با خشوع و حضور گزارده شود جامعه را به صلاح و سداد در زبان و عمل می کشاند و اعتلاء میبخشد. بخش مهمی از گرفتاری ها و آلودگی های ما بر اثر نپرداختن به این حقیقت هشدار دهنده است. از این روی، ترویج نماز با همه شیوه های اثرگذار، در شمار وظایف بزرگی است که همه باید بدان اهتمام ورزیم".

نماز فریضه ای با شرایط خاص خود است که آثار فردی و اجتماعی زیادی نیز در بر دارد. با نگاهی کارکرد گرایانه به این فریضه در ساختار اعتقادی و ارزشی مجموعه ناجا می توان دریافت که تاثیرات اجتماعی زیادی مانند ایجاد آرامش اجتماعی، کنترل و اصلاح اجتماعی، تقویت اعتماد و هویت اجتماعی و برخورد کریمانه با مردم در نماز وجود دارد.

نکته قابل توجه آن است که این تأثیرها آنگاه بیشتر می‌شود که این آیین دینی با جزئیات و شرایط صحت آن، بجا آورده شود و همچنین به صورت دسته جمعی(جماعت) برپا گردد. با تحلیل کارکردی نماز تا حدی می توان دلیل سفارش های زیاد بر جماعت خواندن آن در دین را فهم نمود.

بنابراین کارکنان نیروی انتظامی به عنوان نماینده حاکمیت اسلامی در بین مردم بایستی برای تقویت سرمایه اجتماعی و افزایش رضایت مردم از پلیس، تلاش های لازم برای تهذیب نفس که یکی از مهمترین آن ترویج فرهنگ نماز است را در دستورکار قرار دهند.

 

منبع: نشریه تبیین، شماره 151

تهیه و تنظیم: معاونت اجتماعی بافق


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون