نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/17      15:12:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:542


نسخه چاپی
داستان های مشکوک جنایی!
گروه اجتماعی - گاهی اوقات اخبار داستان هایی را در شبکه های اجتماعی می خوانیم که ظاهراً هدفی جزء آگاهی بخشی و پیشگیری از جرایم ندارند، ولی با کمی تامل و تحقیق می بینیم، هدف اصلی طراحان این پیام ها چیز دیگری است!

توجه توجه توجه: مطلب زیر را بخوانید تا گرفتار سارقان زورگیر نشوید!

اخیراً تعدادی از سارقان زورگیر در جاده های کشور کمین می کنند و هنگام تردد شما در جاده های خلوت تخم مرغی را به شیشه شما پرتاب می کنند و شما نیز برای پاک کردن آن از برف پاکن استفاده می کنید. همین اقدام شما باعث می شود تا شیشه به طور کامل آلوده و دید شما محدود شود. سپس شما ماشین را کنار زده و برای شستن شیشه دست به کار می شوید. سارقان زورگیر که منتظر همین واکنش شما هستند با تعداد بیشتری سراغتان می آیند و ضمن سرقت خودرو و طلا و جواهرات شما، همراهانتان را اذیت و آزار می دهند.

توصیه: به هیچ وجه هنگام برخورد تخم مرغ با شیشه ماشین تان، از برف پاکن برای تمیز کردن آن استفاده نکنید و به مسیر خود ادامه دهید تا گرفتار سارقان زورگیر نشوید.

حتما شما هم دیده اید؛ هر از چند گاهی این گونه پیام ها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که در آن موضوعی خطرناک و ضد امنیتی را مطرح و به دنبال آن توصیه های پلیسی ارائه می شود. این گونه مطالب معمولاً به نقل از سرهنگ رضایی، محمدی، طالبی و... نام های دیگری که به عنوان افسران پلیس آگاهی معرفی می شوند، می آید و در پایان نیز شماره تلفن هایی برای ارتباط با آن افسر پلیس ارائه می شود.

موضوع مشابه ای که اخیراً در فضای مجازی به ویژه تلگرام منتشر و مورد توجه گسترده کاربران قرار گرفت با این مضمون بود؛ افرادی هستند که بچه های 8 تا 12 ساله را ربوده و اعضای بدن آنها را در داخل و خارج از کشور به فروش می رسانند. در پایان نیز به پدران و مادران توصیه شده بود که به شدت مراقب فرزندان خود باشند که مبادا اسیر این قاتلان بی رحم شوند. در نگاه نخست این گونه پیام ها مطالبی هشدارآمیز است که پس از مطالعه به خودمان می گوییم؛ چنانچه حقیقت هم نداشته باشد اثری مثبت گذاشته و خانواده ها بیشتر حواسشان را جمع می کنند، ولی در واقع ترسی شدید در دل افراد می اندازد که احساس امنیت را به شدت تحت تاثیر قرار داده و آرامش و امنیت روانی را از خانواده می گیرد.

از سوی دیگر، وقتی مشاهده می کنیم که اینگونه خبرها و توصیه ها هیچ جایگاهی در سایت های رسمی خبری به ویژه خبرگزاری پلیس که رسانه رسمی ناجاست، ندارد! این علامت سوال ها در ذهن ما پررنگ تر می شود که چه فرد یا افرادی تولید کننده اینگونه پیام ها هستند؟ هدف اصلی آنان از انتشار این متن ها چیست؟ چرا دایه ی مهربان تر از مادر شده اند؟ آیا این وقایع حداقل برای یکبار رخ داده است یا خیر؟ آن افسرانی که در این پیام ها معرفی می شوند، وجود خارجی دارند؟ و...

از همین رو با توجه به افزایش این گونه پیام ها که ظاهراً آگاهی بخش و در واقع تخریب کننده احساس امنیت شهروندان است، بر آن شدیم تا با چند تن از مسئولان ارشد انتظامی مصاحبه کنیم و جویای ماجرا شویم:

سرهنگ "بینقی" رئیس پلیس آگاهی استان سمنان نیز با تاکید بر اینکه کانال اصلی انتشار اخبار و هشدارهای پلیس آگاهی، سایت خبری و کانال اطلاع رسانی پلیس است، افزود: طراحان و نویسندگان این گونه مطالب که ظاهراً مثبت و کاربردی و در واقع بر هم زننده احساس امنیت است، آرام آرام افکار عمومی جامعه را با خود همراه کرده و در آینده می توانند از این بستر، سوء استفاده کنند.

سرهنگ "صادقی" رئیس پلیس فتای استان سمنان در همین خصوص گفت: بی تردید کانال اصلی اطلاع رسانی این گونه اخبار، هشدارها و حوادث سایت خبری پلیس و رسانه های رسمی از جمله رسانه ملی است. مردم نباید به این گونه اخبار که در فضای مجازی منتشر می شود، اعتماد کنند و برای اطلاع از صحت و سقم آن نیز به سایت های مرجع و متعلق به ناجا مراجعه کنند.

سرهنگ "پیوندی" معاون اجتماعی پلیس استان سمنان نیز هدف اصلی طراحان این محتواها در فضای مجازی را تخریب احساس امنیت در افکار عمومی عنوان کرد و گفت: امنیت ایران اسلامی و احساس آن در اذهان ایرانیان، به مذاق دشمنان انقلاب اسلامی خوش نمی آید. طراحان این گونه پیام ها به دنبال خالی کردن دل هموطنان هستند و می خواهند امنیت پایدار کشور را تحت تاثیر قرار دهند. گاهی حوادث خشن و حتی وحشتناک نیز در کشور رخ می دهد، ولی این جرایم با اقتدار پلیس و دستگاه قضا به سرعت جمع آوری و عاملان آنها محاکمه می شوند. بی تردید نیروی انتظامی اجازه جولان مجرمان در جاده ها و شهرهای این سرزمین را به هیچ کس نمی دهند.

همان طور که در سخنان مسئولان جنایی، سایبری و اجتماعی پلیس استان نیز به آن اشاره شد، رویکرد پلیس اطلاع رسانی حوادث و جرایم به مردم و بهره برداری از ظرفیت های اجتماعی برای مقابله با آنان است. بی تردید چنانچه حوادثی از نوع جرایمی که در ابتدای این نوشتار به آن اشاره شد، رخ دهد، پلیس خود با مردم سخن می گوید و آنان را به مشارکت در کنترل مجرمان و هوشیاری بیشتر در پیشگیری از آنها دعوت می کند.

ولی جولان این پیام های دروغین در فضای مجازی و دست به دست شدنشان حاصلی جز خاطر ناآرام و نگرانی ذهنی و در نهایت احساس ناامنی در پی نخواهد داشت. البته که پلیس و سایر نهادهای متولی امنیت برای مبارزه با این گونه اقدامات مجرمانه و سوء در فضای مجازی و شناسایی و تعقیب مجرمان اقدامات لازم را انجام می دهند، ولی کاربران شبکه های اجتماعی نیز می توانند با عدم انتشار این پیام ها مانع از پمپاژ ترس و وحشت در جامعه شوند.

 

تهیه و تنظیم: سید محمد شاه چراغ، کارشناس رسانه ای پلیس سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون