نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/17      10:55:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:196


نسخه چاپی
جایگزینی عکس‌های جعلی به جای آدرس درگاه بانکی
گروه ناجا- رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: بارگذاری عکس آدرس درگاه بانکی در اپلیکیشن‌های تلفن همراه شگرد جدید مجرمان برای سرقت اطلاعات بانکی کاربران است.

سرهنگ "مهدی شکیب" در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس ، با بیان اینکه همواره منفعت مالی مهمترین هدف مجرمان سایبری بوده و این افراد با اتخاذ شیوه ها و شگردهای مختلف درصدد هستند تا مبالغ بیشتری را به دست آورند، اظهار کرد: فیشینگ یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که این روزها برای سرقت اطلاعات بانکی قربانیان، مورد استفاده قرار گرفته و مجرمان با انجام تبلیغات جذاب و گسترده با جلب نظر مخاطبان، آنها را به صفحات جعلی هدایت می‌کنند، این صفحات از نظر ظاهری هیچ تفاوتی با نسخه اصلی نداشته و جای هیچ‌گونه شک و تردیدی برای قربانی باقی نمی‌گذارد.

وی افزود: همواره توصیه پلیس فتا به کاربران برای جلوگیری از وقوع این‌گونه جرایم، دقت در آدرس سایت هدف بوده زیرا با نوشتن آدرس دقیق سایت، امکان وقوع جرم فیشینگ به حداقل خواهد رسید اما در یکی از جدیدترین انواع فیشینگ، شاهد استفاده از تصویر آدرس سایت اصلی و قرار دادن آن در محل آدرس هستیم.

این مقام انتظامی به شگرد دیگر مجرمان اشاره و بیان کرد: این روش در اپلیکیشن‌های تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار گرفته و هدفی جز کلاهبرداری نداشته و با تهیه تصویری از آدرس درگاه بانکی اصلی و قرار دادن آن در محل آدرس درگاه بانکی، سایت جعلی را به عنوان سایت اصلی معرفی می‌ کنند، لذا هموطنان عزیز باید مراقب این گونه اپلیکیشن‌ها باشند.

وی به کاربران و استفاده کنندگان از تلفن‌های هوشمند توصیه کرد: برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مورد نیاز حتما باید از منابع معتبرتهیه شود زیرا ریسک کمتری دارد و امنیت کاربران در آنها به مراتب بالاتر است.

سرهنگ شکیب خاطرنشان کرد: نصب هرگونه برنامک (اپلیکیشن) از منابعی غیر از توزیع‌کنندگان شناخته شده و معتبر به خصوص برنامک‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های مختلف می‌تواند سودجویان سایبری را در رسیدن به اهدافشان ناکام بگذارد بنابراین کاربران عزیز می‌توانند برنامه‌های مورد نیاز خود را از مارکت‌های معتبر و داخلی دریافت کنند.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا به برخی از راهکارهای مقابله با فیشینگ پرداخت و گفت: هنگام ورود به درگاه های بانکی باید به آدرس آن توجه ویژه داشته باشیم ،آدرس تمامی درگاه های بانکی به shaparak.ir ختم می شود و در واقع تمامی درگاه‌ها باید زیر دامنه شاپرک باشند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال https:‎//***.shaparak.ir/MobilePG/MobilePayment یک نمونه از درگاه‌های معتبر بوده اما https:‎//***.shaparak.ir.MobilePG.com/MobilePayment یک نمونه از آدرس‌های جعلی می‌باشد چون به دامنه MobilePG.com ختم شده‌ و در اینجا شاپرک زیر دامنه MobilePG.com است،آدرسی که نامعتبر بوده و کاربران عزیز باید مراقب اینگونه آدرس ها باشند.

این مقام انتظامی تاکید کرد: کاربران عزیز دقت داشته باشند صرف مشاهده HTTPS در ابتدای آدرس تضمین کننده امنیت و اصالت درگاه بانکی نیست بنابراین حتماً  به آدرس دامنه‌ وب‌سایت دقت داشته باشند.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در انتها هموطنان عزیز را به سایت پلیس فتا هدایت کرد و از کاربران خواست در صورت مواجهه با هرگونه مورد مجرمانه در این حوزه می‌توانند با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری درخواست خود را ثبت کنند.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون