نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/18      15:24:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:172


نسخه چاپی
نمک روی زخم!
گروه اجتماعی - ای کاش کنار «جعبه جادو» در هر خانه، چراغ جادویی بود تا رویاهای کودکان را برآورده می ساخت.

از زندگی ساده و پذیرایی ساده ترشان برمی آمد که چند ماهی است، حقوق درست و حسابی نگرفته و روزها را یکی در میان مشغول کار است. صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته و به سختی روزگار می گذراند. هر چند به زبان نمی آورد ولی درد نهفته در کلامش گویای همه نامهربانی های این روزهاست.

تلویزیون پیام های بازرگانی را نشان می دهد و بچه ها نیز با چشمانی آمیخته با حسرت، تصاویر پررنگ و لعاب آن را می نگرند. حسین آقا اشاره ای به همسرش کرد و او همزمان با تغییر کانال به بچه ها گفت: «پایتخت» ببینید. بچه ها نیز فریاد زدند؛ «آخ جون نقی» و جلوی تلویزیون دراز کشیدند!

شاید دیالوگ های جذاب پایتخت، ذهن بچه ها را از خوراکی های رنگارنگی که در پیام های بازرگانی دیده اند، دور کند.

در شرایط فعلی که بخش قابل توجهی از خانواده ها برای تامین حداقل های زندگی به معنای واقعی کلمه دغدغه دارند، تصاویری که در تلویزیون از یک زندگی مرفه و رویایی ارائه می شود، نمکی است بر روی زخم!

بخچال های لبریز از انواع موادغذایی، خانه های لوکس و لاکچری، خودروهای گران قیمت خارجی و کالاهای زیبای مصرفی، تصویری است که در اغلب برنامه های تلویزیون به ویژه پیام های بازرگانی با تکنیک های جذاب هنری جا خوش کرده است.

به راحتی و به بهانه های مختلف از جمله تبلیغ و ایجاد بازار فروش و کسب درآمد، رویایی خلق می کنیم که به مراتب از جریان زندگی اجتماعی جاری در کشور فاصله دارد و دست یافتن به آن، آرزویی است دست نیافتنی!

فاصله بین یک زندگی راحت که هدف انسان هاست و شرایط واقعی حاکم بر آن و راه های سخت و گاهاً ناممکن رسیدن به آن، در اغلب موارد به سرخوردگی، افسردگی و انزوا می انجامد. برخی نیز برای رسیدن به رویایی که در ذهنشان ساخته ایم، دست به هرکاری می زنند و راه های هرچند نادرست را امتحان می کنند و گروهی نیز این وضعیت و فاصله گزاف را برنتابیده و ناسازگاری با آن را در پیش می گیرند. برای اندک افرادی نیز انگیزه ای مثبت می شود و آنان را به حرکت وا می دارد.

این موارد که به آنها اشاره ای کوتاه شد؛ نتایج فاصله بین اهداف انسان و راه های رسیدن به آن هاست که جامعه شناسان به آن پرداخته اند. به بیان دیگر اگر جامعه مسیرهای قانونی و ممکن رسیدن به آن اهداف را فراهم نسازد، افراد از طرق مختلف به این دغدغه درونی شان پاسخ خواهند گفت؛ برخی مجرم، گروهی منزوی و بخشی از جامعه نیز معترض می شوند.

هر چند با حُسن نیت و همکاری بخشی از کارکنان نیروی انتظامی بسته ای مناسب برای فرزندان حسین آقا تهیه و تقدیمشان شد، ولی کار حسین آقا و آقایانی مثل حسین، از این بسته ها گذشته است.

 ای کاش کنار «جعبه جادو» در هر خانه، چراغ جادویی نیز بود تا رویاهای کودکان را برآورده می ساخت.

نویسنده: سیدمحمد شاه چراغ، دانشجوی دکتری جامعه شناسی؛ سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون