نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/18      16:2:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:1977


نسخه چاپی
آیا حجاب و عفاف فقط مختص زنان است؟
گروه اجتماعی- بسیاری از ما تصور می‌کنیم که حجاب و پوشش فقط مخصوص زنان است و با شنیدن کلمه «حجاب» ذهنمان سریع به چادر منتقل می‌شود اما اینطور نیست.

 

برابر آموزه های دین مبین اسلام مردان هم علاوه بر زنان ‌باید در پوشش خود بایدها و نبایدهایی را رعایت کنند. در واقع‌ مردان نیز دارای حد و مرزی برای پوشش خود هستند که برای حفظ حریم‌های عفت در جامعه، باید آن را در نظر بگیرند. باید حواسمان باشد که گره خوردن واژه حجاب با نام زنان، نباید عاملی شود که از پوشش مردان جامعه غفلت کنیم. در این متن بنا داریم تا درباره بایدها و نبایدهای پوشش مردان بپردازیم.

پوشش مردان از نگاه احکام شرعی

در احکام شرعی دین ما، تکلیف میزان مجاز برهنگی مردان کاملا مشخص شده است، ‌بر مرد پوشاندن سر و گردن و صورت و دست‌ها تا جایی که معمولاً نمی‌پوشانند لازم نیست. خب، پس پوشاندن بقیه نقاط بدن توسط مردان در مقابل دیگران یک تکلیف شرعی است.

این موضوع، کلی و تعریفی از حجاب مردانه به‌ حساب می‌آید، یعنی همانطور که برای پوشش زنان، دستورالعمل‌هایی در شرع ما مشخص شده است، برای مردان هم حد و مرزی تعیین کرده‌اند. البته مسلماً رعایت حجاب توسط زنان و وظایف آن ها در این زمینه مهم‌تر است.

در روایتی از یکی از ائمه معصومان (ع) آمده که می فرمایند: حیا ۱۰ جزء دارد، ۹ جزء آن در زنان است و یک جزء در مردان، در واقع این زنان هستند که بار اصلی حیا و عفت را در جامعه به دوش دارند اما این دلیل نمی‌شود که موضوع حجاب مردانه و وظایف آقایان در این زمینه نادیده گرفته شود.

دستور ویژه قرآن به مردان برای عفاف

قرآن کریم پیش از آنکه به زنان دستور پوشش و رعایت حجاب داده باشد به مردان امر کرده که حجابی در مقابل چشمانشان قرار دهند. خداوند در آیه ۳۰ سوره نور می‌فرمایند: "به مؤمنان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و عفاف خود را حفظ کنند." در این آیه به صراحت بر حجاب چشم و عفت مردان تاکید شده است.

بر همین اساس در احکام شرعی، بخشی به نام احکام نگاه‌ کردن وجود دارد که مفصل است. مثلا آقایان مجاز نیستند حتی به محارم خود البته به غیر از همسر نیز با قصد لذت نگاه کنند چه برسد به غیر محارم و نامحرمان. یا مثلا در مورد نگاه به غیر محارم حتی اگر بدون قصد لذت باشد تنها به دست‌ها و صورت اشکالی ندارد و به غیر از دست‌ها و صورت نیز حرام است. این موضوع نگاه‌ کردن یکی از مصداق‌های مهم عفاف مردانه است.

واضح‌تر می‌توان گفت که مثلا اگر مردی لباس خیلی تنگ و آستین کوتاهی بپوشد تا باعث ایجاد لذت در یک زن محرم (جز همسر) یا نامحرم شود کار حرامی انجام داده و حجابی مورد نظر اسلام را رعایت نکرده است. حتی اگر قصدش ایجاد لذت نباشد، ولی اگر بداند که پوشیدن این لباس باعث نگاه همراه با لذت نامحرم می‌شود احتیاط مستحب آن است که آن طور لباس نپوشد.

دیگر الزامات مردان در موضوع عفاف و حجاب

اما در خصوص حجاب مردانه، ۲ موضوع دیگر هم باید در نظر گرفته شود که البته زنان هم باید در پوشش خود حواسشان به این موارد باشد؛ یکی نپوشیدن لباس مخصوص غیر مسلمانان است و دیگری لباس شهرت. به‌ طور کلی، پوشیدن کراوات و دیگر لباس‌هایی که پوشش و لباس غیر مسلمانان محسوب شده و استفاده از آن منجر به ترویج فرهنگ غربی می‌شود، جایز نیست. حتی باید در خصوص نشانه‌های روی لباس هم دقت کرد. مثلا پوشیدن لباسی که روی آن تبلیغ یک شراب یا شرابخواری باشد طبق حکم شرعی جایز نیست.

از امیرمؤمنان نقل شده که پیوسته می فرمودند: "امور این امت همواره به خیر و صلاح خواهد بود مادامی که به سان غیر مسلمانان غذا نخورند و لباس نپوشند، پس هرگاه چنین کردند خدا خوارشان می کند."

در خصوص پوشیدن لباس شهرت در کتاب مفاتیح الحیات نوشته آیت الله جوادی آملی آمده، رسول خدا(ص) از انگشت نما شدن در هر دو سو (افراط و تفریط ) همچون افراط در نازکی، نرمی و بلندی لباس یا تفریط در ضخامت، زِبری و کوتاهی آن نهی کرده است. حضرت فرمودند: "لباسی که در زیبایی یا زشتی شهرت دارد نپوشید." و نیز فرمودند: "هر کس لباس شهرت بپوشد، خدا از او رو گرداند تا وقتی که آن را کنار نهد" و همچنین فرمودند: "هر کس در دنیا لباس شهرت بپوشد، خدا روز قیامت لباس ذلت بر او بپوشاند."

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ جهانگیر کریمی؛ معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون