نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/19      16:12:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:599


نسخه چاپی
درآمدي بر چهل سال تحولات پليس
گروه ناجا - سيماي چهل ساله نيروي انتظامي چه هنگامي که نيروهاي آن همرنگ و هم لباس نشده بودند و در اجتماعاتي به نام شهرباني، ژاندارمري و کميته هاي انقلاب فعاليت مي کردند به ویژه پس از يکپارچگي آنها در ابتداي سال 1370، سرشار از تحول و حرکت هاي سازنده است.


 

براي معرفي و شناساندن مجموعه عظيم نيروي انتظامي بايد اول به معرفي الگوي بزرگتري به نام انقلاب اسلامي که موجب پيدايش اين نهاد مقدس شده، پرداخته شود، تا اينکه معلوم گردد نيروي انتظامي در چه تراز و جايگاهي بايد قرار گيرد.

انقلاب اسلامي متولد بهمن 1357 هجري شمسي است که براساس اعتراف تاريخ به جز در دوران رسول خدا (ص) و جايگزين خلف او يعني امام علي( ع) نمونه آن در هيچ دوره اي از تاريخ ديده نشده؛ حکومت اسلامي ايران دستاورد مبارزه بي امان فرستادگان الهي در اعصار گذشته است.

دوران هايي که پيامبران با دريافت دستورات پروردگار به تعليم جاهلان و مقابله با ظالمان پرداخته و در ابعاد گوناگون با شياطين و شيادان جدال مي کردند؛ هدف نهايي همه اديان و همه پيامبران چيزي بجز پياده کردن حکومت ديني براي رسيدن بشريت به معرفت و عقلانيت و رعايت عدالت و انصاف نبود.

همه دين ها با تمامي تلاش هاي صورت گرفته به جهت سختي هايي که از طرف مخالفان و صاحبان قدرت و همچنين افکار منحرف و منحط بر آنها تحميل مي شد نتوانسته­ اند به هدف نهايي برسند، بلکه فقط قسمت هايي از اين رسالت مهم را انجام داده اند.

براي دستيابي به اسلام که کامل ترين و جامع ترين اديان توحيدي بشمار مي آيد، رسول اکرم(ص) و ياران او هزينه هاي زيادي پرداخت کرده اند بنابراين عقبه انقلاب اسلامي که عصاره همه اديان گذشته است، سرشار از مقاومت و پايداري بوده، که حفظ آن از واجب ترين واجبات به حساب مي آيد.

در موازنه اي ساده مي توان دريافت که انقلاب اسلامي براي ديده باني، نگهباني و همچنین حفاظت و جان فشاني به پاسداراني هوشيار و حرفه اي ، فهيم و کارآزموده ، بصير و خستگي ناپذيري نياز دارد.

 سيماي چهل ساله نيروي انتظامي چه هنگامي که نيروهاي آن همرنگ و هم لباس نشده بودند و در اجنماعاتي به نام شهرباني، ژاندارمري و کميته هاي انقلاب فعاليت مي کردند به ویژه پس از يکپارچگي آنها که در ابتداي سال 1370 هجري شمسي اتفاق افتاد، سرشار از تحول و حرکت هاي سازنده است.

دورانهايي سراسر پيشرفت و از خودگذشتگي به شکلي که در نگاهي فرا سازماني مي توان به همراهي پيوسته آن با فراز و فرود هاي نظام اسلامي و به جان خريدن سختي هاي آن در دفاع از ارزش ها و مقابله با معاندان و دشمنانش در بخش هاي فرهنگي، اخلاقي، امنيتي و دفاعي سخن گفته و در نگاهي درون سازماني به بالندگي، تعالي در عرصه هاي علمي، حرفه اي، ساختاري و ابزاري اشاره کرد.

با ارزشترين و بهترين سند براي حقانيت اين پيشرفت ها کلام حکيمانه رهبر معظم انقلاب در ديدار اخيرشان با فرماندهان نيروي انتظامي است که فرمودند: "بحمدالله نيروي انتظامي تحرک خوبي داشته است و جلو رفته است.اين جلو رفتن بايدادامه پيدا کند"؛  بيانات ايشان مي تواند اينگونه تفسير شود که نيروي انتظامي در گذشته اي نه چندان دور موفقيت هاي خوبي داشته و توانسته است به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود دست پيدا کند.

ليکن اين پيشرفت ها براي رساندن اين سازمان به جايگاه و تراز انقلاب و جمهوري اسلامي کافي نبوده و بايستي بدون هيچگونه توقفي به انتظارات نظام اسلامي و فرماندهي معظم کل قوا و مردم عزيز کشورمان در ابعاد ساختاري- انساني- ابزاري و از همه مهمتر اخلاقي و رفتاري پاسخ مثبت داده و آينده اي متعالي را هدفگيري نمايد.

اين جايگاه با تمامي دستاوردهايش مي تواند مطلعي محکم براي برداشتن گام هايي اساسي و هدفمند در آينده باشد برهمين اساس کوشش خواهد شد همزمان با چهل سالگي تولد نيروي انتظامي به تحولات علمي- معرفتي- رفتاري- روشها- پژوهشي- حرفه اي- ساختاري- ابزاري- انساني- اجتماعي- انتظامي- امنيتي- ترافيکي- عملياتي- اطلاعاتي- دفاعي- سايبري- بين المللي اين نهاد مقدس در يک نگاه مقايسه اي با پليس قبل از انقلاب و همچنين بهره گيري از الگوهاي ديني و اخلاقي در آينده اشاره گردد.*

تهيه وتنظيم: سرتيپ دوم پاسدار کاظم مجتبائي؛ جانشين پليس بين الملل ناجا

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون