نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/19      16:18:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:1682


نسخه چاپی
آسیب ها و تهدیدهای فضای مجازی
گروه اجتماعی – شبکه‌های اجتماعی در ابعاد مختلف زندگی افراد (فردی و اجتماعی) تأثیر گذارند. در شکل‌دهی به هویت نقش دارند و حتی روی ابعاد اقتصادی و اجتماعی و سیاسی جوامع هم تأثیرگذارند.


 

ارتباط از طریق فضای مجازی در سال های اخیر، جایگاه قابل توجهی بین نسل جوان جامعه ما پیدا کرده است. در حال حاضر فضای مجازی ابزاری مناسب برای توسعه افکار و اندیشه‌های بشری محسوب می‌شود به شرط آن که در راه صحیح استفاده شود.

ارتباطات سالم در فضای مجازی و لزوم هوشیاری جوانان و خانواده‌ها نسبت به تهدیدات فضای سایبری در درجه‌ی نخست اولویت قرار دارد. پیشگیری از آسیب های اجتماعی و توجه والدین به رفتار فرزندان بسیار مهم می باشد و برای جلوگیری از هم پاشیدگی خانواده ها، والدین باید تا حدودی به فناوری های روز دنیا مسلط باشند و آگاه باشند که تغییر در رفتار فرزندان به معنای ایجاد تغییر در طرز فکر آنهاست.

افراد باید برای ورود به دنیای مجازی اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند تا دچار مشکلات مالی و اجتماعی نشوند.

خانواده، اساسی‌ترین و نخستین نهاد اجتماعی است که پیوند عاطفی بین اعضای خود را با گفتگو و برقراری ارتباط و تعامل کلامی حفظ می‌کند و مهم‌ترین کارکرد خود را انجام می‌دهد که انتقال ارزش‌ها و اجتماعی‌نمودن فرزندان است.

خانواده‌ها بدلیل اینکه اکثرا درگیر مشکلات اقتصادی، اشتغال بیش از حد هستند، کمتر به امور خانواده می‌پردازند و ناخواسته مجبورند به صورت نیابتی امر تربیت فرزندان خود را چه در دوره کودکی و چه در دوره نوجوانی به دست جامعه‌ بسپارند.

با ورود رسانه‌های جمعی و سپس حضور افراد در فضای مجازی، اعضای خانواده‌ها به‌جای برقراری ارتباطات شفاهی (که به ایجاد ارتباطات صمیمانه‌تر منجر می‌شود)، صرفاً به یک نقطه خیره شده‌اند؛ به‌طوری‌که از جهان واقعی خارج می‌شوند، در این‌ ارتباط، بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند باید به دنبال طرحی متوازن برای روابط افراد در خانواده باشیم تا آسیب‌های ناشی از ورود به دنیای مدرن را کاهش دهیم. در این‌ صورت انتظار می‌رود افراد، زمان و شرایط مناسبی برای استفاده از فضای مجازی برگزینند؛ زیرا فضای مجازی، مجموعه قابلیت‌هایی دارد که باعث سهولت زندگی می‌شود.

افرادی را که از اینترنت استفاده می کنند، می توان به دو دسته تقسیم کرد؛ برخی از افراد قبل از وارد شدن به اینترنت، هدف خود را مشخص می کنند و به محض برطرف شدن آن، از اینترنت خارج می شوند. گروه دیگری که وارد اینترنت می شوند، بدون آن که هدف خاصی داشته باشند، به اینترنت روی می آورند؛ تا شاید بتوانند از مشکلات خود رهایی پیدا کنند. این نوع استفاده، منجر می‌شود که رابطه فرد با اطرافیانش به تدریج کم شود.

تغییر سبک زندگی، به منظور مصرف زمان بیشتر در اینترنت، پرهیز از فعالیت‌های مهم زندگی به منظور صرف وقت بیشتر در اینترنت، کاهش روابط اجتماعی، نادیده گرفتن خانواده و دوستان و مشکلات مالی و تحصیلی، برخی از پیامدهایی هستند که در انتظار معتادان اینترنتی می باشند.

همچنین افراد معتاد به اینترنت، کم‌رو، خجالتی، دارای مشکلات خواب، تحصیلی، تنهایی و جسمی، دارای اضطراب و افسردگی و مبتلا به خودبیمارپنداری، حساسیت فردی و پرخاش‌گری می باشند.

بهترین کمک خانواده این است که ابتدا سلامت خود را حفظ کند. یعنی خانواده درگیر رفتارهای هنجارشکن و پرخطر نشود و دچار بحران جهان‌بینی نباشد. به بیان دیگر بزرگترین کمک خانواده برای هویت‌یابی موفق، تنظیم رفتارهای مناسب است و همچنین یک رویکرد سالم در زندگی برای خود اتخاذ کند.

مشخص‌کردن چهارچوب های استفاده از فضای مجازی، نظارت والدین و در اختیار گذاشتن محتوای مناسب برای نوجوان امروز لازم است. همچنین در بعضی از پژوهش‌ها مشخص شده، نظارت والدین در کوتاه مدت تاثیرگذار است ولی در درازمدت تاثیری ندارد. زیرا خودکنترلی که ویژگی زیربنایی تنظیم رفتار افراد است و در این نظارت‌ها شکل نمی‌گیرد.

یعنی خانواده باید برنامه‌ها و آموزش‌هایی برای خودکنترلی فرزند خود داشته باشد. علاوه بر این، به فرض اینکه نظارت والدین موثر باشد، رشد سریع تکنولوژی و همراه بودن نوجوان با آن است که معمولا آنها را یک گام جلوتر از والدین قرار داده است.

راهکار مقابله با آسیب‌های فضای مجازی به منظور پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی در فضای مجازی مطرح شده‌اند که در صورت اجرای به موقع و مناسب، می توانند ثمر بخش واقع شوند.

ضروری است جامعه، آموزش‌هایی را به صورت رسمی در مدارس و دانشگاه‌ها وارد کند. آموزش‌ها به صورت تدریجی وارد محتوای درسی آنها شده یا خواهد شد اما سرعت تغییر فناوری به گونه‌ای است که فعلا باید دنبالش بدویم و ما پیرو آنها هستیم یعنی برنامه‌ریزی ما در این زمینه نمی‌تواند فراکنشی باشد و بیشتر واکنشی است.

خانواده سبک زندگی سالمی را اختیار کند، اطلاعات و آگاهی‌های خود را افزایش دهد و بروز باشد. همچنین به برنامه ایمن‌سازی نوجوان توجه کند و آموزش‌های فردی و رشد ویژگی‌هایی مثل تفکر نقادانه، خود تنظیمی و خودکنترلی نوجوان را در نظر داشته باشد تا بتواند او را از آسیب‌ها محفوظ بدارد.

همچنین استفاده خارج از حد متعارف از اینترنت، به وابستگی شدید روانی و فکری می‌انجامد. با ورود اینترنت و رایانه به درون خانواده‌ها، بین والدین، معلمان، مربیان و دانش‌آموزان(فرزندان) جدایی فکری و عاطفی، رخ می‌دهد، که باید والدین توجه بیشتری نسبت به فرزندان خود داشته باشند.

امروز در دنیا و از جمله در ایران اسلامي، پایگاه های اينترنتي بسیار ارزشمندی در حوزه های مختلف علمی، اجتماعی و صنفی طراحی و راه‌اندازی شده است. که برای سلیقه ها وگرایش های مختلف جامعه قابل استفاده است. امید است جوانان عزیز با درک درست از این نعمت و فرصت فراهم آمده که قابلیت های مثبت فراوان آن غیر قابل انکار بوده، ضمن بهره برداری های لازم، از آسیب های فردی و اجتماعی آن، بتوانند خود را مصون و سالم نگهدارند، که این با مدیریت خانواده ها و نهادینه کردن اصول اخلاقی و اعتقادی میسر خواهد بود.

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ رحیم جهانبخش؛ فرمانده انتظامی زنجان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون