نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/22      15:40:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:148


نسخه چاپی
امیر کبیر، الگوی خدمتگزاری صادقانه برای کارگزاران امروز
گروه اجتماعی - ظهور فردی چون امیرکبیر در دوران تاریک قاجار و اثرگذاری قابل توجه وی در امور مملکت، نشانگر این موضوع مهم است که انسان های بزرگ، همیشه در هر شرایطی با توکل به خدا، در پی ایجاد تغییرات مهم و اثرگذار به نفع مردم هستند.
 

بيستم دي ماه مصادف است با شهادت ميرزا تقي خان اميركبير، ستاره بي نظير تاريخ ايران زمين كه صد و پنجاه و اندي سال پيش به عنوان صدراعظم ايران درخشيد و در كمتر از سه سال و دو ماه بعد از شروع صدارتش خاموش شد. آشپززاده اي كه به دليل استعدادش مورد توجه قرار گرفت و توسط قائم مقام، والامقامي آگاه و وطن پرست شد.

مورخان، صدارت امیرکبیر را نقطه عطفی در تاریخ کشور و آغازگر تحول و پیشرفت کشور می دانند. امیرکبیر در بدترین دوران تاریخی، خودباوری و خوداتکایی را به مردم ایران یادآوری کرد و به آنان نشان داد که با سرلوحه قرار دادن توانایی های ذاتی، تلاش فراوان، ایستادگی در برابر زیاده خواهان و ایمان راسخ می توان از هر تهدیدی به سمت فرصت ها حرکت کرد.

نگرش خاص امیرکبیر به استعدادهای ذاتی کشور و استفاده بهینه از آن ها در کنار شجاعت و ظلم ستیزی باعث شده تا وی، الگویی برای همه زمان ها و اسوه خدمت صادقانه تلقی شود.

ويژگي هاي شخصيتی اميرکبير

امير، فردی راست گفتار و درست کردار بود. پيگيري امور کشور برايش از هر کارديگري، حتي سلامتي خود، اهمیت داشت. از چشمانی نافذ و اعصابي قوي برخوردار و در زمان بروز سختي ها آرامش خود را حفظ می‌کرد.

امیرکبیر حق شناس بود و هرگز به مقامش، غره نشد. او بي‌جهت کسي را عزيز نمي‌داشت. در برابر سفراي خارجي بسيار با غرور برخورد مي‌کرد و تلاش سفراي روس و انگليس در از بين بردن او، از همين برخوردها نشأت مي گرفت. لباس او ساده بود، جبه بر تن مي‌کرد و کلاه بلندی، بر سر مي‌نهاد. او پایبند مسائل شرعي بود، نماز و روزه‌اش هیچگاه ترک نمی شد، دعا و زيارت عاشورا مي خواند. امير به خانواده خود علاقمند بود و نسبت به مادرش همواره مهري سرشار داشت.

خدمات بزرگ امیرکبیر برای کشور
يکي از اقدامات وي ايجاد نظم در جامعه بود؛ در پي نظمي که او در جامعه برقرار کرد کمتر ظالمي قادر بود بر بيچارگان فقير تعدي کند، دزدي و هرزگي و شرارت را درجامعه به حداقل رسانيد، جماعت اوباش که سابق به يک جرعه شراب، چند نفر را زخم مي زدند، تا حدي بر چيده شدند. امير، رسم رشوه و بست را برانداخت و کمتر کسی جرأت داشت رشوه دريافت کند، يا آن که گناهکاري به بست برود.

امير به امور خزانه خالي مملکت، سروسامان داد و حقوق بسياري از درباريان و وابستگان آنها را قطع کرد و همچون قائم مقام، براي شاه نيز"پول توجيبي" مقرر نمود. از ديگر اقدامات مهم اميرکبير، تأسيس اداره آگاهي بود. او براي آن که از روابط کارگزاران و مأموران دولت با مردم مطلع باشد اداره‌اي مخصوص و سرّي تشکيل داد که مشخصات کارکنان آن کاملاً مخفي بود. مأموران اين اداره در لباس چوپان، گدا، فروشنده دوره گرد، راهزن و... همه جا نفوذ داشتند و هر جا کار خلافي از کسي سر مي زد، بي درنگ امير را با خبر مي کردند. در واقع امير به جاي دو چشم و دو گوش، هزاران چشم و گوش داشت.

ايجاد چاپارخانه براي مرسولات پستي از ديگر اقدامات امير بود. ايجاد ميدان توپخانه و عمارت آن و همچنين سبزه ميدان تهران، که قبلاً محل اعدام افراد خاص بود نيز، از ديگر کارهاي عمراني وي به شمار مي آيد. نکته جالب توجه در تيزبيني امير، ساختن خانه براي مردم بود، او دويست خانه در بيرون شهر بنا کرد.

تاسيس مدرسه دارالفنون و راه اندازي نخستين روزنامه در ايران به نام وقايع اتفاقيه، دو گام بزرگ ديگر امير بود، ايجاد کارخانه‌هاي پارچه بافي، شکر ريزي، چيني و بلورسازي، کاغذ سازي، چدن‌ريزي و فلزي از ديگر کارهاي مثبت امير بود.

امیرکبیر، الگویی برای کارگزاران امروز کشور

ظهور فردی چون امیرکبیر در دوران تاریک قاجار و اثرگذاری قابل توجه وی در امور مملکت نشانگر این موضوع مهم است که انسان های بزرگ همیشه در هر شرایطی با توکل به خدا، در پی ایجاد تغییرات مهم و اثرگذار به نفع مردم هستند و در این مسیر، با اتکا به مفهوم آیه «لاخوف علیهم و لاهم یحزنون» بدون هیچ ترسی از شیطان و اولیای او، با ایمان راسخ به مقابله با ناهنجاری ها و مشکلات می پردازند.

ایجاد قدرت دفاعی مقتدر برای کشور، توسعه علمی با تاسیس دارالفنون، جدیت در مبارزه با مظاهر مختلف فساد، مبارزه با خرافات و ترویج خرافه، نقش موثر در توسعه بهداشت و سلامت و توسعه صنعت بومی از جمله اقدامات امیرکبیر بود که امروز نیز جامعه به آن ها نیاز جدی دارد.

امروز جمهوری اسلامی ایران، با همه فشارها و تنگناها با لطف خدا و تدابیر امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) از مراحلی سخت عبور کرده و موفقیت های بسیاری را نیز به دست آورده است.

بی تردید آنچه که کشور و انقلاب اسلامی در این برهه به آن نیازمند است، خدمتگزاری صادقانه و عدم ترس از دشمنان خارجی و ایادی داخلی آن هاست. همانگونه که امیرکبیر در برابر زیاده خواهی نوکران انگلیس در کشور ایستادگی کرد، امروز نیز برخی از مسئولان کشور باید در برابر دلبستگان غرب ایستادگی کرده و تبعیت از ولی امر خود را تنها راه ایمن ماندن کشور و انقلاب از آسیب ها بدانند.

زندگی پر فراز و نشیب امیرکبیر و خدمات بزرگ او برای کشور ایران باید همواره الگوی مسئولان، کارگزاران و خدمتگزاران به این مرز و بوم قرار گیرد. ایستادگی و مقاومت او در برابر دولت‌های استعماری باعث شد تا کشور ما در زمان صدارت در دنیا دارای آبرو، عزت و سربلندی شود و بعد از گذشت بیش از 150 سال از شهادت آن مرد بزرگ با ظهور انقلاب اسلامی به دست امام خمینی (ره) این عزت دو چندان شود.

 

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی؛ فرماندهی انتظامی اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون