نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/23      15:50:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:183


نسخه چاپی
خشم خود را کنترل کنیم
گروه اجتماعی - در مورد برخی‌ها عصبانی‌شدن، یک مشکل جدی است که باید برای آن چاره‌ای اندیشید. دیدن چهره عصبانی همسر، همکار، دوست و آشنا، منظره خوشایندی نیست.

 

برای درک منشأ خشم و عصبانیت، شاید بهتر باشد نگاهی تازه به آن بیندازیم و به خودمان یا اطرافیانی کمک کنیم که کم و بیش دچار خشم می‌شوند.

مدیریت و کنترل خشم، یکی از مباحثی است که مدت‌هاست در علم روان‌شناسی مطرح شده و کارشناسان تلاش می‌کنند در این حوزه به کسانی که نیازمند کمک هستند، اطلاعات کافی درباره هیجان خشم، مهار آن، خطراتی که سلامتی روحی و روانی آن‌ها را تهدید می‌کند، ارائه دهند.

آنچه عصبانی‌شدن را ناموجه می‌کند، خشمی است که به رفتار تبدیل می‌شود و پرخاشگری را به‌وجود می‌آورد؛ به‌ویژه اگر به‌صورت کلامی، مثل ناسزا گفتن و فریاد کشیدن باشد یا غیرکلامی و فیزیکی مثل کتک‌کاری و خرابکاری باشد که در هر دوصورت مردود است.

افراد به شیوه‌های گوناگون و بنابه دلایل مختلف عصبانی می‌شوند. چیزی که ممکن است شما را عصبانی کند، شاید همکارتان را عصبانی نکند؛ درست به‌ همین‌ دلیل است که درک منشأ خشم و راه‌های کنارآمدن و حل آن مشکل است.

عصبانیت وقتی بروز پیدا می‌کند که از رسیدن به آنچه خواسته‌ایم، ناامید یا توسط دیگران تهدید یا تحقیر شده‌ایم یا افکار، عقاید و باورهایمان مورد هجوم دیگران قرار گرفته‌اند.

وقتی فرصتی برای تحلیل وضعیت و ارائه واکنش منطقی به موقعیت نداریم، ترجیح می‌دهیم واکنش سریع و غیرمنطقی ابراز کنیم؛ اما در بسیاری از موارد، عصبانیت به نتیجه دلخواه و مثبتی که انتظارش را داریم نمی‌انجامد.

واکنش سریع و غیرمعقول ناشی از عصبانیت ناگهانی نسبت به یک موضوع، باعث از دست دادن احترام نزد دیگران و کم‌شدن اعتمادبه‌نفس در فرد می‌شود؛ به‌ویژه اگر بلافاصله بفهمد بی‌دلیل عصبانی شده و هدف را اشتباه گرفته است.

مدیریت خشم درواقع به فرد کمک می‌کند تا یاد بگیرد چطور خونسرد باشد و احساس منفی قبل از شروع خشم را مهار کند و تحت کنترل بگیرد. تلقی و نگاه فرد نسبت به محرک‌های بیرونی در بروز خشم نابجا نقش اساسی دارد.

بروز خشم در آقایان به‌ علت وجود هورمون‌های تستوسترون بیشتر و بارزتر است و اغلب آقایان متأسفانه خشم خود را به‌صورت غیرکلامی نشان می‌دهند و در خانم‌ها ابراز خشم اغلب به‌صورت غیرمستقیم است؛ مثلا غیبت‌کردن یک روش غیرمستقیم ابراز خشم است.

باوجود تفاوت ابراز خشم و برانگیزاننده‌های درونی و بیرونی در افراد مختلف، چند نکته در مورد انواع عصبانیت‌ها که به شیوه‌های گوناگونی بروز پیدا می‌کنند، مشترک است. احساس ناامیدی از دست یافتن به اهداف، صدمه‌خوردن، آزاردیدن و مورد تهدید قرارگرفتن در همه افراد عصبانی، مشترک است.

وقتی از مدیریت خشم صحبت می‌کنیم، درواقع منظورمان کنترل خشم فرد در مرحله پیش از خشم است. بعد از خشم هم افراد اغلب دچار شرمندگی، پشیمانی، خجالت و گاه احساس گناه می‌شوند.

ترک محیط، تنفس دیافراگمی، تغییر وضعیت، گفت‌وگو با فرد دیگر و شمارش اعداد به شیوه معکوس، از اصلی‌ترین فنون مهار خشم است. فرد باید به ‌صورت خودآگاهانه به خشم خود بیندیشد و قبل از رسیدن به مرحله پرخاشگری، از تصمیم خود منصرف شود و خشم را مهار کند.

خشم یک احساس و هیجان طبیعی و مجاز است و اگر به شیوه صحیحی ابراز شود، اشکالی ندارد. بهترین شیوه برای ابراز خشم گفت‌وگوست. فرد باید یاد بگیرد بدون اینکه صدایش بلند شود یا لحن تهدیدآمیزی داشته باشد. به‌صورت خنثی بگوید من عصبانی هستم.

وقتی عصبانی می‌شویم، بهتر است درباره خودمان بگوییم، نه چیزی یا کسی که باعث عصبانیت ما شده است. به‌جای اینکه بگوییم «تو همیشه مرا عصبانی می‌کنی»، بگوییم «من عصبانی هستم»، «من ناراحتم که …» یا «من عصبانی هستم وقتی می‌بینم که...».

مهارت مدیریت خشم به‌حدی اهمیت دارد که بسیاری از کارشناسان معتقدند این مهارت می‌تواند از بسیاری از ناهنجاری‌ها و اتفاقات بد و شوم در اجتماع بکاهد. وقتی با فردی عصبانی روبه‌رو می‌شویم، بهتر است به او حق بدهیم و بگوییم «می‌دانم که عصبانی هستی» این جمله همدلی را می‌رساند اما باید ادامه دهیم «شما اجازه نداری توهین یا تحقیر کنی».

فرد عصبانی با این جمله، احساس می‌کند عصبانیت‌اش به رسمیت شناخته‌شده، اما رفتارش نه! به‌این‌ترتیب می‌تواند آرام‌تر شود. می‌توان به همسر عصبانی گفت «اگر بخواهی به کارت ادامه بدهی، من می‌روم بیرون» و ترک محیط می‌تواند در تسکین عصبانیت همسر بسیار مفید باشد.

 

تهیه و تنظیم: سروان علی اکبر رمضانپور؛ روانشناس و کارشناس ارشد مشاوره معاونت اجتماعی البرز


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون