نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/23      15:51:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:331


نسخه چاپی
راه های تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس در کودک
گروه اجتماعی - برای همه ما مهم است که کودکانمان از اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی برخوردار باشند.
 

برای افزایش اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس در فرزندانمان باید بدانیم که برای رسیدن آنها به این باور باید توانمندی‌ها و ارزش‌های کودک خود را بیشتر بشناسیم و مورد توجه قرار دهیم، تا با شناخت بیشتر خصوصیات، استعدادها، توانایی ها، علایق و به طور کلی خصوصیات شخصیتی کودک بتوانیم کمک بیشتر ی به او بکنیم.

اعتماد به نفس یعنی، باور توانایی های خود و احساس توانستن اولیه برای انجام کار و عزت نفس به معنای، دوست داشتن و احترام به خود گذاشت است. همچنین باید در مقابل فرزندانمان نیز همین طور باشیم یعنی به توانایی های او باور داشته و احترام وی را در همه حالتی مدنظر قرار دهیم.

فردی که خودش را دوست دارد به سلامت جسمی و روانی خودش علاقه مند است، حتما بهداشت روانی فرزند هم برایش مهم و قابل توجه است و تمام تلاشش را به کار می بندد تا در جهت بالا بردن اعتماد به نفس و عزت نفس کودکش نه تنها کوتاهی نکند بلکه برای ارتقاع آن تلاش های لازم را به عمل آورد.

باید بدانیم در مرحله اولیه و مهم محبت به کودکانمان را فراموش نکنیم، به کودکانمان بگوییم که دوستشان داریم، چون فرزندان تشنه شنیدن کلمات محبت آمیز هستند، چرا که آنان خودشان را مانند پرنسس در کنار و آغوش والدین شان تصور می کنند، به همه حرف ها و حرکات اطرافیان به خصوص والدین توجه دارند و این رفتارها در ذهنشان و حتی در عمق ناخودآگاهشان ماندگار می‌شود که ممکن است گاهی به شکل های مختلف در رفتار و حرکاتشان ظاهر شود.

این را بدانید گاهی عصبانیت کودکان بی دلیل نیست، پس بسیار مهم است که به حرف هایشان خوب گوش کنیم، چرا که این کار ما در نظرشان نشانه اهمیت دادن به آنهاست، از همان اوایل زندگی به خوبی هایشان اهمیت داده و نقاط مثبت رفتاری و شخصیتی را بزرگ نشان دهید، این بازخورد شما بی شک در تقویت اعتماد بنفس کودکتان تاثیر گذار خواهد بود.

شب‌ها مدتی را در کنارشان بگذرانید، برایشان قصه بگویید چون شب زمان آرامش است آنها در این زمان انرژی مثبت زیادی را می توانند از ما بگیرند و خواب راحتی داشته باشند، اختلال خواب برای آنها بوجود نمی‌آید .

سعی کنید اشتباهاتشان را راحت ببخشید، مهم است که اگر اشتباه از سوی شما سر زده باشد راحت از او عذر خواهی کنید، تا او عذرخواهی کردن را بیاموزد و اشتباهش را پذیرا باشد، هیچ‌گاه فرزندانتان را با دیگران مقایسه نکنید، هر کودکی توانایی های خاص خودش را دارد پس باید توانایی‌ها و تفاوت‌های فردی آنها را در نظر داشته باشیم و مطابق با آنها برایشان تکلیف در نظر بگیریم.

در تمام مراحل زندگی، به اندازه توانمندی و استعدادش از او کار بخواهید، چرا که گاهی بیش از توان خواستن ممکن است بچه ها را دچار چالش و مشکلات دیگری کند، دنبال دلیل برای بوسیدن، بغل کردن و محبت کردن به فرزند تان نباشید، فرزندتان را تهدید نکنید و بگذارید فرزندانتان در کنار شما احساس آرامش را تجربه کنند، با آنها بازی و به تفریحات سالم و سازنده وادارشان کنید و در بازی ها و تفریحات به او بگویید که من می دانم از عهده‌ انجام آن بر می آیی و در انجام کارها ضمن راهنمایی بگذارید خود فکر کند و تصمیم بگیرد تا به او القای بینش هم داشته باشید.

هیچ‌گاه فرزندانتان را با الفاظ رکیک صدا نزنید که پیامدهای زیانباری را به دنبال خواهد داشت، مثلا اینکه بخاطر یک رفتار خاص، یک خصلت را به کودک نسبت می دهند و گاهی کودکان را حواس پرت یا دست و پا چلفتی می خوانیم، با این کار ما متاسفانه کودکان به این باور می رسند که واقعا همین گونه اند و سعی می کنند همان رفتار را تجربه کنند و بعضی موارد این رفتار در زندگی روزانه و به طور کلی در شخصیتشان هم تثبیت و در رفتارشان هم نهادینه می شود، این مسئله اصلا به نفع سلامت روان و شخصیت و رفتارکودکان عزیز نیست و مشکلات عدیده‌ای از جمله کمبود اعتماد به نفس را به دنبال دارد.

خوب است به کودک اجازه صحبت کردن دهیم، تا با آرامش حرف هایش را بگوید، سخن های ناگفته در دلش نماند و تبدیل به عقده های نگفته نشود و در وسط صحبت هایش داد نزنید، که گاهی بعضی از کودکان دچار تنش های زیادی می شوند مثل پیدا شدن لکنت در صحبت کردن و گاهی بعضی از آنها دیگر نمی خواهند در هیچ جایی حرف بزنند.

همه رفتارهای خودآگاه و ناخودآگاه شما در رفتارشان ظاهر می شود و سازنده شخصیت آینده کودکان است، رفتار ماست که پایه گذار اولیه تاثیر گذاری مهم و اصلی در اعتماد به نفس و عزت نفس کودکان است و یا موجب کمبود اعتماد به نفس خواهد شد.

 

تهیه و تنظیم: رقیه یوسفی؛ کارشناس مرکز مشاوره آرامش مازندران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون