نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/25      9:44:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:338


نسخه چاپی
درآمدی بر خطرات بدحجابی و تاثیر آن در جامعه
گروه اجتماعی - بی حجابی یا بدحجابی یکی از ناهنجاری های اجتماعی است، معضلی که خطری جدی برای فرهنگ، اعتقادات و روح جمعی جامعه محسوب می شود.

بدحجابی، یکی از معضلات و ناهنجاری های جدی جامعه ما در عصر کنونی به شمار می رود که می طلبد با نگاهی دقیق تر، علل بروز و راهکار های پیشگیری و مهار آن مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

شریعت اسلامی جایگاه ویژه ای برای رعایت حجاب و پوشش صحیح و اصولی قائل شده است. جلوگیری از فساد و فحشا، تحریک افسار گسیخته غریزه جنسی، ارزش نهادن به کرامت انسانی و جلوگیری از نگاه جنسیتی ابزار گونه به زن، حفظ بنیان خانواده و ایجاد آرامش روانی در سطح جامعه از مولفه های حائز اهمیتی محسوب می‌شود که اهمیت حجاب را از نگاه اسلام مضاعف کرده است.

با نگاهی اجمالی به کتب تاریخی و فرهنگی پیشینیان، به راحتی می‌توان دریافت که این اصل ارزشی منحصر به نظام و شریعت اسلامی نمی‌شود بلکه پیش از اسلام و در قرون و سده های بسیار دور نیز، حجاب امری پسندیده به شمار می رفته که به تعبیر امروزی ها در زمره عرف و هنجارهای اجتماعی قرار داشته است.

حجاب در عصر جاهلیت عرب دوران پیش از اسلام، یهودیت، مسیحیت، هند و ایران باستان، از نمونه مواردی است که موید صحت و سقم این ادعاست.

در این زمینه، کتاب حجاب شهید مطهری از آثاری محسوب می‌شود که در آن به اهمیت حجاب در ادوار عصر جاهلیت عرب، دوران پیش از اسلام، یهودیت، مسیحیت، هند و ایران باستان تاکید شده و با بررسی آن می‌توان دریافت که این مولفه ارزشی در چارچوب زمانی خاص و یا دوران معاصر نمی‌گنجد و در واقع این اصل ارزشی از قدمتی دیرینه در تاریخ فرهنگ ملل و ادیان برخوردار است.

اسد الله محمدی نیا در کتاب "به بهشت جوانان" به تاریخچه حجاب در آسیا، آفریقا، هند و اقیانوسیه، عربستان، یونان روم، چین و حتی مردم غیر متمدن در قرون بسیار دور اشاراتی مفصل دارد که حاکی از اهمیت آن در فرهنگ و طبقه های اجتماعی دوران پیشینیان است.

برخی از کارشناسان، حجاب را امری فطری می دانند که در ذات بشری نهفته است و به واقع پوست اندازی و تحولات ارزشی، عقیدتی و اجتماعی باعث شده که بدحجابی یا بی‌حجابی در ملکه ذهن برخی افراد و جوامع ساخته و پرداخته شود و آنها را ارزش‌های فطری خود دور سازد.

فلسفه حجاب چیست؟

فارغ از مسائل شرعی و دینی که به کرات شنیده شده، مولفه حجاب از توجیهات و ادله منطقی و عقلانی قوی برخوردار است و تجربه نیز ثابت کرده بی قید و بندی در پوشش و لباس چه تبعات و عوارض مخاطره آمیز و جبران ناپذیری را برای جوامع به همراه دارد.

انسجام و استحکام خانواده یکی از اصلی ترین مزایای حجاب و پوشش اصولی است. بطور طبیعی فرد بی حجاب بیشتر در معرض آسیب‌ها و نگاه‌های گزنده و رفتارهای ناشی از غرایز جنسی قرار دارد و در چنین بستر و شرایطی، ضریب لغزش های احتمالی در او به نحو قابل توجهی افزایش می یابد.

از سوی دیگر چنین افرادی مجال کمتری را برای رشد معنویات و اخلاق در وجود خود پیدا می کنند، زیرا بخش قابل توجهی از زمان، انرژی و حتی توانمندی اقتصادی خود را مصروف ادوات آرایشی و لباس‌های آنچنانی می کنند و این باعث اصطکاک و کندی روند کمال و رشد و تعالی می شود.

حفظ آرامش روانی جامعه از دیگر ثمرات و مزایای حجاب است و با عنایت به اینکه بخش قابل توجهی از فتنه‌ها، توطئه‌ها، تنش‌های عصبی، تعارضات و ناهنجاری‌های اجتماعی با مسائل و غرایز جنسی گره خورده، حفظ حجاب می تواند تا حدود بسیاری بازدارندگی در مقابل چنین ناهنجاری هایی را انسجام بخشد و به واقع سد بزرگی برای انحرافات و نارسایی‌های اخلاقی به شمار می رود.

یک فرد بدحجاب با تردد و عبور و مرور خود در سطح جامعه، آرامش ذهنی و روانی را از عموم و دایره پیرامونی خود سلب می کند و این امر به تدریج پیامدهای زیان باری را برای جامعه به همراه دارد.

ریشه های بد حجابی از زیبایی طلبی تا دگرآزاری

از بُعد جامعه شناختی و روان شناختی دلایل بسیاری را می‌توان برای بدحجابی متصور بود که ضعف ایمان، کسب موقعیت برای جلب توجه و خودنمایی، هوسرانی، فقر فرهنگی، از نمونه های آن به شمار می رود.

دگرآزاری نوعی بیماری روانی است که خود، معلول عوامل روانشناختی بسیاری همچون عقده های حقارتی است و در برخی موارد، زنان را به سمت یک بیماری روانی سوق می‌دهد که آرامش خود را در آزار دیگران جستجو می کنند و اغلب ریشه چنین مواردی از تجربه های تلخ و انتقام جویانه عشقی گذشته، تربیت ناصحیح و غلط و یا حقارت‌های خانوادگی نشأت می گیرد.

در برخی موارد، بالا بردن جذابیت‌های ظاهری برای همسر گزینی و ازدواج است که باعث گرایش برخی دختران به سمت بدحجابی می شود.

برخی جلوه گری و بی حجابی را پلی برای رسیدن به پیوند و ازدواج قلمداد می‌کنند اما زمانی که سنگ بنای ازدواج با مسائل ظاهری و در کوچه و خیابان گذاشته می شود، ضریب دوام و قوام چنین زندگی، مستحکم و قابل اطمینان نخواهد بود، چرا که امکان تکرار شدن آن در آینده نیز وجود دارد.

چه باید کرد؟

بطور یقین رفع بخش قابل توجهی از این معضل اجتماعی با فعالیت های فرهنگی و فرهنگ سازی محقق خواهد شد. همانطور که هجمه فرهنگی در نشر و گسترش چنین ناهنجاری هایی موثر است برای رفع آن نیز باید از کانال‌های فرهنگی ورود کرد.

البته با عنایت به زمان‌بر بودن حصول نتیجه در فعالیت‌های فرهنگی برنامه ریزی های مدون، اصولی و همیاری دستگاه های فعال در عرصه فرهنگی توأم با سعه صدر می تواند در این عرصه خطیر موثر و راه گشا واقع شود.

خانواده، آموزش و پرورش دو رکن اساسی به شمار می روند که بار اصلی تربیت و آموزش را در جامعه به دوش دارند.

در عصری که انفجار اطلاعات، شبکه های مجازی، سایت های اطلاع رسانی، برنامه های ماهواره ای، انبوهی از اطلاعات را به بدنه جامعه و طیف‌های مختلف سنی تزریق می کنند، مدیریت فرهنگی، اصلی تعیین کننده به شمار می رود که باید به نحوی دقیق‌تر به آن پرداخته شود.

و سخن آخر اینکه نباید از نقش معنویات به سادگی چشم پوشید که هر آنچه ارزش‌ها و اعتقادات مذهبی و فرهنگی اصیل، تقویت شود متعاقبا ضریب آسیب ها، لغزش ها و انحرافات نیز با کاهش مواجه خواهد شد و به واقع دو اصل آموزش و معنویات شاخص‌ترین فیلترهایی محسوب می شوند که سره را از ناسره جدا می سازد و باعث تصفیه عناصر زائد از جریان های فکری، عقیدتی و رفتاری سالم خواهد شد.

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ داود عبدالمالکی؛ معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی غرب تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون