نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/25      11:12:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:168


نسخه چاپی
دروغگویی و علل آن در کودکان
گروه اجتماعی- دروغگویی مثل سایر انحرافات اخلاقی و عاطفی علل و انگیزه‌ هایی دارد که در ذیل به آنها می پردازیم.

اکثر والدین از این شکایت دارند که فرزندانشان با وجود اینکه از هیچ گونه کوششی برای تربیت آنها دریغ نکرده اند، اما دروغگو بار آمده یا مغلطه و اغراق می‌کنند.

آنان از این بابت ناراحتند که آدم های متدینی هستند، پرهیزگارند، دروغ نمی‌ گویند، لقمه حرام نمی‌ خورند و برای تربیت صحیح کودکان حتی‌المقدور از تمام امکانات تربیتی استفاده می‌کنند، آنها را از بچه‌ های دروغگو و کم تربیت دور نگه می‌ دارند، برای راستگویی تشویق می‌ کنند، ولی با این وصف چرا دروغگو از آب درمی آیند.

دروغگویی نیز مثل سایر انحرافات اخلاقی و عاطفی، خالی از علت نیست.

عوامل و انگیزه‌ها هستند که کودکان را در مسیر انحرافات قرارمی‌دهند و یا برای سال‌ های بعد و انحرافات عارضی در آنان، زمینه‌ سازی می‌ کنند.

در شرح زیر به چند عامل مهم پرداخته شده است:

1) ناتوانی

دروغگویی مثل سایر انحرافات اخلاقی و عاطفی علل و انگیزه‌ هایی دارد که یکی از آنها ناتوانی است. وقتی که شما کودک را در منزل در حال اسارت و به صورت زندانی نگه داشته اید و آزادی های او را ندانسته از دستش می‌ گیرید و همراه با خشونت هایی که از خود بروز می‌ دهید او را در احساس عجز و ناتوانی غوطه‌ ور می‌ سازید ناچار است که از دست شما و ستمکاری هایی که نسبت به وی روامی‌ دارید بگریزد و امیال و غرایز خود را به نوعی و به هر نحو ممکن ارضا کند و برای این کار ناگزیر است که در مقابل شما به دروغ متوسل شود.

2) ترس از والدین

برخی از والدین رفتار خشونت بارتری با فرزندان خود دارند. به کوچکترین بهانه آنها را کتک می‌ زنند در مقابل دیگران پرخاش و تحقیرشان می‌ کنند به خیال اینکه با خشونت و پرخاش و تنبیه و نیش زبان خواهند توانست جلوی انحرافات روانی کودک را بگیرند.

این گونه خانواده‌ ها باعث می‌ شوند ترس کودک به تدریج ریخته و کارهای خلاف خود را با جرات و جسارت بیشتری انجام دهد یا اینکه والدین را مثل دژخیم چماق به دست بالاتر خود احساس کرده و از ترس آنان بنا به مختصات زمانی و مکانی متوسل به دروغ گردد و کودکی که از ترس و اجبار فرامین والدین را می‌ پذیرد و در این فرمان‌ پذیری هیچگونه علایق عاطفی از خود بروز نمی‌ دهد، پایه‌ های اخلاقی سست و نااستواری خواهد داشت و در غیاب والدین، چون دیگر حضور ندارند برخلاف آنچه را که میل آنها بوده انجام خواهند داد و رفته رفته به طرف فساد اخلاقی که دروغ نیز یکی از آنهاست کشیده شده و به درجات پایین‌ تر انسانی نزول پیدا خواهد کرد.

کودک به خاطر ترس از کتک خوردن و خشونت های والدین، کم‌ کم از آنان فاصله گرفته و خود را جدا احساس می‌کند و گاه گاه در بعضی موارد متوسل به دروغ می‌ شود زیرا احساس می‌ کند که اگر راست بگوید والدین در اثر عصبانیت کتکش خواهند زد.

چوب اجبار و خشونت را کنار بگذارید و اجازه دهید کودک تان با داشتن کمی آزادی عمل و احساس استقلال خود را فرد محترمی در اجتماع خانوادگی به حساب آورد.

3) خودنمایی

بعضی از کودکان به خاطر خودنمایی متوسل به دروغ می‌ شوند. اینان کودکانی هستند که مورد توجه والدین و اطرافیان قرار نمی‌ گیرند، هر کاری می‌ کنند کسی، نیست که مشوقشان باشد و به حسابشان بیاورد و یا لااقل بفهمد که آنان چه کاری می‌ کنند و چه می‌ گویند و چه می‌ خواهند.

پدر یا مادر به علت گرفتاری‌ های شغلی یا مشکلات خانوادگی کاری به کار آنان ندارند و گوششان به حرف آنان بدهکار نیست.

در این حالت که حرف ها یا کارهایش مورد پسند والدین یا اطرافیان نیست و به ناچار برای خودنمایی هرچه بیشتر متوسل به دروغ و مغلطه و اغراق شود.

گاه دروغگوهای چنان شاخداری می‌ گویند که موجب تحریکات منفی عصبی والدین می‌شود و گاه، کارهایی را به دروغ به خود نسبت می‌ دهد که از خود قهرمانی بسازد تا بدین وسیله بتواند توجه اطرافیان را به خود جلب نماید و گاه واقعا دست به کارهای خطرناکی می‌ زند که با جثه و سن و سالش جور درنمی‌آید.

آنچه که مسلم است اینها همه به خاطر خودنمایی و جلب توجه والدین و اطرافیانی است که اعتنایی به کودک ندارند.

بنابراین بهتر است:

- والدین برای انجام کاری که از فرزندشان می‌ خواهند قبل از آن که متوسل به جبر و خشونت شوند میل انجام کار را در دل کودک برانگیزانند تا در چنین صورتی لزوم خشونت نیز از بین رود.

- کودکان را محترم بدانیم.

- به حرف های آنها هرچند که بیجا و بی‌موقع هم باشد گوش فرا دهیم.

- کارهایی را که هر چند به ظاهر کوچک انجام می‌ دهند به دیده تحسین و تکریم بنگریم.

- مشوقشان باشیم تا بعدها کارهای بزرگتر و بهتری انجام دهند.

- هر از چندگاه و به مناسبت های مختلف در پیش دیگران تعریف و تمجید تشویق آمیزی از آنها انجام دهیم.


مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آرامش معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون