نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/25      13:56:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:294


نسخه چاپی
اهمیت و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر
گروه اجتماعی -امر به معروف و نهی از منکر یکی از اصول عملی اسلام است و چنان اهمیتی دارد که درتعابیر دینی ما به عنوان «برترین فریضه» از آن یاد شده است .
 

حضرت علی (علیه السلام) درباره امر به معروف و نهی از منکر می فرمایند: «همه کارهای خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر چون قطره ای از دریای عمیق است .» اما واقعیت این است که این فریضه در جامعه ما مهجور مانده و در واقع، گذشته از اینکه نهاد و قدرتی برای ضمانت اجرایی شدن آن به طور رسمی وجود ندارد، اساسأ اینکه مسئله امر به معروف و نهی از منکر تا حدودی از فکر و ذهن مسلمین خارج شده و آن معنای وسیع خود را ازدست داده است و صرفأ محدود به یک سلسله مسائل عبادی شده که باز هم به آن، باید و شاید عمل نمی شود.

امر به معروف و نهی از منکر هرچند که یک امر اجتماعی است، اما عواقب آن متوجه تک تک افراد جامعه می شود؛ چرا که تا محیط اصلاح نشود فرد توفیق صد در صد نمی یابد. در واقع صلاح و فساد اجتماعی به اجرا یا عدم اجرای این اصل بستگی دارد، بنابراین نباید نقش تأثیر گذار امر به معروف و نهی از منکر در کاهش آسیب های اجتماعی نادیده گرفته شود.

جامعه به مثابه کشتی می ماند که اگر فردی بخواهد کشتی را سوراخ کند و بقیه مانع کار او نشوند همگی غرق می شوند، بنابراین اگر فردی مرتکب گناهی در انظار عمومی شود هم خودش آسیب می بیند و هم جامعه را به سوی فساد و تباهی می کشاند .

خداوند متعال در قرآن کریم به زیبایی این مسئله را بیان نموده آنجا که می فرماید : «مردان و زنان مومن همه یاور و دوستدار یکدیگرند ، خلق را به کار نیکو وادار و از کار زشت منع می کنند. »(توبه،71)

خداوند در این آیه لازمه «ایمان حقیقی» را علاقه به سرنوشت یکدیگر بیان نموده و لازمه ی این علاقه را امر به معروف و نهی از منکر دانسته است؛ چرا که با حمایت و پشتیبانی اجرای این فریضه، همگانی شدن آن در همه سطوح جامعه را در پی خواهد داشت که اگر این مهم صورت گیرد دیگر جایی برای ارتکاب گناه یا تخلف در جامعه باقی نمی ماند و قبل از آنکه با عاملان منکر برخورد شود رفتار آنها اصلاح خواهد شد.

نتایج و مزایای فردی امر به معروف و نهی از منکر

مکمل دیگر فرایض انسان است. چرا که در قرآن بارها این عمل در کنار سایر واجبات مانند خواندن نماز و دادن زکات معرفی شده است. (سوره توبه، آیه 71)

بهره مندی از الطاف خداوندی. هرکس با شمشیر و قدرت برای عزت کلمۀ الله قیام کند، الطاف الهی شامل حال او می شود.

تاثیر در نفس انسان، حضرت علی (علیه السلام) به امام حسن (علیه السلام) فرمودند: «امر به معروف کن تا اهل معرفت باشی.»

نجات از قهر خدا

پیامد ها و نتایج اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر

 • ارزش پیدا کردن امت اسلامی
 • پیوستگی مسلمین به یکدیگر
 • تامین حقوق همگان
 • حفظ نظام اجتماعی سالم
 • سالم نگه داشتن نظام ارزشی و اخلاقی جامعه
 • حیات، پویایی و رشد جامعه اسلامی

عواقب و مضرات ترک امر به معروف و نهی از منکر

 • تسلط ظالمان بر مسلمین. حضرت علی(ع) به امام حسن(ع) سفارش نمودند که «امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید که موجب می شود ظلم بر شما مسلط شود.»
 • عدم استجابت دعا
 • عذاب الهی. امام رضا (علیه السلام) می فرماید: «هرگاه مردم امر به معروف و نهی از منکر را به عهده یکدیگر بگذارند پس برای عذاب الهی منتظر و آماده باشند.»

نتیجه گیری

امر به معروف و نهی از منکر فلسفه حکومت اسلامی است و می بایست از همه ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی کشور برای ترویج و احیای امر به معروف و نهی از منکر استفاده کنیم، چرا که مهمترین آسیب جدی در اجرای این فریضه این است که این مسئله جایگاه خود را در عمل و اجرا از دست بدهد، بنابراین احیای فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد و استفاده از همه ظرفیت ها برای حمایت از این امر مهم ضروری می باشد.

تهیه و تنظیم: سرهنگ "مهرداد حاجی زاده" معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قم


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • اخبار گوناگون