نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/26      16:26:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:158


نسخه چاپی
پیشگیری از جرایم در شبکه های اجتماعی و اعتیاد الکترونیکی
گروه اجتماعی - امروز رایانه و اینترنت و بهره برداری از فضای مجازی در زندگی افراد از چنان جایگاهی برخوردار شده که توانسته بر سراسر زندگی آنها سایه افکند، چنین شرایطی باعث فراهم شدن بستری مساعد برای تولید و پیدایش جرایم سایبری شده است.

 

با توجه به گسترش روز افزون کاربرد فضای مجازی و اینترنت در بین جوانان کشور، تغییر عادات، هنجارها، شیوه و سبک زندگی افراد و همچنین گرایش به زندگی مجازی به جای تقویت مهارت های فردی، اجتماعی و گروهی همچنین شیوع اعتیاد الکترونیکی،  مهمترین معضل و چالش فناوری اطلاعات در عصر حاضر برای سلامت زندگی افراد جامعه می باشد.

آسیب‌ها و جرایم اجتماعی ناشی از آن اعضای جامعه را در رفتار فردی با خانواده و رفتار اجتماعی با دیگر شهروندان و حکومت، متزلزل و متاثر از فرهنگ‌های منحط بیگانه می کند و هنجارها و ارزش های متعالی جامعه رو به زوال رفته، احساس امنیت و آرامش را در جامعه به مخاطره می اندازد.

با بررسی 1200 نمونه جامعه آماری کاربران اینترنت سال 1391، در بین جوانان و دانشجویان استان‌های سمنان، تهران، اصفهان، همدان، مازندران، خراسان رضوی، گلستان و بوشهر به روش غیر آزمایشی و ترکیبی، اعتیاد الکترونیکی، آسیب‌ها و تهدیدهای سبک زندگی در فضای مجازی و اینترنت در بین جوانان کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

تعداد 19/2 درصد از جامعه آماری در موقع پایان دادن به فعالیت اینترنتی خود، احساس کسالت، افسردگی، تنهایی و یا عصبانیت می کنند و 6/30 درصد اظهار داشته اند کنترل میزان استفاده از اینترنت برایشان دشوار است. 7/88 درصد نیز به دلیل استفاده بیش از حد اینترنت، یک رابطه مهم و یا یک فرصت شغلی یا تحصیلی را از دست داده اند. در ادامه نیز 73 درصد از نمونه های پژوهش از اینترنت به عنوان یک وسیله آرامش بخش و فرار از مشکلات استفاده می کنند.   

با پیشرفت تکنولوژی و علم و دستیابی بشر به فن آوری اطلاعات واستفاده از رایانه، انسان عصر حاضر افزون بر دنیای فیزیکی که از زمان خلقت خود با آن مانوس بوده و با شرایط و مقتضیات آن خو گرفته به دنیای جدیدی به نام فضای مجازی پا گذاشته که از ویژگی های متمایزی برخوردار است این فضا توانمندی هایی برای پیشبرد بهینه امور در اختیار دارد که بشر را ناگزیر از به کار گیری بدون تبعیض و فراگیر آن در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، صنعتی، بهداشت و درمان و حتی نظامی کرده است.

انعطاف پذیری و سادگی بی نظیر این فضا در کاربری از یک سو موانع سنی، دانش و مهارت کاربران را برداشته و از سوی دیگر زمینه های انحراف و سوء استفاده بسیاری را نیز فراهم کرده که موجب پیش بینی تدابیر کیفری در این زمینه شده است. از همین رو، با توجه به اینکه تدابیر کیفری همواره کارساز نبوده و مشکلات بسیاری فرا روی تدابیر کیفری وجود دارد، سیاست های پیشگیری از وقوع جرم، متناسب ترین تدبیر در عرصه امنیت اجتماعی است که در این میان پیشگیری اجتماعی در خصوص جرایم رایانه ای هر چند با محدودیت هایی مواجه است یکی از اقدامات مهم در این زمینه محسوب می شود.         

امروز رایانه و اینترنت و بهره برداری از فضای مجازی در زندگی افراد از چنان جایگاهی برخوردار شده که توانسته بر سراسر زندگی آنها سایه افکند، چنین شرایطی باعث فراهم شدن بستری مساعد برای تولید و پیدایش یکسری جرایم شده که موسوم به جرایم سایبری است. این دسته جرایم، برخلاف سایر جرایم، جرم‌هایی غیر ملموس هستند که در محیطی غیر فیزیکی علیه فناوری اطلاعات ارتکاب می یابند.

ویژگی غیر ملموس بودن و ارتکاب در محیطی غیر فیزیکی به موازات دشواری فرایند کشف مکان ارتکاب جرم در جرایم سایبری که گاها متاثر از جنبه های فراملی نیز هست، دستگاه ها و ارگان های مختلف را در مسیر پیشگیری و مقابله با چالش مواجه کرده است.

به نظر می رسد رویکرد انجام اقدامات علمی و فرهنگی همه جانبه در ابعاد مختلف به ویژه در بحث باز تولید فرهنگی و برطرف کردن موانع پیشگیرانه و مقابله ای می تواند ضمن برخورد مناسب با تهدیدات، فضای مجازی را به یک فرصت برای رشد و تعالی جامعه فراهم نماید.

 

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار غلامعباس غلامزاده؛ فرمانده انتظامی چهارمحال و بختیاری


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون