نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/1      9:27:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:121


نسخه چاپی
فرآیندهای تربیتی
گروه اجتماعی - مطالعات نشان داده‌، کودکانی که والدین حمایتگر و گرم‌تری دارند، در بزرگسالی سازگاری بهتری در مشکلات و امور شناختی خواهند داشت.
 

با گذاشتن احترام به کودکتان، به او یاد می‌دهید برای خودش نیز احترام قائل شود؛ کودکان فاقد احترام، برای خود ارزشی قائل نمی‌شوند که این خود باعث می‌شود با دیگران بد رفتاری کنند یا درمعرض موقعیت‌های خطرناک مثل مصرف موادمخدر و روابط نامشروع قرار گیرند. اگر مسئله تربیت کودک به‌درستی انجام شود، احتمال بروز این اتفاقات خیلی کم است. اگر کودک از حرمت به خود، برخوردار باشد، با خودش به‌درستی رفتار می‌کند. او طوری رفتار می‌کند که علائق خود را پرورش دهد و انتخاب‌های خوبی داشته باشد. کودکانی که از سنین پایین احترام به آن‌ها آموزش داده می‌شود، بخشنده، حامی، شاد، موفق، متواضع و با مسئولیت به بار می‌آیند و روابط سالم‌تری خواهند داشت.

حمایت

مطالعات نشان داده‌ است، کودکانی که والدین حمایتگر و گرم‌تری دارند، در بزرگسالی سازگاری بهتری در مشکلات و امور شناختی خواهند داشت. طبق این پژوهش ها کودکانی که در دوران پیش‌دبستانی(در واقع اضطراب‌آور) والدین حمایتگرتری دارند، در آینده هیپوکامپ(اصلی‌ترین قسمت مغز در روند حافظه بلندمدت) بزرگتری خواهند داشت که مستقیما با عملکرد مناسب حافظه در ارتباط است؛ لذا از مهم‌ترین نکات برای تربیت کودک، حامی‌بودن برای او است.

برای تربیت کودک، لازم است فهیم باشید

به‌عنوان یک شنونده خوب، وقت کافی برای کودک‌تان بگذارید و پدر و مادر فهیمی باشید. وقتی کودک درحال رشد است، اینکه بتوانند در مورد مسائل مختلف(مثل کمک به انجام تکالیف، روابط دوستانه یا حتی پرسش در مورد بلوغ) به شما مراجعه کنند، بسیار برای‌شان کمک‌کننده خواهد بود؛ بنابراین گوش شنوای شما می‌تواند تأثیر زیادی در تربیت کودک‌تان داشته باشد. هنگام صحبت با کودکان مراقب جملات خود باشید.

شکیبایی

اگر کودک‌تان روی فرش نو با شیر و کلوچه خرابکاری می‌کند، نفس عمیق بکشید و از یک تا 10 بشمارید؛ اینکه جلوی داد کشیدن‌تان را بگیرید، دشوار است؛ اما راهی برای تربیت کودک است؛ به خود سخت نگیرید. فقط سعی کنید هربار بهتر عمل کنید. پدر و مادر بودن در حقیقت تمرین صبر است و اگر صبر پیشه کنید، هم برای خودتان و هم برای کودک‌تان خوب خواهد بود. با بالابردن صبرتان، شما الگوی خوبی برای کودک‌تان خواهید بود.

تعامل

مطمئن باشید که به‌اندازه کافی با کودک‌‌تان تعامل دارید. سعی کنید از همه‌چیزش، مثل کارها، افکار، عشق‌ها و نفرت‌های‌شان آگاه باشید؛ به این طریق، او می‌فهمد که چقدر برای‌تان مهم است. این پیشنهاد‌ها به شما در برقراری ارتباط با کودک کمک می‌کند؛ وقتی احتمال دارد کودک‌تان حرفی برای گفتن داشته باشد، در دسترس باشید.

مکالمه‌ای را با آن‌ها شروع کنید تا بدانند به آن‌ها اهمیت می‌دهید و سعی کنید بحث را با چیزهایی که در فکرتان دارید آغاز کنید، نه با سؤال. هفته‌ای یک‌بار زمانی برای صحبت دو نفره‌تان تعیین کنید. به علاقه‌مندی‌های کودک‌تان علاقه‌مند شوید.

علاقه خود را به کودک‌تان نشان دهید، اما به حریم او تجاوز نکنید و روی احساسات او تمرکز کنید. اگر فرزندتان از چیزی نگران است، با دقت به او گوش دهید تا بداند به او اهمیت می‌دهید. نظر خود را به او بگویید، ولی به او یاد بدهید که می‌تواند مخالفت هم بکند.

تهیه و تنظیم: مرکز مشاوره آرامش معاونت اجتماعی کرمانشاه


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون