نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/1      9:34:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:393


نسخه چاپی
علل پدید آمدن آسیب های اجتماعی
گروه اجتماعی - آسیب های اجتماعی پدیده هایی هستند که نظم عمومی جامعه را برهم زده و هنجارها را مورد تعرض قرار می دهند.

آسیب های اجتماعی به عنوان اموری که نظم عمومی جامعه را به هم می زنند و هنجارهای آن را مورد تعرض قرار می دهند، بسیار حائز اهمیت هستند چرا که افزایش ناهنجاری ها منجر به بروز بحران شده و نظم اجتماعی را تهدید می کنند.

با توجه به اهمیت آسیب های اجتماعی و روند رو به رشد آن، بی شک مداخله در آسیب‌های اجتماعی نیازمند تفکری جامع است، که فعالیت آن در سطوح مختلف نیاز به پیشگیری، مراقبت و حمایت، قابل توجهی دارد.

علل و عوامل پیدایش آسیب های اجتماعی

مطالعه انحرافات و کجروی های اجتماعی و به اصطلاح، آسیب شناسی اجتماعی، عبارت است از مطالعه و شناخت ریشه های اجتماعی؛ در واقع آسیب شناسی اجتماعی، مطالعه و ریشه‌یابی بی نظمی ها، ناهنجاری ها و آسیب هایی نظیر بیکاری، اعتیاد، فقر، طلاق و… همراه با علل و شیوه های پیشگیری و درمان آنها و نیز مطالعه شرایط بیمارگونه و نابسامانی اجتماعی است.

به عبارت دیگر خاستگاه اختلال ها، بی نظمی ها و نابسامانی های اجتماعی، آسیب شناسی اجتماعی است؛ زیرا اگر در جامعه ای هنجارها مراعات نشود، رفتارها آسیب می بیند؛ یعنی آسیب، زمانی پدید می‌آید که از هنجارهای مقبول اجتماعی تخلفی صورت پذیرد. عدم پای بندی به رفتارهای اجتماعی موجب پیدایش آسیب اجتماعی است.

از سوی دیگر، اگر رفتاری با انتظارات مشترک اعضای جامعه و یا یک گروه یا سازمان اجتماعی سازگار نباشد و بیشتر افراد، آن را ناپسند و یا نادرست تصور کنند، کجروی اجتماعی تلقی می شود. سازمان یا هر جامعه ای، از اعضای خود انتظار دارد که از ارزش ها و هنجارهای خود تبعیت کنند.

اما همواره افرادی در جامعه یافت می شوند که از پاره ای از این هنجارها و ارزش ها تبعیت نمی کنند افرادی که همساز و هماهنگ با ارزش ها و جامعه و یا سازمانی باشند هم‌نوا و یا سازگار و اشخاصی که برخلاف هنجارهای اجتماعی رفتار کنند و بدان‌ها پای‌بند نباشند افرادی ناسازگار می باشند. در واقع کسانی که رفتار انحرافی و نابه‌هنجاری آنان دائمی باشد و زودگذر و گذرا نباشد کجرو یا منحرف نامیده می شود.

ساختار خانواده

هر کدام از ساختارها، شیوه های متفاوت تربیتی و انتظارات متفاوتی از فرزندان خود دارند، که مِن‌جمله می‌توان به ویژگی خانواده بی تفاوت اشاره نمود:

ساختار این خانواده حکایت از فقدان ارزش‌های معنوی، محیط سرد و طرد کننده داشته، به طوری که والدین این فرزندان اهمیتی به آینده آنان نداده و تماشاچیان بی تفاوت رفتارهای فرزندانشان هستند. اینگونه خانواده ها، والدین به علت نرمش محض با کلیه رفتارهای فرزندان به دلیل بی تفاوتی، موافقت کرده و به راحتی تسلیم کارهای آنان می شوند.

بدیهی است، فرزندانِ خانواده هایی از گزند آسیب های اجتماعی مصون خواهند ماند که منطقی‌تر عمل نمایند و فرزندانِ خانواده‌های پُرکار، ارودگاهی، بی تفاوت و گسسته، نوعاً در لب پرتگاهِ سقوط می باشند؛ پس چه خوب است والدین عزیز با هدف سالم سازی فضای منزل به فرمایش مولایمان علی (ع) توجه نمایند:
«آنقدر عمر نداری که همه چیز را یاد بگیری، پس آنقدر یاد بگیر که بتوانی بفهمی و آنقدر عمر نداری که تمام آن چیزهایی را که فهمیده ای عمل کنی پس آنقدر بفهم که بتوانی به آن عمل کنی».

نظام‌های حمایتی خانوادگی

والدینِ جوانانِ بزهکار، در مقایسه با والدینِ جوانانِ غیر بزهکار، عمدتاً در برخورد با رفتارهای فرزندان خود از مهارت کافی برخوردار نیستند. در بسیاری از موارد، والدین عمدتاً وقت خود را خارج از خانه و در محیط کار سپری می‌کنند و خلاء حضور پدر در خانواده، جوانانِ پسر را، از نظام حمایت پدر، در یافتن هویت مردانه محروم می سازد. مواجه شدن پسران با بحران هویت جنسی، که ناشی از غیبت طولانی مدت پدران در خانه می باشد سبب سوق پیدا کردن آنان به رفتارهای پر خطر می شود.

طلاق
مسئله مهمی که در سال‌های اخیر به افزایش آسیب‌های اجتماعی دامن زده است، افزایش آمار طلاق در کشور می‌باشد. براساس آمارهای رسمی از هر ۵ ازدواج یکی به طلاق منجر می شود، باید دید چه عاملی باعث این همه نابسامانی در زندگی شده است.

با توجه به اینکه بحث طلاق، باعث ایجاد جدائی و شکست‌های عاطفی میان همسران در خانواده و فرزندان می شود و در پی آن، افسردگی و عوارض بعد از جدایی را دارد و نیز گرایش به آسیب‌های اجتماعی را افزایش می دهد.

گسیختگی خانوادگی یکی از عوامل مهم در تولید رفتار بزهکارانه است زیرا فرزندان، نه تنها والدین خود را در اثر طلاق از دست می دهند بلکه مراقبت، سرپرستی، کنترل و راهنمایی های آنان را نیز از دست خواهند داد. خانواده‌های تک والدی قادر نیستند الگوهای مناسبی برای فرزندان باشند.

شکاف بین نسل
شکاف نسل بین جوانان و والدین از عوامل خانوادگی مؤثر در بزهکاری جوانان است. منظور از شکاف نسل، فقط فاصله سنی و جسمانی فرزندان با والدین نیست، بلکه در برگیرنده جدایی در ارزش‌ها و هنجارهای جوانان با والدین است که به بیگانه شدن جوانان از والدین منتهی می شود. بیگانه شدن جوانان از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی والدین، آنان را به ارتکاب اعمال نابهنجار و خلاف قانون بر می انگیزد.

 نتیجه

اینکه در جامعه ای وقوع و بروز آسیب‌ها، مذموم و نامطلوب تلقی می شود، همه‌ی نهادهای فرهنگی، آموزشی، قضایی و… برای تلطیف کجروی‌ها، گام فراسو نهند و به ایفای نقش بپردازند، در چنین جامعه ای از شهروندان نیز انتظار می رود تا ضمن شناخت آسیب ها و کج روی‌های اجتماعی، از نهادها و سازمان‌های متولی، بخواهند تا گام ها و اقدامات خویش را در قلمرو حفظ صیانت ارزشی سرعت بخشند و با طرح ها و تدابیر خلاقانه جامعه را تعالی بخشند.

همچنین توجه به آموزش خانواده ها، سرمنشأ برنامه های آموزشی ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی قرار گیرد تا بتوانند منشأ رشد و شکوفایی آسیب‌های اجتماعی را که در خانه و خانواده است با آموزش های صحیح کنترل نموده و فضای خانه را به محل شکوفایی استعدادها و خلوصیت و اخلاق حسنه تبدیل نمایند.

امید است با مجهز کردن خودمان به علم همراه با عمل، فرزندانمان را برای زندگی در عصر پیچیده هزاره سوم آماده سازیم.

تهیه و تنظیم: فرشته عزیز خانی؛ اداره کل مشاوره و مددکاری فرماندهی انتظامی کرمانشاه


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون