نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/1      9:52:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:491


نسخه چاپی
اعتیاد مهترین عامل شکل گیری آسیب‌های اجتماعی
گروه اجتماعی - گرايش به مصرف موادمخدر در نوجوانان و جوانان بيشتر از والدين تحت تأثير همسالان قراردارد، عليرغم اينكه تمركز اصلي در بحث مربوط به رابطه‌ی همسالان در گرايش به مصرف مواد، بر روي اثرات مستقيم اين رابطه است.

 

اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی و از مصادیق عمده انحرافات محسوب می شود. اثر شیوع مصرف مواد مخدر و اعتیاد بر جامعه، آن چنان مخاطره آمیز است که آن را به یکی از مسائل اصلی اجتماعی تبدیل کرده است حتی افزایش بخش زیادی از جرایم در دهه های اخیر به مواد مخدر نسبت داده شده است.

مواد مخدر علاوه بر تأثیری که بر افزایش میزان جرائم و در نتیجه کاهش امنیت شهروندان دارد همه ساله بخش قابل توجهی از منابع انسانی و اقتصادی جوامع را به صورت مستقیم و غیر مستقیم به خود اختصاص می دهد.

سوء مصرف مواد مخدر، به عنوان یک پدیده اجتماعی و از مشکلات سلامتی عصر حاضر به خصوص در گروه سنی 18 تا 29 سال بوده که میزان بالایی از مرگ های زودرس را به خود اختصاص داده است. آنچه امروز در کشور ما تأمل بیشتری را می طلبد.

تغییر گرایش جوانان از مواد مخدر سنتی همچون تریاک و حشیش به سمت مواد مخدر صنعتی نظیر اکستازی، شیشه، کرک و... است. هر چند که میزان شیوع مصرف مواد مخدر صنعتی متفاوت گزارش شده ولی آنچه امروز اهمیت بیشتری پیدا کرده، شروع مصرف زودرس در اوایل جوانی و کمتر از آن می باشد.

براساس نتایج بدست آمده از برآورد اجتماعی سطح اول و مقدماتی در استان خراسان شمالی، اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و سنتی در چند سال اخیر به عنوان یکی از اولویت آسیب‌ها و جرایم معرفی شده است.

در این پژوهش مصاحبه ای با تعدادی از افرادی که به دلیل اعتیاد به کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی شده‌اند به شیوه روایتی بنابه ماهیت مطالعه (ژرفانگر بودن) به صورت هدفمند و گزینشی انجام شده که ضمن اشاره به فرآیند روی آوردن به سمت اعتیاد، به طور جداگانه به زمینه‌ها و عوامل موثر در پدیده اعتیاد و در نهایت پیامدهای آن اشاره شده است.

براساس یافته های بدست آمده از مصاحبه اولیه، مشخص شد که مؤلفه جامعه شناختی با 50 درصد، بیشترین عوامل گرایش جوانان به سمت مواد مخدر بوده و پس از آن عوامل فردی و شخصیتی، دومین مولفه مهم در گرایش جوانان به سمت مواد مخدر بوده است.

مولفه های جامعه شناختی

ارتباط با دوستان ناباب، ترک تحصیل، اعتیاد والدین، موقعیت نامناسب محل سکونت(حاشیه شهر) یا مناطق آلوده، نبود امکانات جهت ادامه تحصیل، خرید و فروش مواد در منزل، سابقه زندان والدین، شب نشینی با دوستان، ازدواج در سن پایین، عدم موفقیت در ازدواج اول، عدم شناخت کافی قبل از ازدواج، اعتیاد والدین همسر، استفاده از مواد جهت روابط بهتر جنسی، ارتباط با جنس مخالف، اختلافات والدین، جدایی والدین، اعتیاد تفننی، فوت همسر، همگی از مولفه های جامعه شناختی است.

مؤلفه های فردی و شخصیتی

کنجکاوی نسبت به مواد مخدر، هیجان طلبی، عدم اعتماد به دوستان، ساده لوحی، بی اطلاعی از مشتقات مواد مخدر مانند ترمادول، نداشتن الگوی مناسب در زندگی، نداشتن شغل مناسب و مهاجرت به کلان شهر، استفاده از مواد مخدر به عنوان دارو و مسکن درد، همگی از مؤلفه های فردی و شخصیتی است.

براساس نتایج بدست آمده از مصاحبه اولیه با دیدگاه‌ها و نظریه های مرتبط، عوامل جامعه شناختی از قبیل ارتباط با دوستان ناباب، موقعیت نامناسب محل زندگی و شب نشینی ها و میهمانی ها با گرایش جوانان به سمت اعتیاد ارتباط دارد.

بر اساس نتایج بدست آمده از مصاحبه ثانویه، مهمترین عوامل مؤثر در گرایش به سمت مواد مخدر در جوانان شهر بجنورد: وجود خًرده فروشان در مناطق حاشیه شهر و دسترسی آسان به مواد مخدر، بیکاری، وضعیت نامناسب محل زندگی(حاشیه نشینی)، اعتیاد والدین، ارتباط با دوستان ناباب و عدم مهارت خود کنترلی می باشد.

نتیجه

گرايش به مصرف مواد مخدر در نوجوانان و جوانان بيش از والدين تحت تأثير همسالان قراردارد عليرغم اينكه تمركز اصلي در بحث مربوط به رابطه‌ی همسالان در گرايش به مصرف مواد بر روي اثرات مستقيم اين رابطه است ولي بايد توجه داشت كه عوامل ديگري چون صميمت دوستان، پايبندي به ارزش‌هاي اجتماعي و پيشرفت تحصيلي نيز مي‌تواند در حفاظت از گرايش به مصرف مواد مخدر اهميت داشته باشد.

در واقع بايد احتمال عليت متقابل و احتمال وجود حلقه‌هاي بازخوردي ميان مصرف مواد مخدر توسط دوستان و مصرف مواد توسط فرد را همواره در نظر گرفت.

نوجواناني كه مصرف كننده مواد مخدر هستند احتمالاً بيشتر با دوستان معتاد ارتباط دارند و اين ارتباط شانس درگيري بيشتر با مواد مخدر و ماندن در وضعيت يك مصرف كننده را افزايش مي‌دهد.

مصرف مواد مخدر توسط والدين با مصرف مواد توسط فرزندان ارتباط دارد چنين ارتباط و انتقالي از جانب والدين به فرزندان شايد ژنتيكي و شايد هم بازتابي از فرآيند الگوبرداري از والدين باشد در حقيقت نه تنها مصرف مواد توسط والدين داراي اهميت است بلكه نگرش‌هاي والدين نسبت به مواد نيز در اين بين ایفای نقش می کند.

یکی از دلایل گرایش جوانان به سمت اعتیاد و مصرف مواد مخدر ناتوانی در مهارت نه گفتن و خودمراقبتی در مقابل فشار گروه یا جامعه است. اگر فرهنگ و مهارت نه گفتن از سنین کودکی تا نوجوانی و... به فرد آموزش داده شود، در این صورت نوجوان و جوان یاد می گیرد که چگونه از خود مراقبت کرده و در برابر فشارهای گروه دوستان و محیط پیرامون (تعارف سیگار یا مواد مخدر) با قاطعیت نه بگوید.

حاشیه نشینی یکی از آسیب‌هایی است که جوانان ما را به سمت اعتیاد می کشاند. در حاشیه شهرها معمولا امکانات رفاهی و خدماتی ضعیف بوده که جولانگاه خًرده فروشان مواد مخدر است.

نداشتن شغل مناسب (بیکاری) از عوامل دیگر گرایش جوانان به سمت اعتیاد است که متاسفانه اکثر جوانان بالاخص افراد تحصیل کرده پس از پایان تحصیلات خود با معضل بیکاری روبرو می شوند. افراد بیکار به جهت رهایی از مشکلات به سمت مواد مخدر روی می آورند.

پیشنهادات بر اساس نتایج هر یافته

از آنجا که یکی از عوامل مؤثر در ارتكاب جرم، بيكاري و فقر مي باشد، مي بايست با برنامه‌ريزي دقيق، كه نياز به عزم ملي دارد، نسبت به اشتغال در جامعه و ريشه كني فقر و بيكاري اقدام لازم و بايسته صورت گيرد.

جلوگيري از مهاجرت هاي بي رويه به شهرهاي بزرگ و جلوگيري از پرداختن جوانان به اشتغال هاي كاذب مثل كوپن فروشي، سيگار فروشي، نوارفروشي و... .

نظارت جدّي والدين نسبت به دوست‌يابي فرزندان و رفتارها و عملکرد آنان و همچنین دوستی با فرزندان.

ایجاد مراکز مشاوره و نجات در محلات، ادارات، پارک ها، ایستگاه­‌های راه آهن، پایانه ها، مدارس، دانشگاه­‌ها و پادگان‌­ها به طور شبانه‌روزی با استفاده از کارشناسان مجرب در حوزه های علمی.

توزیع عادلانه امکانات و خدمات موجود در جامعه و استفاده برابر تمامی اعضای جامعه از فرصت های مشروع می‌تواند گامی در جهت مقابله با کج­روی‌­های اجتماعی مثل اعتیاد باشد.

تأکید بر اهمیت کار و تلاش فردی جهت رسیدن به موقعیت های بالای اجتماعی و اقتصادی و مقابله با فرصت های نامشروع می تواند گامی مؤثر در راستای ایجاد جامعه ای پویا و متعادل باشد.

تقويت اعتقادات فرزند، به ويژه در كودكي و نوجواني، در كنار پاي‌بندي عملي والدين به آموزه هاي ديني و تلاش در جهت تعیین سیاست‌های قانونی قاطع مبارزه با مصرف، فروش و تولید مواد اعتیادآور.

تأکید بر مهارت‌های زندگی مانند حل مسئله، مقاومت در برابر فشار همسالان، ایجاد و توسعه دوستی‌های سالم، رویارویی و کنار آمدن با استرس.

نقد و نظارت مستمر بر عملکرد و مدیریت سازمان‌های ذی‌ربط در امر مبارزه با مواد مخدر و عدم اکتفا به رویکرد محض نیروی انتظامی.

اتخاذ و ترویج رویکرد فرهنگی-اجتماعی در مقابله با پدیده اعتیاد به مواد مخدر و ایجاد تغییرات و اصلاحات ساختاری در ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای کنترل عوامل کلان اعتیاد در جامعه.

گسترش و عملیاتی کردن طرح های ضربتی اشتغال و کاهش نرخ بی­کاری در جامعه و تأسیس پژوهش­گاه ویژه اعتیاد و کاهش تقاضای موادمخدر.

کنترل مهاجرت از روستا به شهر و جذب افراد حاشیه‌ای و جدا شده از متن جامعه و فعال نمودن و گسترش سازمان‌های غیر دولتی برای مبارزه با معظل اعتیاد.

تهیه و تنظیم: سرگرد حسین عاملی؛ کارشناس ارشد برآورد اجتماعی فرماندهی انتظامی خراسان شمالی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون