نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/2      11:51:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:202


نسخه چاپی
جنگ نرم از نگاه بنیانگذار انقلاب و مقام معظم رهبری
گروه اجتماعی - به اعتقاد امام خمینی(ره) یکی از راه های مهمی که دشمن از طریق آن جهت ضربه زدن به اسلام و انقلاب اسلامی اقدام می کند، استفاده از روش های جنگ نرم است.
 

مفهوم جنگ نرم

امروزه به واسطه رشد روزافزون وسایل ارتباط جمعی از قبیل اینترنت و ماهواره معادلات گذشته در تنظیم روابط بین کشورها تا حدود زیادی به هم خورده و جای خود را به معادلات جدیدی سپرده و به کارگیری مستقیم زور برای رسیدن به هدف، جای خود را به شیوه های نوین القاء تفکرات برای مداخله در امور داخلی کشورها داده است.

هر چند از وضع اصطلاح قدرت نرم و جنگ نرم مدت طولانی نمی گذرد ولی در واقع این فرایند از نخستین روزهای حیات اجتماعی بشر وجود داشته است و اعمالگران قدرت در کنار شکل سخت خود؛ از روش های نرم ولی ژرف هم برای تاثیرگذاری بهره می برده اند.

اصولاًجنگ هایی که از نوع نظامی است و از وسایل و ادوات نظامی در آن استفاده می شود، به عنوان جنگ سخت(Hard War) مشهور است. ولی اگر در این جنگ از وسایل و ادوات و کالاهای فکری و فرهنگی استفاده شود، اصطلاحاً به آن جنگ نرم(Soft War) اطلاق می‌کنند. بنابراین شاخصه جنگ نرم، استفاده از ابزارهای فکری و فرهنگی است.

جنگ نرم از نگاه امام خميني(ره)

پیشوای بزرگ امت همواره تاکید داشتند، صحنه مبارزه حق و باطل منحصر به میدان های جنگ نظامی نیست، بلکه فضاهای علمی و آموزشی و مراکز رسانه ای، مهمترین صحنه های تقابل دو گروه حق و باطل اند.

امام راحل در تبیین دقیق خود از صحنه نبرد فوق روشنفکرمآبان خودفروخته و متحجرین خشک مغز و متعصب را مهمترین گروه ها برای سوء استفاده دشمن به عنوان عوامل جنگ نرم می دانند.

در اندیشه امام دشمن با تاثیر گذاری بر این دو گروه، از هر یک به نوعی در خصوص ضربه زدن به کلیت باورهای اسلامی مردم استفاده می کنند. از گروه اول به عنوان ابزار ستیزه با باورهای عمیق دینی مردم و از گروه دوم به غرض زیر سوال بردن مبانی دینی و اعتقادی استفاده ابزاری صورت می گیرد.

به اعتقاد امام خمینی(ره) یکی از راه های مهمی که دشمن از طریق آن جهت ضربه زدن به اسلام و انقلاب اسلامی اقدام می کند، استفاده از روش های جنگ نرم است.

ایشان در یکی از سخنرانی های خود یاد آوری می کنند: «آمریکا با زور سرنیزه به میدان نمی آید، بلکه با قلم به میدان می آید»" و به این ترتیب شیوه جنگ غرب علیه اسلام را پیش بینی می کند. ایشان همچنین در جای دیگری تذکری به دوستان انقلاب اسلامی خاطر نشان می کند، نباید از قدرت نظامی دشمن ترسید: «عزیزان، ما از محاصره اقتصادى نمی‌‏ترسیم، ما از دخالت نظامى نمی ترسیم، آن چیزی كه ما را می‌ترساند، وابستگى فرهنگى است، ما از دانشگاه استعمارى می ترسیم» این رهبر فرزانه ایجاد وابستگی شدید فرهنگی به غرب را مهمترین هدف دشمن از راه اندازی جنگ نرم عنوان می کند.

جنگ نرم در نگاه مقام معظم رهبري(مدظله العالی)

مقام معظم رهبري(مدظله العالی) جنگ نرم را صحنه رویارویی دروغ های بزرگ با واقعیت‌های تردید ناپذیر عنوان مي‌كنند. ايشان مي فرمايند: «جنگ نرم یعنى ایجاد تردید در دل‌ها و ذهن‌هاى مردم. رهبر معظم انقلاب بيان مي‌دارند: یكى از ابزارها در جنگ نرم این است كه مردم را در یك جامعه نسبت به یكدیگر بدبین كنند.»

ايشان مي فرمايند: «در جنگ روانى و آنچه كه امروز به او جنگ نرم گفته میشود در دنیا، دشمن به سراغ سنگرهاى معنوى مى‌‌آید كه آنها را منهدم كند.»

حضرت آيت الله امام خامنه‌اي در خصوص راهكار مقابله با جنگ نرم بيان مي دارند: «برای مقابله اصولی و برنامه‌ریزی شده با این تهاجم دشمن، لازم است مدیریت متمرکز و هدایت کننده ای در امور فرهنگی به وجود آید».

ايشان تاكيد مي كنند: «کار فرهنگی در ایران اسلامی مسئله ای است که نمی توان لحظه ای از آن غفلت کرد.»

مقام معظم رهبري(مدظله العالی) اولویت اصلی امروز کشور را مقابله با جنگ نرم دشمن عنوان مي‌دارند و مي‌فرمايند: «در این جنگ، وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود.»

راهكارهاي مقابله با جنگ نرم از نگاه مقام معظم رهبري(مدظله العالی)

1- تقویت و پربار کردن فعالیت های فرهنگی و هنری

از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، نیروهای فرهنگی نقش بسیار حساس و مهمی در باورسازی وجود تهاجم فرهنگی و مقابله با آن را دارند.

2- اتحاد مردم و جریان های سیاسی و دوری از اختلاف و تردید و بدبینی

مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: «دشمن در جنگ نرم تلاش دارد با استفاده از ابزارهای فرهنگی و ارتباطاتی پیشرفته و با شایعه و دروغ پراکنی و استفاده از برخی بهانه ها، میان آحاد مردم تردید، بدبینی، و اختلاف ایجاد کند... به کسانی که بدنبال مصالح کشور هستند، توصیه می کنم، از این اختلاف‌های جزئی، و غیراصولی صرف‌نظر کنند.»

3- امید به آینده و دیدی خوش‌بینانه همراه با اعتماد به نفس به دور از ناامیدی

ایشان در این رابطه به طور صریح در دیدار با نخبگان می فرمایند: «عزیزان من! شرط اصلى فعالیت درست شما در این جبهه‏‌ى جنگ نرم، یکى ‏اش نگاه خوشبینانه و امیدوارانه است. اگر نگاه نومیدانه شد، نگاه بدبینانه شد، نگاه (چه فایده‏اى دارد) شد، به دنبالش بى ‏عملى، به دنبالش بى ‏تحرکى، به دنبالش انزواء است؛ مطلقاً دیگر حرکتى وجود نخواهد داشت؛ همانى است که دشمن می خواهد.»

4- راه اندازی کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه پردازی آزاد

مقام معظم هبری (مدظله العالی) در این زمینه می فرمایند: «بهترین زمینه برای ایجاد فضای اظهارنظر آزاد، تسریع در راه اندازی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه ها است».

5- بصیرت آحاد جامعه و به ویژه نخبگان

یکی از مهم‌ترین راهبرد های ارائه شده و مورد تاکید مقام معظم رهبری، برای مقابله با جنگ نرم، «بصیرت» آحاد جامعه به‌ویژه خواص و نخبگان است. ايشان مي فرمايند: «... اگر بصیرت نباشد، انسان حتی با نیت خوب ممکن است گمراه شود و در راه بد قدم بگذارد.»

6- ایستادگی و عدم سازش در برابر دشمنان انقلاب و نظام اسلامی

شاید بتوان صلابت و ایستادگی حضرت امام ، مقام معظم رهبری و ملت ایران اسلامی را بر سر ارزش ها، رمز موفقیت نظام در مهار جنگ نرم دشمنان دانست. رهبر معظم انقلاب در این رابطه می فرمایند: «به صراحت اعلام می کنیم ما با استکبار و نظام سلطه و تسلط چند کشور بر جهان مخالفیم و نخواهیم گذاشت این چند دولت با سرنوشت دنیا بازی کنند.»

 

منابع

1- وصت نامه الهی-سیاسی امام خمینی (قدس سره)

2- صحیفه نور (بیانات، پیام ها و اطلاعیه های امام خمینی (ره))

3- پایگاه ارتباطی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

 

تهیه و تنظیم: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی؛ فرمانده انتظامی اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون