نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/2      12:2:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:153


نسخه چاپی
نقش مؤلفه‌های اجتماعی در کاهش بزهکاری و پیشگیری ازجرم
گروه اجتماعی - بزهکاری به عنوان یک پدیده جهانی شناخته می‌شود، مسأله‌ای که بشر با همه قدرت، مهارت و ابتکار خود تاکنون نتوانسته است در مبارزه با آن پیروز شود.
 

بزهکاری یکی از معضلات موجود در زندگی جمعی است، جامعه نقش مؤثر و فعالی در پرورش بزهکار و وقوع بزه دارد چون هر اجتماع، بزهکاران مخصوص به خود را داراست، منشأ این تفاوت را باید در ساختارهای اجتماعی و نابسامانی­ های اقتصادی جست و جو کرد که در صورت وجود بستر مکانی و زمانی مساعد، زمینه بروز جرم و تکرار آن را فراهم می کند.

در عصر حاضر بدلیل پیچیدگی و گستردگی جوامع، بزهکاری به عنوان یک پدیده جهانی شناخته می شود، مسئله‌ای که بشر با همه قدرت، مهارت و ابتکار خود تاکنون نتوانسته است در مبارزه با آن پیروز شود و از ازدیاد سرسام‌آور بزهکاری پیشگیری کند.

هدف از پيشگيري، كاهش احتمال وقوع جرم در آينده است و لذا به طور منطقی پیشگیری بر درمان مقدم است؛ به اين دليل كه در سالم سازي جامعه نقش سازنده‌اي دارد و هزينه هاي آن به مراتب كمتر از درمان است و سياست هاي پيشگيرانه غير كيفري از جرم، شامل پيشگيري وضعي و اجتماعي از جرم است، که در ذیل به چند نمونه از سیاست های پیشگیری اجتماعی اشاره می شود:

مشارکت اجتماعی

پيشگيري اجتماعي از جرم، يك جريان دو طرفه است به اين معنا كه هم نهادهاي رسمي جامعه و هم مردم در آن نقش سازنده و تأثيرگذاري دارند، لذا به منظور افزایش امکان پیشگیری از جرم و کاهش نرخ بزهکاری در درجه اول نیازمند مشارکت اجتماعی همه شهروندان در پیشگیری از جرم است .

بدون آگاهی مردم از اهداف پیشگیری و بدون شرکت تمامی مردم، پیشگیری از طریق سایر مؤلفه های اجتماعی عملی نمی شود، از این رو جهت تقویت مشارکت اجتماعی می توان با برگزاری جشن­های بومی، ملی و مذهبی، برپایی همایش ها و به صحنه کشیدن مردم برای کارهای جمعی و عمومی گام های مؤثری در این زمینه برداشت.

تعلق مکانی

یکی دیگر از مولفه های پیشگیری اجتماعی از جرم، تعلق مکانی است، در این مولفه طبق نظریه (CPTED) هرچه تعلق مکانی در یک محله بالاتر باشد موجب کاهش یافتن فرصت­‌های مجرمانه می­ شود که با رواج حس مشارکت، می‌توان احساس تعلق را در بین اهالی تعالی داد.

آگاهی اجتماعی

افزایش آگاهی اجتماعی و تقویت احساس امنیت با استفاده از رسانه­ ها به عنوان یکی دیگر از این مولفه هاست که نتایج تحقیقات نشان داده است، بین میزان استفاده از رسانه‌ها و افزایش آگاهی‌های اجتماعی و احساس امنیت رابطه معنی داری وجود دارد­، بدین معنا که هر چه میزان آگاهی‌­های اجتماعی بیشتر باشد، احساس امنیت اجتماعی افزایش می یابد.

اعتماد اجتماعی

نکته دیگری که در پیشگیری از جرم بر آن تاکید می شود، افزایش اعتماد اجتماعی است که با بهبود سرمایه اجتماعی محقق می شود که با استفاده از سازو­کارهای فرهنگی و اجتماعی علاوه بر گسترش تعاملات اجتماعی مؤثر و حفظ نظم اجتماعی می‌­توان سطح اعتماد اجتماعی را بالا برد.

اما علاوه بر ساز و کارهای فرهنگی و اجتماعی، یکی از راه کارهای ارتقای سطح اعتماد اجتماعی این است که مسؤلان شهری به وعده­ های خود جامه عمل بپوشانند که این امر باعث بهبود اعتماد اجتماعی در جامعه می­ شود.

علاوه بر تمامی این مؤلفه های ذکر شده، افزایش سطح انسجام اجتماعی با استفاده از توانمندی های آموزشی مانند، مدارس و دانشگاه ها، صدا و سیما، شناسایی افراد محتاج و خانواده‌هایی که در معرض آسیب اجتماعی قرار دارند، جلب مشارکت مردمی برای تقویت حس مشارکت می توان انسجام اجتماعی در جامعه بهبود بخشید.

در پایان می‌توان گفت؛ از میان مؤلفه های اجتماعی، مؤلفه های روابط اجتماعی، انسجام اجتماعی، اعتماد اجتماعی، مشارکت اجتماعی و تعلق مکانی در وضعیت مطلوبتری قرار دارند.

نویسنده: سردارسیدمحمود میرفیضی؛ فرمانده انتظامی مازندران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون