نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/3      8:47:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:464


نسخه چاپی
اعتبار پليس، محور اعتماد شهروندان
گروه اجتماعي - اعتبار پليس ضامن و محور اعتماد شهروندان است و هر آن چه بكوشيم با احساس مسئوليت و تعهد، اخلاق مداري، حرفه اي گرايي، روزآمدي و كارآمدي، اعتبار خود را افزايش دهيم از سطح اعتماد بيشتري در نزد شهروندان برخوردار خواهيم شد.

 

جامعه محوري پليس، ايده و تفكر و چارچوبي است كه با نهادينه شدن در انديشه و نگاه فرماندهان و مسئولان نيروي انتظامي توسعه و تحول عميق و گسترده اي را در رفتار و ساختار كاركنان اين سازمان خدمتگزار و مسئول نظم و امنيت جامعه در پي داشته است.  

پليس جامعه محور، متعهد است كه با قوه خلاقيت و ابتكار، روحيه فعال و پويا و با بهره مندي از مشاركت هاي هدفمند و تعاملات تعريف شده با جامعه، راهبردها و خط و مشي‌هايي را به كار گيرد كه منجر به كنترل مؤثر و كارآمد جرایم، ارتقاي سطح خودآگاهي و خودكنترلي در افراد جامعه و توسعه كيفيت زندگي و تامين سلامت اجتماعي بشود.

در اين تفكر، هيچ شكاف و فاصله اي بين مردم و پليس  وجود انتزاعي و عيني ندارد و سطحي از حرفه‌اي گرايي و اخلاق مداري و علمي نگري را نمايان مي سازد  كه مردم، خادمان نظم و امنيت  را يار مهربان، همراه هميشه پاسبان و پاسدار شجاع حريم ارزش‌ها، هنجارها و اصول و اقتدار جامعه خود مي دانند.

آن چه در بيش از دو دهه طرح تفكر پليس جامعه محور و رويكردهاي نوين اجتماعي پليس  به وضوح ديده مي شود سياست گذاري، برنامه ريزي و تلاش براي ارتقاي كارآمدي و اثر بخشي سازمان در بستر ارتقاي سطح كيفي آموزش‌هاي علمي و دانش  تخصصي و همچنين توجه ويژه به آموزش هاي ضمن خدمت براي تعالي و استانداردسازي رفتار كاركنان انتظامي است  تا هم‌تراز با تغيرات سريع و فزاينده در عصر انفجار اطلاعات، پليس نيز به روز، كاربلد و كارآمد باشد.

در اين عرصه، نيروي انتظامي بسترهاي مناسبي را براي توسعه نظام پيشنهادات و از سوي ديگر رشد نظام ارزيابي و نظارت هاي دقيق و علمي بر پايه ارتقاي روحيه ايماني و اخلاقي كاركنان خود ايجاد كرده و به نتايج ارزنده و مثبتي نيز دست يافته است.

در كنار تلاش و برنامه ريزي براي مهارت اندوزي و فراگيري دانش تخصصي و حرفه اي گرايي در نيروي انتظامي، آنچه به عنوان يك زير ساخت بسيار مهم براي جلب مشاركت هاي مردمي و احساس مسئوليت شهروندان در ايفاي نقش خود در توليد، برقراري و پايداري نظم و امنيت بسيار موثر و سازنده بوده توجه به اصل آموزش هاي همگاني، برآوردهاي اجتماعي دقيق و نياز سنجي شده، مشاوره هاي فعال و اطلاع رساني گسترده و شفاف است.

 بر اين اساس، اقتدار پليس در مهارت و توانايي هاي او براي اقناع جامعه و برآورده ساختن انتظارات و مطالبات و خواسته هاي افكار عمومي تعريف مي شود و هرچه اين فرآيند بيشتر بر نظم و انضباط و قانون و اخلاق استوار باشد، چهره با كفايت و شايسته پليس را نمايان‌تر ساخته و درجه اعتبار اين نيروي خدمتگزار افزايش مي يابد.

اعتبار پليس ضامن و محور اعتماد شهروندان است و هر آن چه بكوشيم در هر مرتبه و جايگاه و رتبه و مسئوليتي كه هستيم با احساس مسئوليت و تعهد، اخلاق مداري و حرفه اي گرايي و روزآمدي و كارآمدي، اعتبار خود را افزايش دهيم از سطح اعتماد بيشتري در نزد شهروندان برخوردار خواهيم شد و با پيشگيري‌هاي آگاهانه مردمي و حضور و همراهي آنها در برقراري نظم و انضباط و پي گيري جرايم، هزينه هاي انجام تكاليف ذاتي و قانوني ماموريت هاي متنوع و پيچيده پليس كاهش خواهد يافت.

اين كه شهروندان به عنوان سرمايه هاي اجتماعي پليس، اهميت و جايگاه نقش خود را در توليد و برقراري نظم و امنيت دريابند و با احساس مسئوليت بيشتري، نيروي انتظامي را براي انجام وظايفش همراهي كنند مي تواند زمينه حضور و احساس مسئوليت بيشتر ديگر سازمان هاي مسئول در توليد امنيت را نيز فراهم سازد چرا كه افكار عمومي با مطالبات خود سهم دستگاه هاي مختلف را در توليد اين محصول اجتماعي (امنيت) بيشتر از پيش مشخص خواهند كرد.

و نكته پاياني، بهره‌مندي از سرمايه اي بي بديل و افتخاري بزرگ براي كاركنان نيروي انتظامي است و آن حمايت ها و عنايت و توجه فرماندهي معظم كل قوا، حضرت امام خامنه‌اي(مدظله العالي) به سربازان و پاسداران حريم امنيت و ولايت در نيروي مقدس انتظامي است تا جايي كه معظم له، ضمن تذكر هوشياري به فرماندهان و كاركنان ناجا و بيان انتظارات خود، پاسداران اين سنگر مقاومت و هوشياري را «مجاهدان في سبيل الله»  و «يار مهربان مردم» مي خوانند.

بر ماست كه با اين داشته  ها و اندوخته هاي ارزشمند و سرمايه هاي ذي قيمت خود بكوشيم روحيه جهادي و ايثار در ارائه خدمات به مردم و انجام ماموريت هاي محوله را تقويت كرده و با سعي و تلاش و اهتمام جدي به گونه‌اي وظايف و تكاليف خود را انجام دهيم كه اعتبار بيشتري نزد خداوند تبارك و تعالي، فرمانده معظم كل قوا، مردم قدرشناس و فهيم و وجدان آگاه و بيدار خود داشته باشيم.

براي همكاران خدوم و زحمتكش خود در فرماندهي انتظامي خراسان رضوي كه خادمان حريم نور و معرفت، بارگاه ملكوتي ثامن‌الحجج آقا علي ابن موسي الرضا(ع) هستند و خدمت به زائران و مجاوران اين حرم مطهر را توفيق الهي و افتخاري بزرگ براي خود مي دانند به پاس قدرداني و تجليل از تلاش هاي آنان آرزوي بهروزي، كامروايي و سربلندي و عاقبت بخيري دارم.

 

تهیه و تنظیم: سرتيپ دوم پاسدار محمد كاظم تقوي؛ فرمانده انتظامي خراسان رضوي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون