نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/3      8:54:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:238


نسخه چاپی
مادر ناشناخته
گروه اجتماعی - بعد از مدت ها جستجو براي پيداكردن فرزندم يك روز كه از خياباني رد مي شدم او را در حالي كه از مدرسه اي بيرون مي‌آمد مشاهده كردم خيلي خوشحال شدم به طرفش رفتم تا در آغوشش بگيرم اما...

زن جواني كه معلوم بود با مشكل حادي در زندگي اش مواجه شده سراسیمه و بی قرار وارد اتاق مشاوره مرکز مشاوره آرامش پلیس اصفهان شد و گفت: 8 سال پیش با پسر همسايه‌مان ازدواج کردم هنوز 6 ماه از عروسي ما نگذشته بود كه متوجه اعتياد همسرم شدم، اولش موضوع را مخفي مي كردم  تا كسي باخبر نشود اما كم كم به خاطر رفتارهاي خشني كه همسرم  در اثر مصرف مواد داشت اختلافات ما هم زياد شد.

يك سال بعد، من و ساسان صاحب يك پسر شديم، خيلي خوشحال بودم، اسمش را سامان گذاشتم و اميدوار بودم كه به زندگي ام سامان بدهد، با آمدن او چند ماهي زندگي من و ساسان خوب و خوش بود اما مدت زيادي طول نكشيد و دوباره همان رفتارها را ادامه داد.

هر روز دعوا و كتك كاري و بد و بيراه گفتن، ديگر از اين وضعيت خسته شده بودم، پدر و مادرم هم ازاين موضوع با خبر شدند و بالاخره با اصرار آنها در حالي كه پسرم 3 سال بيشتر نداشت از ساسان طلاق گرفتم و با رأي دادگاه حضانت سامان به من سپرده شد.

همان روز كه از هم جدا شديم ساسان گفت مي خواهد امروز را با پسرش باشد و فردا او را به من تحويل مي دهد، من هم قبول كردم اما او از اعتماد من سوء استفاده كرد و ديگر فرزندم را نزدم نياورد.

چند روز، چند ماه و حتي چند سال گذشت، خيلي دنبالش گشتم، به منزل پدرش، محل كارش و حتي برخي از اقوامش كه مي‌شناختم رفتم اما آنها هم اطلاعي از او نداشتند به كلانتري و دادگاه رفتم و شكايت كردم اما هيچ اثري از آنها نبود. انگار آب شده بودند و رفته بودند درون زمين، نمي دانستم چه كار كنم، چون خيلي به پسرم وابسته بودم دچار افسردگي شديد شدم، شب و روز فكر و ذكرم، نگاه كردن به عكس هاي سامان و مرور خاطرات با او بود.

تقریباً 5 سال از اين جريان گذشت و من كم كم از پيدا كردن فرزندم داشتم نااميد مي شدم، تا اينكه یک روز که  به طور اتفاقي  داشتم از خياباني رد می شدم سامان را در حالي كه از مدرسه‌اي بيرون مي آمد، مشاهده كردم؛ خيلي خوشحال شدم اولش شك كردم كه او پسرم باشد اما خوب كه دقت كردم ديدم چشمانم و حس مادريم به من دروغ نمي گويد.

با عجله به طرفش رفتم لحظه بسيار شگفت انگيز و وصف ناپذيري بود او را در آغوش گرفتم و بوسيدم اما ناگهان او كه انگار يك غريبه ديده باشد با ناراحتی پرسید شما كي هستيد خانم؟! من شما رو نمي شناسم! به او نگاه كردم و درحالي كه اشك از چشمانم جاري مي شد گفتم: «عزيزم، من مادرت هستم!».

هنوز جمله ام تمام نشده بود كه زن جوان و آرايش كرده اي دست پسرم را گرفت و به سمت خودش كشيد و داد زد چكار مي كني خانم با پسر من چكار داري؟! با دعواي من و او كارمان به كلانتري كشيده شد، در آنجا بود كه همسر سابقم را يك بار ديگر ديدم و تازه متوجه شدم كه بعد از جدايي از من با زن ديگري ازدواج كرده كه او هم مثل خودش معتاد به شيشه است.

وقتي موضوع حضانت را براي رئيس كلانتري مطرح كردم، قرار شد فردا مدارك را ارائه بدهم و آنها هم فرزندم را به من تحويل بدهند، فرداي آن روز به درب کلانتری رفتيم و رئيس كلانتري بعد از ديدن مدارك به همسر سابقم گفت شما طبق اين مستندات مؤظف هستيد پسرتان را به اين خانم تحویل دهيد.

ساسان سكوت كرد و بعد من دستانم را باز كردم تا سامان را يك بار ديگر در آغوش بگيرم ولی او بدلیل دوری از من و محبت هاي نامادریش اصلاً با من ارتباط برقرار نکرد و حاضر نشد که نزدیک به من شود و به پدرش چسبیده بود و هر چه قدر ماموران کلانتری سعی در رها کردن او داشتند تلاششان بی فایده بود.

آنجا بود که انگار تمام دنیا دور سرم تیره و تار شد، همه چيز حكايت از آن داشت كه ظاهراً فرزندم علاقه شدیدی به زن جديد ساسان پيدا كرده و چون از موضوع جدايي من با پدرش اطلاع ندارد، نامادريش را مادر واقعي خود مي داند، خلاصه بعد از چند ساعت تلاش به ناچار ساسان او را با خودش برد و گفت بعد از اينكه توانستم او را راضي كنم كه به ديدن مادرش بيايد با شما هماهنگ مي كنم، من هم چاره اي نداشتم و اين بار هم به او اعتماد كردم.

بی صبرانه منتظر ديدن دوباره پسر عزيزم هستم و نمی دانم در اين وضعيت چه کار مي توانم بکنم من مادر او هستم و این تقصیر پدرش است كه طوری رفتار کرده تا نامادری، مادر واقعی اش به نظر برسد و مسئله طلاق و جدایی از من را برای او نگفته است. نمی دانم چه کار کنم. فقط می خواهم هر طور كه هست فرزندم را آن طور كه مي خواهم در آغوش بگيرم و با او زندگي جدیدی را آغاز کنم  تو را به خدا به من كمك كنيد.

نظریه کارشناس

بعد از اظهارات این زن از همسر سابق وی دعوت شد و در خصوص تبعات و پیامدهای ناشی از عدم ملاقات فرزند توسط مادر توضیحاتی ارائه و سپس برای فرزند هم مشاوره تخصصی کودک انجام گرفت و به مادر نيز پیشنهاد شد جهت ملاقات با فرزندش او را در جلسات مشاوره همراهی کند تا به تدریج رابطه بین مادر و فرزند شکل گرفته و از طریق مشاوره ترغیب به ملاقات با مادر شود.

پيامدهاي منفي طلاق زوجين بر كودكان

خانم عطائی، كارشناس ارشد روانشناسی بالینی مركز مشاوره آرامش پلیس اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس اظهار داشت: شاید اولین علت واکنش عاطفی کودکان نسبت به طلاق این باشد که آنها برای دریافت خبر جدایی والدین به اندازه کافی آماده نمی شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کودکان با خبر نیستند که خانواده شان در حال فرو پاشی است یا از هم پاشیده شده است افزود: والدین در مورد مشکلاتشان، خیلی کم با فرزندشان حرف می زنند و قبل از جدایی در مورد احتمال وقوع آن صحبت نمی کنند شاید تصورشان این است که از این طریق از کودکان خود محافظت مي کنند.

وی افزود: شاید آنها آنقدر درگير مشکلات خودشان هستند که در مورد تاثیر جدایی به فرزندان فکر نمی کنند با دلیل یا بی دلیل زمانی این خبر را می دهند که دیگرجدا شده اند.

کارشناس ارشد روانشناسی و آسیب شناس مسائل خانواده اظهار داشت: خبر جدایي قریب الوقوع به طور ناگهانی می تواند اثرات منفی بر فرزند داشته باشد، والدین به فرزندان کوچک توضیحی نمی‌دهند و این امر درست موقعی است که كودك به حداکثر اطمینان و اطلاعات نیاز دارد. بی اطلاعی باعث می شود که نامطمئن شده و بترسند، آنها درک نمي کنند که طلاق چیست یا اینکه چرا روی می دهد بنابراین احساس ناامنی پیدا کرده و سردرگم می شوند.

عطائی بيان داشت: كودكان، نسبت به طلاق تفکرات منفی پیدا کرده و براي بازي كردن با ديگر كودكان دچار مشكل مي شوند، آنها زیرک نبوده و با ديگران نمي توانند ارتباط دوستی برقرار كنند. اين کودکان مبهوت شده، مشکلات بیشتری پیدا خواهند کرد و سبك زندگیشان نیز تغییر می کند.

اين روانشناس و كارشناس مشاوره گفت: به همين جهت، پیشنهاد می شود والدین قبل از طلاق، حتماً از طریق مشاوره مسئله طلاق و جدایی خود را مطرح کرده و فرزند را در جریان قرار دهند که تبعات منفی برای آنها ایجاد نشود.

 

نویسنده: حمید رضا محمدی؛ کارشناس رسانه اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون