نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/7      16:13:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:165


نسخه چاپی
سوداگران مرگ به چه می اندیشند؟
گروه اجتماعی - وقتي به پايگاه اقتصادي- اجتماعي فروشندگان مواد مخدر به طور خاص متمرکز مي‌شويم يک نقطه مشترک يافت مي‌شود و آن فقر اقتصادي حاکم در اين افراد است.

بدون ترديد قاچاق و فروش موادمخدر به عنوان يکي از جدي ترين و مرگبارترين آسيب اجتماعي فراگير در جوامع امروزی مطرح است. اين تجارت ناخوشايند مانند شمشير دولبه اي عمل مي کند که از يک سو، سود سرشاري برای قاچاقچیان و سوداگران مرگ به همراه دارد و از سوي ديگر بر پيکر و ساختار جامعه آسيب جدي وارد مي کند که قربانيان آن، تنها محدود به فرد و حتی خانواده‌ خود نمي‌شود بلکه به ساختارهاي اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي جامعه نيز آسيب وارد مي کند.

از لحاظ سطوح جامعه شناختي وقتي به پايگاه اقتصادي- اجتماعي فروشندگان مواد مخدر به طور خاص متمرکز مي‌شويم يک نقطه مشترک يافت مي‌شود و آن فقر اقتصادي حاکم در اين افراد است و معمولاً به اين شغل به عنوان يک حرفه نگاه مي کنند.

در بررسي آماري از زندان هاي کشور حدود نیمی از فضاي زندان هاي کشور توسط مجرمان موادمخدر و معتادان مصرف کننده اشغال شده است و از لحاظ قانوني فروش مواد مخدر به موجب ماده يک قانون مبارزه با موادمخدر و اصلاحيه بعدي آن جرم شناخته شده است.

روش هاي سلبی و ایجابی دستگاه هاي قضائي و انتظامي مسلماً در پايين آوردن ميزان فروش و مصرف مواد اثرگذار است، فروش موادمخدر باعث رواج و انتشار آن در جامعه است و موجب مي شود افراد بيشتري وارد جرگه ارتکاب جرایم شوند.

اما در بررسي، مشاهده و مصاحبه باليني بطور غير مستقيم با تعدادي از فروشندگان موادمخدر متوجه مي‌شويم که اين افراد بر اساس انگيزه دروني رفتارشان را انتخاب مي کنند و به‌تدريج مدارهاي لذت مغزي(سيستم ليمبيک) تحريک شده و با ادامه اين فرآيند رفتار ياد گرفته مي شود و تغيير رفتار بسيار دشوار مي‌شود و گاهاً تا پایان عمر رفتارشان را ادامه مي دهند و برای رفتار خود توجیه‌هاتی را عنوان می نمایند.

فروشندگان موادمخدر از اختلالات افسردگي، اضطراب و انواع اختلالات شخصيتي از جمله اختلال شخصيت ضد اجتماعي در رنج مي باشند، احساس عقل کل بودن و همه چيز تواني مي کنند، حاضر به تغييرات اساسي در رفتارشان نمي باشند، در پشت چهره‌هایشان نشانه هاي باليني از احساس حقارت و خودکم بيني دیده می شود و به دليل استفاده از مکانيسم هاي دفاعي مثل عقلی سازي افکار و واپس زني، آن را پنهان مي کنند.

از لحاظ اجتماعی قسمت زیادی از فروشندگان دارای آسیب های جدی در خانواده خود می باشند، بسیاری از آنها دارای فقر بوده و بیکاری قبل از فروشندگی موادمخدر در آنها شایع می باشد، بعضی از آنها خود اعتیاد داشته و یا در دام اعتیاد می افتند و به تدریج از چرخه فروشندگی کنار گذاشته می شوند و بسیاری از مواقع این ها هستند که توسط دستگاه قضائی و نیروی انتظامی دستگیر و مجازات می شوند.

طبقه بالای فروشندگان مواد مخدر دارای ثروت بوده و کمتر دیده می شوند، آنها می توانند در سازمان های مختلف نفوذ داشته و بسیاری از مواقع خود را تبرئه کنند، سیستم موادرسانی و پخش موادمخدر به اندازه ای پیچیده و بدون آسیب است که یکی از الگوه های موفق در راستای تجارت محسوب می شوند.

 

تهیه و تنظیم: اداره برآورد اجتماعی معاونت اجتماعی قم


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون