نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/9      9:4:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:159


نسخه چاپی
ديدگاه
از احترام به خود تا اعتماد به قانون!
گروه اجتماعی-درباره خيلي از چيزها و رفتارهاي خطا و اشتباه و كارهاي غلط ديگران اطلاعات و آگاهي داريم ولي نهادينه كردن رفتارهاي درست در وجود خودمان كمي دشوار به نظر مي رسد و اين خلاف نسخه اي است كه براي ديگران می پیچیم.
 

عادت كرده ايم وقتي خبري هولناك از حادثه يا واقعه اي تاسف بار مي خوانيم، دنبال مقصر بگرديم و بعد هم خيلي راحت مي گوئيم «اگر» بتوان خشم خود را فرو خورد، «اگر» بتوان به نكات ايمني و مراقبتي توجه بيشتري كرد، «اگر» چنين و چنان كنيم از وقوع چنين حوادث و رخدادهايي پيشگيري مي شود.

درباره شنيدن و گوش كردن منطقي به حرف هاي طرف مقابل در يك ماجراي هيجاني كه مي تواند حادثه يا واقعه‌اي تلخ را رقم بزند، زياد شنيده ايم و اظهار نظر هم كرده‌ايم. اما ما كه درباره ديگران لفظ قلم حرف مي زنيم، به راحتي اظهار نظر مي كنيم و براي حل مشكلات شان نسخه مي‌پيچيم، چقدر مقيد به گفته هاي خودمان هستيم و چه ميزان مهارت و توانايي كنترل خشم و عصبانيت و نحوه توجه به نكات مراقبتي و ايمني از بستن يك كمربند ايمني در هنگام رانندگي گرفته تا ديگر مهارت هاي لازم را مي شناسيم و به آن پاي بند هستيم.

واقعيت اين است وقتي درباره يكسري مسائل به ظاهر ساده مثل اخلاق و معرفت و انسان دوستي و گذشت و تواضع و... مي خواهيم ديگران را نصيحت كنيم مثل آب خوردن، راحت و شفاف و يا حتي با طعنه و كنايه و لفافه گفته هاي‌مان را به فرد شنونده انتقال مي دهيم، اما اگر خود بخواهيم پاي بند اين اصول باشيم ممكن است رفتاري از ما سر بزند كه تمام رشته هاي مان را دوباره پنبه كند.

انگار نه انگار كه ما درباره اصول اخلاقي و معرفتي و شناختي و اعتقادي و انساني حرف زده ايم. در اين شرايط چگونه مي توانيم به خود بگویيم مثلا تا عدد 10 بشمار، چند نفس عميق بكشي، موقعيت بحراني را ترك كن و خشم خود را فرو بنشان؟ پس درباره خيلي از چيزها و رفتارهاي خطا و اشتباه و كارهاي غلط ديگران اطلاعات و آگاهي داريم ولي نهادينه كردن رفتارهاي درست در وجود خودمان كمي دشوار به نظر مي رسد و اين خلاف حرفي است كه براي ديگران گفته ايم و تجويز كرده ايم.

ايراد كار كجاست؟

چرا همين چند روز قبل، وقتي خبر قتل زني جوان به دست شوهرش كه مي گويند به موادمخدر صنعتي اعتياد دارد و از مدت ها قبل با هم اختلاف داشته اند و در پي يك مشاجره لفظي، مرد جوان عنان از كف داده و جان همسر خود را با دستان خودش مي گيرد و... را مي شنويم؛ شنونده خوبي هستيم و فقط دنبال هيجان يك خبر جنايي و البته تاسف بار مي گرديم؟

محكوم كردن ديگران كار سختي نيست، نسخه پيچي براي زندگي و سرنوشت ديگران هم ساده به نظر مي رسد. اما اين كه چرا اعتياد به موادمخدر باعث مي شود مردي جوان كه ادعا مي كند دچار شك و بدبيني به همسرش شده مرتكب قتل بشود؛ اصلا چرا اعتياد، چرا دعواهاي طولاني، چرا و چرا و چراهاي ديگر كه يافتن پاسخ آنها زياد هم سخت و پيچيده نيست، سوال هايي هستند كه بايد از خود بپرسيم.

اين كه چه كنيم  تا در خانواده ما، بين اطرافيان ما و در جمع دوستان و هم‌نشينان ما كسي به دام اعتياد نيفتد، اين كه بنشينيم وكلاه خود را قاضي كنيم و ببينيم دختران خود را چگونه پرورش بدهيم كه مهارت هاي مهم همسريابي و همسرداري را بشناسند و در صورت مواجهه با اختلاف و تعارض و مشكلات زندگي راه درستي را براي حل مساله خود بيابند، اين كه پدران و مادران بدانند چه نقش مهمي در تربيت فرزندان خود دارند و مهمتر اين كه بدانند الگوهاي فكري و رفتاري خانواده خود هستند و اين كه، اينها همه از دسته مسائلي هستند كه مي توانند ما را در مسير درست زندگي قرار دهند.

در نگاه اول شايد بهتر است بگویيم رعايت دو اصل نظم و قانون، مهم‌ترين وظيفه هر خانواده و هرفردي در جامعه است.

نكته اي بسيار مهم اين است كه به خود احترام بگذاريم و قانون اعتماد داشته باشيم.

در واقع از احترام به خود، اعتماد به قانون را كشف كنيم و هنگامي كه مي گویيم براي خود احترام قائل باشيم يعني با تفكر و تدبر و مطالعه به شناخت درست و صحيحي از خود برسيم. در چنين حالتي بهترين ها را براي خود بر مي گزينيم و در صدد داشتن بهترين ها خواهيم بود و بر اساس آموزه‌هاي ديني مان، به معرفتي مي رسيم كه آنچه را براي خود مي پسنديم براي ديگران نيز روا خواهيم داشت.

در واقع وقتي به خود احترام بگذاريم به قانون اعتماد خواهيم كرد و اگر در موقعيتي قرار بگيريم كه راه خود را گم كنيم اعتماد به قانون كه از احترام به خودمان نشأت گرفته، ما را از يك سري تفكرات، كارها و اقدامات عجولانه و خطا و اشتباه كه مي تواند درد سر و گرفتاري درست كند مصون و ايمن خواهد داشت و از قانون، مدد و كمك خواهيم خواست.  و نكته ديگر  اين كه براي احترام به خود بايد جايگاه و ارزش و اعتبار خود را نيز كشف كنيم و اين مرهمت و عنايتي است كه خداوند تبارك و تعالي بر اشرف مخلوقات خود ارزاني داشته است و بايد شكر گزار لطف و نعمت‌هايش باشيم.

حضرت علي (ع) در حكمت  89 نهج البلاغه چه زيبا مي فرمايند:

«كسي كه ميان خود و خداي خود اصلاح كند خداوند ميان او و مردم اصلاح خواهد كرد و كسي كه امر آخرتش را اصلاح كند خداوند امر دنيايش را اصلاح مي كند و كسي كه در درون وجودش واعظي داشته باشد خداوند حافظي براي او قرار خواهد داد».

اين فرمايش مولاي متقيان يادآور پيام هاي مهمي براي ماست كه راه درست زندگي را نشان‌مان مي دهد و آن يعني اصلاح رابطه با خدا مستلزم صداقت، امانت داري و راستي و پاكي است و اصلاح امر آخرت و تقوا و پرهيزگاري نيز يادآوري مي كند، انسان هاي با تقوا در زندگي مادي خود نيز موفق خواهند شد، چرا كه راه خلاف در پيش نمي‌گيرند، به كسي ظلم نمي كنند، همه  با او مهربان هستند و او نيز با همه مهربان است.

منظور از واعظ نفساني نيز وجدان بيدار و تقواي دروني است كه در برابر گناهان به فرد هشدار مي دهد و در اين حالت لطف خداوند بر او سايه خواهد افكند و او را از گزند حوادث محفوظ خواهد داشت.

نكته پاياني

گاهي خطا و اشتباه و گناه و شايد هم معصيتي از افراد سر مي زند كه پس از آن دچار پشيماني و ندامت مي شوند.

اگر اين خطا كاري و كج روي گرفتارشان كند و دست شان رو بشود در برابر بندگان خدا از شرم سر به زير مي‌افكنند و بر اشتباه خود اعتراف مي كنند. چه خوب است گاهي وقتي بگذاريم و در نيمه هاي شبي تاريك سر بر سجده نهيم، دو ركعت نماز شكر به جا آوريم. بر گناه و خطا و اشتباه خود در محضر خداوند اعتراف كنيم و از او مدد بخواهيم كه الهي، ما را درياب و لحظه اي به حال خودمان رهايمان نكن.

 

نويسنده: غلامرضا تديني راد؛ كارشناس رسانه معاونت اجتماعي خراسان رضوي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون