نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/10      16:9:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:238


نسخه چاپی
مادری که هرگز صدای ناله کودکش را نشنید
گروه اجتماعی - ناآگاهي، يکي از عوامل عمده در بروز و ادامه‌ کودک آزاري در خانواده و اجتماع است که پيامدهاي جبران ناپذيري دارد.‏
 

در پی ادعای عده‌ای از ساکنین یکی از محلات حاشیه نشین ارومیه که به کلانتری مراجعه و یک مورد کودک آزاری را گزارش کرده بودند، بلافاصله ماموران پلیس به همراه مددکار کلانتری به محل اعزام و با اخذ مجوز و دستگاه قضائی به بررسی مورد گزارش شده می پردازند.

یکی از همسایه ها که به نظر می آمد حرف برای گفتن بسیار دارد به محض مشاهده خودروی پلیس سریعاً خود را به آنها رسانده و اظهار می نماید شب گذشته مدام صدای گریه و ناله کودک به گوش می رسیده که از جیغ های گاه و بی گاهش می شد فهمید که توسط والدینش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

مددکار کلانتری سعی می کند اطلاعات بیشتری از مرد همسایه بگیرد برای همین از وی می خواهد که بیشتر توضیح دهد. مرد مسن سری تکان می دهد و می گوید: بدبختانه ما همسایه دیوار به دیوار این زن و شوهر هستیم هر دو آنها معتاد هستند و خانه خود را در اختیار معتادان مثل خود قرار می دهند. بارها به هر دوی آنها تذکر داده ام که این کودک بیچاره را اذیت نکنند اما بی فایده بود چون روزی نیست که من گریه و زاری این کودک بخت برگشته را نشنوم.

حتی یک بار هم در گوشه خیابان بر حسب تصادف شاهد گدایی مادرش بودم که طفل را نزد خود نشانده بود. بعد از اتمام حرف های مرد همسایه، مددکار کلانتری به همراه سایر ماموران قصد ورود به داخل خانه می کنند، در نیمه باز بود یکی از ماموران ابتدا وارد و با صدای بلند که ورودشان را اعلام کند شروع به صدا کردن صاحبخانه می کند.

نمای بیرونی خانه حاکی از آن داشت که کسی آنجا زندگی نمی کرد ولی یکی از ماموران با احتیاط درب اتاق را باز می کند که ناگهان متوجه می شود زن از شانه های کودک گرفته و به نظر می آمد قصد دارد سر کودک را به دیوار بکوبد که مامور بلافاصله کودک را از زن می گیرد.

ماموران بعد از جستجوی خانه مقداری موادمخدر و اسباب و وسایل استعمال موادمخدر کشف می کنند که نشان از تردد سایر معتادان به آنجا را داشت، زن و مرد به همراه طفل، سوار خودرو پلیس شده و به کلانتری انتقال داده می‌شوند.

مددکار کلانتری طی مصاحبه ای از مادر طفل، در گزارش خود می نویسد: همسر سابق "مهناز" بعد از بدنیا آمدن طاهر وی را ترک و سپس او را طلاق می دهد.

بعد از طلاق، مهناز علی رغم مخالفت‌های خانواده با همسر فعلی خود ازدواج و بعد از مدتی متوجه اعتیاد همسرش می شود.

"غلام" برای اینکه فرصت اعتراض را از مهناز بگیرد با ترفندی وی را همراه بساط اعتیادش کرد و بالاخره او را نیز وارد این وادی می کند.

بعد از 5 سال که زن و شوهر همه زندگی خود را به خاطر اعتیاد از دست می دهند، سر از این خانه متروکه در می‌آورند.

زن و شوهر برای تامین مواد مصرفی خود، محل زندگی خود را تبدیل به محل رفت و آمد سایر معتادان می کنند.

گاهی نیز مهناز، پسر بچه را در حالیکه لباس‌های پاره و سر و وضع آشفته داشت برای گدایی به خیابان‌های شهر برده و پول خوبی درمی آورد؛ در بررسی های اولیه از وضعیت جسمانی کودک صورت گرفت، دوازده نقطه از بدن وی دارای آثار سوختگی با شی داغ مثل قاشق و کوفتگی و زخم مشاهده شد. بعد از هماهنگی های انجام شده با اورژانس اجتماعی و کارشناسان بهزیستی، کودک که به لحاظ روانی بسیار ترسان و آشفته بود، جهت درمان به مرکز درمانی انتقال و پس از آن به شیرخوارگاه تحویل گردید، زن و شوهر نیز برای ترک به کمپ ترک اعتیاد معرفی و انتقال یافتند.

نظریه کارشناس

تحلیل روانشناختی

حجت السلام "ملکی" دکترای روانشناسی به علل و عوامل کودک آزاری در این پرونده اشاره نمودند که به این شرح می باشد:

 • در ابتدا باید به این نکته اشاره نمود افرادی که در دوران کودکی مورد بدرفتاری قرار گرفته اند به احتمال زیاد آنان نیز فرزندان خود را مورد بد رفتاری قرارخواهند داد ویا اینکه اکثر بزهکاران افرادی هستند که در کودکی مورد آزار جسمی و یا جنسی قرار گرفته اند.
 • احساس بی پناهی و ناامنی: کودک در این راستا به شدت احساس بی پناهی نموده و امنیت جانی برای وی بزرگترین دغدغه زندگی می‌باشد چون تعرض از سوی نزدیکان انجام شده "پدر و مادر"، و کودک کسی را سراغ نداشته که به آنان پناه برد.
 • آسیب کودک به خاطر ترک منزل توسط پدر: در این سال‌ها متاسفانه پدر با ترک منزل ضربه بزرگی را بر حالات روانی کودک خود زده است احساس ناامنی عوارضی چون شب ادراری، گوشه گیری، اضطراب شدید و ترس شدید، عوارض جسمی، و ناتوانی شناختی، تأخیر رشدی و کاهش کارکرد آموزشی، رفتارهای نامناسب را در بر دارد. به نوعی ممکن است این احساس به کودک دست بدهد که همۀ بزرگسالان ممکن است آزارگر باشند و قصد آزار رساندن به او را داشته باشند.
 • بی توجهی و بی مسئولیتی مادر و ناپدری: اعتیاد مادر و وجود ناپدری که آن هم معتاد است باعث عدم درک روحیات کودک شده و به نیازهای عاطفی و روانی اهمیتی داده نشده است.
 • مشکلات اقتصادی مادر بعد از ترک منزل توسط پدر: یکی از دلایل اصلی بروز مشاجرات در خانواده عدم درک شرایط اقتصادی خانواده توسط مادر بوده است و در پی مشاجرات پیاپی وحضور مداوم مادر قربانیان در بیرون از محیط خانواده زمینه را برای بی‌توجهی به فرزندان و بروز کودک آزاری فراهم شده است.
 • معاشرت با افراد ناسالم: معاشرت و هم نشینی با افراد سالم و با ایمان موجب رشد شخصیت اجتماعی و تقویت ارزش‌های اخلاقی و معنوی در فرد می گردد و در انتخاب افرادی که از لحاظ اخلاقی و درسی شایسته اند، می تواند بهترین بازوی موفقیت در آینده فرد باشد. از طرف دیگر یک فرد ناباب، سرنوشت انسان را بطور کلی از مسیر اصلی خود خارج کرده و او را در ورطه هولناک فساد و گمراهی و انحراف‌های اخلاقی می اندازد و موجبات گمراهی وی را فراهم می سازد.
 • اعتیاد ناپدری: اعتیاد باعث بروز خصوصیاتی مانند پرخاشگری، بی‌مسئولیتی، کاهش عواطف در پدر شده که زمینه را برای سوء استفاده هر چه بیشتر ناپدری(ضرب و شتم یا فرستادن به گدایی) فراهم نموده است.
 • اختلالات روانی مادر: یقینا مادر به مشکلات روانی مبتلا بوده است، با رفتارهای مانند تندخویی، خشونت، ناسازگاری، بی‌توجهی و… که ناشی از اختلالات روانی است، سبب ادامه آزار جسمی فرزندش شده است.
 • مشاجرات خانوادگی: والدین که به کودک آزار رسانده اند، خواسته یا ناخواسته، رفتارشان کودک آزاری بوده است تنبیه، تحقیر و توهین، یاددادن کلمات رکیک توسط مادر، بی توجهی به نیازهای اساسی فرزندان، مشاجرات و جنجال‌های شدید و طولانی والدین، شیوه‌های تربیتی نامناسب خانواده مادری سبب می‌شود که کودک مورد آزار قرار گیرد.
 • غفلت فیزیکی و غفلت روانی وسوء رفتار جسمی یا فیزیکی: عدم تامین محل زندگی امن گویای غفلت فیزیکی ازقربانی و عدم حمایت روانی و محبت گویای غفلت روانی ازکودک وآسیب‌های بدنی و تنبیهات گویای سوء رفتار جسمی یا فیزیکی است.

توصیه های پیشگیرانه

1- ازدواج های غلط و بدون شناخت کافی گاها فرد را به جای آرامش و آسایش به ورطه نابودی می کشاند بنابراین آگاهی خانواده ها و جوانان از آسیبهای ازدواج ناسالم می تواند به عنوان اولین راهکار پیشنهاد گردد.

2- تقویت مسئولیت پذیری والدین و آگاهی دادن به خانوادها در راستای آسیب‌های تهدید کننده کودکان و مراقبت بیشتر از فرزندان توسط خانواده ها و توجه بیشتر به عواطف و پذیرش شخصیت آنان و دوری از هر گونه خشونت در راستای تربیت آنان

3- تقویت درجه ایمان و پایبندی به اعتقادات مذهبی خانواده ها

4- برقراری رابطه مناسب عاطفی با کودکان آسیب دیده و انجام مداخلات روانشناختی در این کودکان در جهت پیشگیری بزه کاری در این افراد در آینده

6- آموزش مهارتهای زندگی به وِیژه کنترل احساسات و مدیریت هیجانات منفی در روابط میان خانواده

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ اسدالله مالکی؛ معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • اخبار گوناگون