نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/10      16:20:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:199


نسخه چاپی
اهمیت سواد رسانه ای والدین
گروه اجتماعی - با توجه به ارزش و اهميت نهاد خانواده به عنوان اثربخش‌ترين نهاد در فرآيند جامعه‌پذير کردن کودکان و نوجوانان، آموزش سواد رسانه اي يکي از حياتي ترين مسئوليت هاي والدين امروزي است.

شما به عنوان يک مادر يا پدر امروزي، از سواد رسانه اي چه مي دانيد؟ آيا تا به حال سعي کرده ايد رفتارهاي خود را در فضاي مجازي مديريت و کنترل کنيد؟ 

اين نحوه خودکنترلي را به فرزند خود آموخته ايد؟ «فقط سرش در اينترنت است، اصلاً نمي شود با او حرف زد، تنها علائم حياتي که از آن مي شنوي، صداي تق تق صفحه کلید است، نه مي فهمم چرا مي خندد نه دليل نارضايتي هایش را درک مي کنم؛ ولي هر چي است تقصیر اينترنت، تلگرام و غیره است».

با توجه به ارزش و اهميت نهاد خانواده به عنوان اثربخش‌ترين نهاد در فرآيند جامعه‌پذير کردن کودکان و نوجوانان، آموزش سواد رسانه اي يکي از حياتي ترين مسئوليت هاي والدين امروزي است.

در بسياري از خانواده هاي ايراني، فضاي مجازي و اينترنت عضو جديد خانواده شده و جايگزين بخش عمده تعاملات خانوادگي شده است.

اعضاي خانواده هر چند همنشين و همسفره يکديگر هستند، اما هر کس سرش به کار خود گرم است؛ يکي با گوشي همراه، يکي با تبلت، يکي با لپ تاپ و خلاصه همه سرگرمي خاص خود را يافته اند. گاه در يک مهماني خانوادگي احساس غربت مي کنيم چون کسي با ديگري گرم نمي گيرد و هر کس دنبال کار خودش است، حتي موضوعات گفتگو هم در مورد مطالبي است که در اينترنت و فضاي مجازي پخش شده است.

والديني که خودشان توانايي لازم در «خود کنترلي» نداشته و بيشتر وقت خود را پاي کامپيوتر و اينترنت و لپ تاپ مي گذارند، نبايد توقع داشته باشند که فرزندشان رفتاري معقولانه و متعادل داشته باشد، البته عمدتاً شاهد نگراني والدين به خاطر شرايط هستيم، اما متأسفانه مثل ساير مشکلات، در پاسخ به پرسش‌هاي‌مان ساده‌ترين و پيش پاافتاده‌ترين جواب را پيدا مي کنيم، درباره استفاده از اينترنت هم اين اتفاق بسيار زياد مي افتد، حال آن که به جاي اين برداشت سطحي، تاکنون سعي نکرده ايد که بررسي کنيد و ببينيد فرزندتان بيشتر به کدام سايت ها و پايگاه هاي اينترنتي سر مي زند؟ آيا در مورد حريم خصوصي و نوع ارتباطاتي که فرزندان مجاز هستند در فضاهاي مجازي برقرار کنند صحبتي کرده ايد؟

- اينترنت باعث افت تحصيلي شديد در فرزندم شده چون دائماً در حال تلف کردن وقت است، آيا تاکنون هيچ محدوديت يا مقرراتي براي استفاده از اينترنت وضع کرده ايد تا حفظ تعادل شود؟

شما حق داريد که نگران شرايط فرزندان خود بوده و اينترنت و فضاي مجازي را دشمن فرضي خانواده تان تلقي کنيد اما زماني اين نگراني ارزشمند است که براي رفع ناراحتي تان دنبال راه کارهاي منطقي و حساب شده باشيد و البته اين راه کارها را به فرزندتان هم بياموزيد. به کار بردن اين راه کارها يعني داشتن مهارت در «سواد رسانه اي».

يعني فرزند شما بياموزد که با مطالب فضاي مجازي منتقدانه برخورد کند، آنها را ارزيابي و تحليل کند و با درک شرايط از آنها بهره برداري کند و حتي در مواجهه آنها دست به توليد محتواهاي سازنده بزند.

 

مقررات گذاري پدر و مادرها

والدين بايد به خاطر داشته باشند که اينترنت صرفاً يک ابزار تکنولوژيک است، بنابراین نبايد از اين ابزار توقع داشته باشند که از فرزندشان نگهداري کند، اوقات فراغتش را پر کند و براي راحتي حال خودشان و سرگرم کردن فرزندشان آنها را به طور تمام وقت به چنين تکنولوژي بسپارند.

والدين بايد اين مسائل را حتماً مد نظر قرار دهند:

- شناخت عادات آنلاين فرزند خود

- شناسايي سايت هاي محبوب فرزندان

- شناخت بازي مورد علاقه فرزندان

- آشنايي با دوستان فضاي مجازي فرزندان

- آشنايي با نرم افزارهاي کنترل و فيلتر رايانه ها

همچنين والدين بايد اين سوالات را از خود بپرسند و به آن پاسخ روشن و عملياتي دهند:

- آيا براي استفاده فرزندان خود از اينترنت قوانيني وضع کرده اند؟

- تا به حال سعي کرده ايد در محيط آنلاين با فرزند خود دوست شويد؟

- آيا فرزندتان حاضر است شما را به ليست دوستانش اضافه کند؟

توجه به اين نکات بسيار مهم است:

الگوي فرزند خود باشيد

والدين بايد به خاطر داشته باشند که اينترنت صرفاً يک ابزار تکنولوژيک است، بنابراین نبايد از اين ابزار توقع داشته باشند که از فرزندشان نگهداري کند، اوقات فراغتش را پر کند

قطعاً والدين هستند که رفتارهاي اجتماعي را به فرزندان خود مي آموزند، بنابراین والديني که خودشان توانايي لازم در «خود کنترلي» نداشته و بيشتر وقت خود را پاي کامپيوتر و اينترنت و لپ تاپ مي گذارند، نبايد توقع داشته باشند که فرزندشان رفتاري معقولانه و متعادل داشته باشد. پس مراقب رفتار خود باشيد.

اصل صداقت را به فرزندتان آموزش دهيد

به فرزندتان تأکيد کنيد که براي عضويت در هر سايتي حتماً سن واقعي خود را بيان کنند، چون بسياري از سايت ها مثل فيس بوک و... از عضويت افراد زير 13 سال جلوگيري مي کنند، همچنين سايت هاي بازي آنلاين نيز، بازي هايي متناسب با سن افراد ارائه مي دهند.

مفهوم عمومي بودن فضاي اينترنت را به فرزندتان بياموزيد

فرزندتان بايد بداند مطالب،عکس و ويدئوهايي را که در فضاي مجازي مي گذارد، براي همگان اعم از افراد شناس و ناشناس، خطرناک و قابل اعتماد، معلم و اقوام و غريبه ها قابل دستيابي است و بنابراین بايد در انتخاب آنها نهايت دقت را بکند.

فرزندتان را با مفهوم پليس سايبر آشنا کنيد

خيلي از مشکلاتي که براي کودکان، نوجوانان و حتي جوانان ايجاد مي شود بخاطر ناآشنايي با اين مفهوم است، فرزندتان را با آن آشنا کنيد تا هر جا با مزاحمت جدي مواجه شد، حتماً آن را اطلاع دهد.

اصل مشارکت را در فرزندتان نهادينه کنيد

براي اين منظور فرزند شما بايد بياموزد که اگر در فضاي مجازي با کلمات بد يا ناسزا مواجه شد، حتماً آن را به شما اطلاع دهد، براي عضويت در هر سايت جديدي بايد از والدين اجازه بگيرد هر نوع ايميل يا محتواي نامناسبي را دريافت کردند، کنجکاوي نکند و به سرعت مانيتور را خاموش کرده يا صفحه را ببندد.

فرزندتان را عادت دهيد تا همواره گزارش­ دهي کند

همانطور که به فرزندتان آموخته ايد که گزارشي از عملکرد روزانه خود در مدرسه، باشگاه ورزشي، کلاس زبان و غیره دهد، بايد او را عادت دهيد تا همواره تجارب اينترنتي خود را هم با شما در ميان بگذارد.

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ احمد صادقی؛ معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی قم


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون